Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziemy wspierać przedsiębiorców, którzy tworzą miejsca pracy

Józef Lonczak
Archiwum
Do 2020 r. przedsiębiorcy z Podkarpacia mają otrzymać łącznie ponad 374 mln euro. Jak te pieniądze będą dzielone mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Podziałem unijnych pieniędzy zajmują się urzędy marszałkowskie, zatem to marszałek dzieli kasę. To trudne zadanie?

To dosadne stwierdzenie i duże uproszczenie. Nad podziałem tego unijnego tortu pracują aż trzy departamenty. Wszystko odbywa się według ściśle określonych, często skomplikowanych zasad, które uprzednio były negocjowane z Komisją Europejską. Mam na myśli negocjacje rządowe Umowy Partnerstwa i nasze negocjacje Regionalnego Programu Operacyjnego. Oczywiście mamy wpływ na pewne ukierunkowanie tych środków.

To znaczny, która droga, która branża?

Nie patrzymy jednostkowo. Jeśli zaczynamy od infrastruktury, to w pierwszej kolejności określiliśmy priorytety, np. proporcje między koleją a infrastrukturą drogową. Układ dróg musi ze sobą współgrać, tworzyć całość. Stąd w tych a nie w innych miejscach budujemy obwodnice. Podobnie jest z remontem torów. Priorytetem jest połączenie z Warszawą i wokół tej inwestycji chcemy lokować także inne. Chcemy też ukończyć jak najwięcej inwestycji do 2018 roku, bo wtedy K0misja Europejska chce sprawdzić, jak wydawane są te środki. Jeśli nasze pieniądze będą prawidłowo wydane, mamy szansę na dodatkową pulę pieniędzy.

A jeśli chodzi o pomoc dla przedsiębiorców?
To w ogóle jest kwestia priorytetowa. Bardzo nam zależy na rozwoju gospodarczym Podkarpacia. Szczególnie będziemy wspierać przedsiębiorców, którzy tworzą trwałe miejsca pracy. Przypomnę także o Regionalnej Strategii Innowacji. Tu wskazaliśmy sobie inteligentne specjalizacje, które będziemy szczególnie wspierać, także w inny sposób niż tylko w formie dotacji. Stąd działania promocyjne, stąd obecność na takich imprezach jak ostatnia edycja ILA Berlin 2016. Promujemy innowacje. W Programie Inteligentny Rozwój, czyli największym w Unii Europejskiej programie finansującym badania, rozwój i innowacje, o środki będą mogli starać się naukowcy i przedsiębiorcy. Chodzi o to, aby wyniki prowadzonych dzięki funduszom programu prac badawczo-rozwojowych miały praktyczne zastosowanie w gospodarce. Podobną formą są też bony na innowacje dla przedsiębiorców.

Jak przedsiębiorcy mogą się dowiedzieć o tych formach pomocy?
Wszystkie informacje można znaleźć na stronach internetowych. Przypomnę także, że działają nasze punkty konsultacyjne w Krośnie, w Mielcu, w Przemyślu, w Sanoku, w Rzeszowie oraz w Tarnobrzegu. Organizujemy też wiele konferencji i spotkań informujących.

Do 2020 r. przedsiębiorcy z Podkarpacia mają otrzymać łącznie ponad 374 mln euro, czyli około 1,6 miliarda zł na inwestycje w badania i innowacje oraz podnoszenie konkurencyjności.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24