Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobotni płacą za nieukończone szkolenia

Małgorzata Motor
sxc
Przerwałeś bezpłatne szkolenie, na które wysłał cię urząd pracy? Zapłacisz nie tylko za te godziny zajęć, w których uczestniczyłeś. Pokryjesz też koszty całego szkolenia. Dodatkowo na 120 dni stracisz statut bezrobotnego.

Z konsekwencjami nie muszą się liczyć tylko osoby, które znajdą zatrudnienie lub zachorują

9648 osób bezrobotnych z Podkarpacia rozpoczęło w ub. roku bezpłatne szkolenia z urzędu pracy. Ukończyło je 9452 osoby. To oznacza, że prawie 200 osób przerwało zajęcia lub nie przystąpiło do egzaminu, który kończy kurs.

Z jakimi konsekwencjami musieli się liczyć? Zmuszeni byli pokryć koszty całego szkolenia. A to nie mały wydatek. Od 100 zł do ponad 3 tys. zł. Do tego mogą być również dodatkowo wliczone koszty badań lekarskich.

Jednak nie wszyscy uczestnicy kursu ponoszą konsekwencje przerwania zajęć. - Osoby, które w trakcie szkolenia znalazły zatrudnienie, nie zwracają kosztów. Podobnie traktowane są osoby, które się rozchorowały. Te muszą dostarczyć dokument potwierdzający ich chorobę - wyjaśnia Urszula Bociek z PUP w Rzeszowie.

Utrata statutu bezrobotnego

Dotacja na otwarcie firmy też do zwrotu

Kasę zwrócić muszą też osoby, które dostały dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dzieje się tak w przypadku, kiedy interes, który miał przynosić zyski, nie wypalił. Zgodnie z umową, jeśli ktoś dostaje dotację na otwarcie firmy, musi prowadzić ją przynajmniej przez dwanaście miesięcy.

Od 1 lutego weszły przepisy, które oprócz kar finansowych wprowadziły jeszcze inne. Osoba musi się teraz liczyć nie tylko z pokryciem kosztów całego szkolenia, do którego przystąpiła.

Jest też wykreślana z rejestru bezrobotnych. Traci statut bezrobotnego na 120 dni. Jeśli sytuacja się powtórzy, liczba dni sięga 180, a przy kolejnych rezygnacjach, już 270.

Bezrobotny wie o konsekwencjach

- Na szczęście przerywanie szkoleń przez bezrobotnych nie jest nagminnym zjawiskiem. Bardzo rzadko odnotowujemy takie przypadki. Przykładowo w ub. roku nie ukończyło u nas szkoleń 7 osób - dodaje U. Bociek.

Trzy osoby wzięło udział we wszystkich zajęciach, ale nie przystąpiło do egzaminu. To jest jednak równoznaczne z nieukończeniem kursu. Cztery pozostałe rozmyśliły się.

To, że musiały pokryć koszty szkolenia, nie było dla nich niespodzianką. Każdy bezrobotny przed kursem, jest informowany o konsekwencjach, z jakimi musi się liczyć w razie przerwania zajęć.

Więcej w internecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24