OPRAC.:
Jacek Kmiecik
Lider po pierwszym etapie Giro d'Italia, jeździe na czas Belg Remco Evenepoel z grupy Soudal-Quick Step Soudal Quick-Step/Wout Beel
Belg Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step) wygrał pierwszy etap 106. kolarskiego Giro d'Italia, jazdę indywidualną na czas w Abruzji z miejscowości Fossacesia do Ortony i przywdział „maglia rosa” (różową koszulkę lidera). Mistrz świata ze startu wspólnego potwierdził, że jest faworytem wyścigu.

Evenepoel w „czasówce” zdeklasował konkurencję

Na 19-kilometrowej nieskomplikowanej i przeważająco płaskiej trasie, której część prowadziła ścieżką rowerową wzdłuż Morza Adriatyckiego, 23-letni Evenepoel, jadąc ze średnią prędkością 55,2 km/h osiągnął wynik 21:18 i zdeklasował konkurencję, wyprzedzając o 22 sekundy dwukrotnego mistrza świata w tej konkurencji Włocha Filippo Gannę (Ineos Grenadiers) oraz o 29 sekund Portugalczyka Joao Almeidę (UAE Team Emirates).

Główny rywal Evenepoela, Słoweniec Primož Roglič (Jumbo-Visma) zajął szóste miejsce ze stratą 43 sekund.

Jedyny przedstawiciel Polski Benedetti z dużą stratą

Jedyny polski kolarz w 175-osobowej stawce, Cesare Benedetti (Bora-hansgrohe), uzyskał 140. rezultat, tracąc do zwycięzcy 3.14.

Najlepszym góralem po pierwszym etapie został Amerykanin Brandon McNulty (UAE Team Emirates). Pozostałe koszulki wywalczył Evenepoel.

Wyścig potrwa do 28 maja, a dni przerwy zaplanowano tradycyjnie na dwa poniedziałki, po 9. i 15. etapie.

W niedzielę, 7 maja, drugi etap Giro z Teramo do San Salvo, liczący 202 km. Transmisja od 12:00 do 17:45 w Eurosport 1 i Playerze.