Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny przejazd przez tory. Co powinni wiedzieć kierowcy? Eksperci PKP PLK prowadzą warsztaty dla instruktorów nauki jazdy

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Spółka PKP PLK zorganizowała dziś (1 grudnia) w Krośnie bezpłatne warsztaty dla instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów WORD. To część kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, która promuje bezpieczne zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych.

W warsztatach uczestniczyli także przedstawiciele policji i straży miejskiej. Takie spotkania PKP PLK organizuje w całej Polsce, skorzystało już ponad tysiąc instruktorów. Odbywają się także w największych miastach na Podkarpaciu. Kolejowi eksperci przedstawiają zasady bezpieczeństwa na przejazdach, pokazują nagrania z monitoringu, podają ciekawe dane. Przypominają o wykorzystywaniu informacji z Żółtej Naklejki PLK. Każdy uczestnik warsztatów otrzymuje materiały dydaktyczne, pomocne w szkoleniu przyszłych kierowców.

- Ostatnie zdarzenia na przejazdach kolejowo-drogowych pokazują, że ignorowanie sygnałów zabraniających wjazdu na przejazd, w tym omijanie rogatek, to nieznajomość przepisów i ignorowanie bezpieczeństwa. Wiedza i zaangażowanie instruktorów szkół nauki jazdy istotnie mogą wpływać na poprawę zachowania kierowców na przejazdach. Warsztaty dla instruktorów nauki jazdy to wsparcie dla tych, którzy uczą przyszłych kierowców odpowiedzialnych zachowań. Chcemy, aby każdy, kto uzyskuje prawo jazdy, miał wszechstronną wiedzę o bezpiecznym zachowaniu na przejazdach kolejowo-drogowych - mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na terenie województwa podkarpackiego są 673 przejazdy kolejowo-drogowe i bezpieczne przejścia dla pieszych na poziomie szyn. W samych Krośnie jest ich 17. Eksperci zapewniają, że każdy jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wszystko zależy więc od właściwego zachowania kierowców i pieszych.

Od stycznia do listopada tego roku na przejazdach doszło do 139 wypadków i kolizji. Zginęły 34 osoby, 18 zostało ciężko rannych. Ubiegłoroczne statystyki mówią o 194 zdarzeniach. 10 wypadków miało miejsce na Podkarpaciu.

Pośpiech, nieuwaga i brawura to grzechy kierowców, które skłaniają ich także do nierozważnych zachowań podczas przejeżdżania przez tory.

- 99 procent zdarzeń na przejazdach powstaje w wyniku nieostrożnego zachowania kierowców. Ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki i omijanie slalomem zamkniętych półrogatek, to najczęstsze przyczyny tragedii - wylicza Włodzimierz Kiełczyński.

Od połowy 2018 roku każdy przejazd w Polsce, zarządzany przez PKP PLK S.A., jest dodatkowo oznakowany.

- Na odwrocie krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek znajdują się żółte, odblaskowe naklejki. Widnieją na nich: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer telefonu alarmowego 112 i numery awaryjne. Można z nich skorzystać w sytuacji zagrożenia np. gdy samochód utknie na torach czy też zauważymy awarię - mówi Marcin Kruszyński, ekspert PKP PLK.

Tylko w 2022 roku w 173 przypadkach, dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu, wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc, a w 454 sytuacjach – ograniczono prędkość jazdy pociągów, żeby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i korzystającym z przejazdów.

Jak korzystać z Żółtych Naklejek PLK?

Jeśli samochód zostanie unieruchomiony między rogatkami w wyniku usterki pojazdu, kiedy już doszło do wypadku i musimy ratować czyjeś życie lub kiedy widzimy na torach przeszkodę, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Numer awaryjny wybieramy, jeśli zauważymy usterkę techniczną, np. wyłamaną rogatkę, uszkodzone oznakowanie lub sygnalizator świetlny.

Zgłaszając zagrożenie, podajemy indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, umieszczony na żółtej naklejce, co pozwoli na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi służbom kolejne działania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24