Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez powietrza nie ma jazdy. Sprawdź ciśnienie w oponach

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Ciśnienie w oponach każdy kierowca powinien sprawdzać i jeśli to konieczne uzupełniać przynajmniej raz w miesiącu. Tylko w ten sposób sprawimy, że ogumienie będzie zużywać się równomiernie.

Napompuj azotem

Napompuj azotem

Fachowcy polecają pompowanie kół azotem. Opony napełnione tym gazem wolniej się ścierają, a w niektórych przypadkach nieznacznie spada także zużycie paliwa. W oponach napełnionych azotem łatwo utrzymać stałe ciśnienie. Jest to możliwe, ponieważ cząsteczki czystego azotu są znacznie większe od powietrza (w którym azot jest tylko jednym ze składników) i nie przedostają się na zewnątrz przez ścianki opony. Pompowanie kompletu kół kosztuje ok. 20 zł.

Mimo zaawansowanych technologii i wysokiej jakości materiałów używanych do produkcji opon, dzisiejsze ogumienie jest ciągle dotknięte problemem uciekającego powietrza. Wydostaje się ono regularnie przez mikroszczeliny w ściankach opon.

Powietrze ucieka przez ścianki

Zdarza się i tak, że w ciągu miesiąca z opony potrafi uciec nawet 0,2 - 0,4 atmosfery.

- Dlatego przypominamy naszym klientom, aby ciśnienie powietrza w oponach sprawdzali nawet co dwa tygodnie. Jest to bardzo ważne, bo niedopompowana opona szybciej się zużywa i może stwarzać niebezpieczeństwo dla kierowcy i pasażerów, a także ich otoczenia - przekonuje Arkadiusz Jaźwa z zakładu wulkanizacji opon w Rzeszowie.

Na czym polega niebezpieczeństwo? Zbyt niskie ciśnienie w oponach wydłuża drogę hamowania samochodu. Przyczynia się także do złego prowadzenia auta. Szczególnie, kiedy ciśnienie jest różne w poszczególnych kołach, auto ściąga.

Za dużo też źle

Okazuje się, że poważnym problemem jest także zbyt duże ciśnienie powietrza. Wówczas jazda samochodem jest niekomfortowa, a twarde opony utrudniają miękkie pokonywanie nierówności i wertepów.

- W zbyt mocno napompowanym kole szybciej ściera się środek opony. W niedopompowanym jej brzegi - tłumaczy A. Jaźwa.

Jaką wartość powinien wskazywać manometr? Teoretycznie w samochodach osobowych to najczęściej między 1,9 a 2,3 atmosfery. Zalecaną wartość producent samochodu podaje jednak w instrukcji obsługi, albo na naklejce, którą można znaleźć na wewnętrznej stronie drzwi, lub pokrywy wlewu paliwa.

Inaczej z bagażem

Bardzo ważną zasadą, o której powinien pamiętać każdy kierowca, jest dodatkowe pompowanie kół przed podróżą z pełnym załadunkiem.

- Trzeba zdawać sobie sprawę, że wówczas auto jest cięższe nawet o 500-600 kg. Potrzebuje zatem więcej powietrza w kołach. To szczególnie ważne przed długą podróżą, w której ogumienie jest szczególnie narażone na przyspieszone zużycie - mówi A. Jaźwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24