Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla starszych dzieci na Podkarpaciu

Agata Flak
Darmowe szczepienia będą wykonywane od 20 marca do 29 czerwca 2018 roku przez podkarpackie przychodnie, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Darmowe szczepienia będą wykonywane od 20 marca do 29 czerwca 2018 roku przez podkarpackie przychodnie, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dariusz Bloch/Polska Press
Rodzice, których dzieci urodziły się w latach 2013-2016 i nie były szczepione przeciw pneumokokom mogą skorzystać z bezpłatnych szczepionek. Ich liczba oraz czas akcji są ograniczone.

Darmowe szczepienia będą wykonywane od 20 marca do 29 czerwca 2018 roku przez podkarpackie przychodnie, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Warunkiem jest zakwalifikowanie dziecka na szczepienie do 20 kwietnia br.

Szczepienie ma być wykonywane przy użyciu szczepionki 10-walentnej. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek - każda po 0,5 ml. Są one podawane w odstępstwie co najmniej 2 miesięcy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na zabieg usunięcia zaćmy wyjeżdżamy z Podkarpacia do Czech, Słowacji i Niemiec. Za leczenie płaci NFZ

Ministerstwo Zdrowia podało, że rodzice i opiekunowie zainteresowani zaszczepieniem dziecka powinni kontaktować się ze swoją przychodnią - czyli placówką, gdzie złożyli deklarację wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Informacji o szczepieniach udzielają również powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Skorzystanie z możliwości zaszczepienia dziecka jest dobrowolne i bezpłatne.

Na stronie MZ można znaleźć informacje o tym, że pneumokoki należą do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Najczęściej wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych - ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych. U niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne tj. posocznicę (sepsa), uogólnione zakażenie takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i nieinwazyjne - zapalenie płuc czy zapalenie stawów. Zakażenia inwazyjne mogą powodować poważne powikłania, a nawet mogą prowadzić do zgonu.

Zakażenie pneumokokiem przenosi się drogą kropelkową oraz przez kontakt bezpośredni z chorym lub nosicielem. Ryzyko zakażenia znacznie się zwiększa, gdy dziecko przebywa w żłobku, przedszkolu lub innej większej grupie dzieci.

Od stycznia 2017 roku obowiązkowymi szczepieniami przeciw pneumokokom objęte są wszystkie nowo narodzone dzieci.

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że zachorowania na nowotwory w Polsce rosną w zastraszającym tempie. Odsetek zapadalności na te groźne choroby wzrósł aż o 45 procent. Niestety - skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej i rokrocznie na nowotwory złośliwe umiera prawie 100 tysięcy osób w Polsce. Jak podkreślają inspektorzy NIK, jedną z głównych przyczyn tej dramatycznej sytuacji jest bardzo słaba profilaktyka. Badań, które mogłyby wykryć raka we wczesnym stadium, robi się u nas w kraju zbyt mało. Kolejne problemy to długi czas trwania diagnostyki oraz długi okres oczekiwania na badania oraz wizyty u specjalistów. Nowotwory zbierają więc w Polsce potężne żniwo. Które największe?Zobacz też, czy grozi ci rak TVN

Jaki jest najgorszy rak? Te nowotwory zabijają nas najczęści...


WIDEO: Julia urodziła się w 23 tygodniu ciąży, ważyła 620 gramów. Najmłodszy wcześniak opuścił Szpital Miejski w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24