Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez porozumienia w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu. Strony protestu podpisały z mediatorem protokół rozbieżności

Norbert Ziętal
Protest głodowy pielęgniarek i położnych w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu trwa od 3 września.
Protest głodowy pielęgniarek i położnych w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu trwa od 3 września. Norbert Ziętal
Spisaniem protokołu rozbieżności zakończyły się dzisiaj mediacje w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu, pomiędzy pielęgniarkami prowadzącymi protest głodowy i mediatorem wyznaczonym przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

W przemyskim szpitalu od 3 września trwa protest głodowy pielęgniarek i położnych. Obecnie jest rotacyjny, prowadzi go 13 osób formułą „głoduję - pracuję”. Osoby, którym stan zdrowia nie pozwala na kontynuowanie protestu, są zastępowane innymi. Protestujące są obecnością wspierane przez inne pielęgniarki.

Dzisiaj podpisany został z mediatorem protokół rozbieżności.

- Nie doszliśmy do porozumienia. Pan marszałek zaproponował nam kwotę, która jest niższa od zaoferowanej innym związkom, z którymi zostało podpisane porozumienie. Pielęgniarki nie wyrażają na to zgody. Do tej kwoty, którą pan marszałek nam zaproponował, dolicza 1100 złotych, „zębalowej” ministra Szumowskiego, która była kwotą obok. I pan marszałek twierdzi, że przecież dostajemy 1100 złotych, które oni nam dają. Nie wyrażamy na to zgody, bo uważamy, że wypracowujemy koncept tak jak inne zawody w tym szpitalu - mówi Ewa Rygiel, przewodnicząca ZZ Pielęgniarek i Położnych w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu.

Twierdzi, że wobec przedłużającego się protestu i braku możliwości porozumienia pielęgniarki gotowe są skorzystać z pomocy każdej opcji politycznej, która zaoferuje im pomóc.

- Jak dawniej nie mieszałyśmy się w politykę, tak obecnie nie mamy wyjścia. Nasze zdrowie jest też ważne, jak ten szpital. To wyraźnie zakomunikowałyśmy przy stole rozmów - dodaje E. Rygiel.

Dzisiaj pojawiła się pogłoska, że sytuacja w szpitalu „zmierza do zorganizowania referendum strajkowego”. E. Rygiel zdecydowanie zaprzeczyła takim pogłoskom. Twierdzi, że na razie nie zmienia się forma protestu.

Stanowisko w sprawie podwyżek wynagrodzeń w szpitalach zajął Sejmik Województwa Podkarpackiego. Dostrzega w nim potrzeby wzrostu wynagrodzeń w szpitalach, ale z uwzględnieniem wielkości i roli poszczególnych szpitali w „systemie zabezpieczenia świadczeń medycznych”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24