Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie to nie wyrok

Grażyna Woźniak
archiwum
Zacznij od wizyty w ośrodku pomocy społecznej.

Stanisław S., pięćdziesięcioletni mieszkaniec Rzeszowa stracił pracę. Znalazł się w dramatycznej sytuacji, bo nie ma za co utrzymać rodziny. Żona nigdy nie pracowała. Zajmowała się wychowaniem 3 uczących się jeszcze dzieci.

- Odprawa z zakładu pracy wystarczyła na krótko. Okres, w którym przysługiwał mi zasiłek także się skończył. A żyć trzeba. Może zapiszę się do jakieś partii. Teraz to jedyna skuteczna droga, żeby jakoś się ustawić - żartuje nasz Czytelnik.

Gdzie szukać wsparcia

- W sytuacjach takich jak ta opisana przez Czytelnika, trzeba udać się do najbliższego ośrodka pomocy społecznej - mówi Luciana Rozborska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.
Człowiek, któremu świat się nagle zawalił w związku z utratą pracy, może liczyć na kilka form pomocy.

Zasiłek okresowy

Przyznawany on jest z uwagi na bezrobocie ojca. Okres, w którym rodzina będzie miała do niego prawo ustala pracownik socjalny. Dokładnie rozpozna i przeanalizuje wcześniej sytuację materialną i warunki bytowe rodziny.

Zasiłek celowy
Jest on przyznawany w celu zaspokojenia konkretnej potrzeby. Może być przeznaczony na zakup żywności, leków, koszty leczenia (w przypadku, gdy w rodzinie występuje długotrwała choroba), zakupy szkolne dla uczących się dzieci, kupno opału, odzieży. Pieniądze z zasiłku można też wykorzystać na drobne remonty i naprawy w mieszkaniu,
Zasiłek celowy jest to pomoc doraźna, jednorazowa Jego wysokość nie jest stała. Natomiast wysokość zasiłku uzależniona jest od potrzeb konkretnej rodziny.

Należy się dzieciakom

Dzieci także liczyć mogą na konkretne wsparcie. Otrzymają one pomoc w postaci pokrycia kosztów posiłków w szkole oraz dopłat na pokrycie kosztów pobytu w przedszkolu.

Ośrodek pomocy społecznej może udzielić rodzinie również pomocy w postaci szeroko rozumianej pracy socjalnej, poradnictwa prawnego, psychologicznego np. w przypadku ewentualnego występowania bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, czy prowadzenia gospodarstwa domowego.

Złóż dokumenty

Pieniędzy nie otrzymamy od ręki. Na najpierw czeka nas wizyta. pracownika MOPS. Wizja lokalna i stosowny wywiad pozwolą sprecyzować, czy pomoc jest potrzebna i w jak dużym zakresie.

Osoby zainteresowane nią powinny przedstawić dokumenty potwierdzające dochód (netto) członków rodziny wspólnie gospodarujących. Jeśli, któryś z członków rodziny jest niepełnosprawny potrzebne będzie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Osoby cierpiące na przewlekłą chorobę, starając się o pomoc, powinny przedstawić zaświadczenie lekarskie lub aktualną dokumentację medyczną np. wypis ze szpitala. W sytuacji, gdy osoba potrzebująca pomocy pozostaje bez zatrudnienia wskazana jest rejestracja w Urzędzie Pracy oraz okazanie dokumentu potwierdzającego fakt zarejestrowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24