Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezsenność - przyczyny, objawy, leczenie. Jak pozbyć się bezsenności?

kd
AdinaVoicu/pixabay.com
Bezsenność może zaatakować niepostrzeżenie każdego z nas. Sen jest sposobem naszego organizmu na regenerację i odpoczynek. Kiedy go brakuje, wpływa to na nasze samopoczucie, ale i na zdrowie. Bo sen jest dla naszego ciała tak samo ważny, jak woda, tlen czy jedzenie. Oczywiście czasami zdarzają się taki noce, kiedy próżno o spokojny sen. Kiedy jednak mamy do czynienia z bezsennością? Jak z nią walczyć? Czy bezsenność może być objawem poważniejszej choroby?

To problem, który spędza sen z powiek większości z nas. Bezsenne noce rozstrajają nasz organizm i dezorganizują nasze życie. Choć czasem podczas bezsennych nocy wpada się na wspaniałe pomysły, czy niesamowite rozwiązania problemów, każdy, kto doświadczył bezsenności, nie wspomina jej dobrze.

Bezsenność - przyczyny, objawy, leczenie. Jak pozbyć się bezsenności?
AdinaVoicu/pixabay.com

Bezsenność choroba czy zaburzenie snu?

Czasami są takie dni, kiedy nie możemy zasnąć. Zwykle dręczą nas jakieś nierozwiązane sprawy, które tak bardzo wpływają na nas, że nie możemy o nich przestać myśleć. A konsekwencji zasnąć spokojnym snem. W takich sytuacjach jednak problemy ze snem znikają wraz z rozwiązaniem problemu. Z bezsennością jest inaczej. Jak zatem poznać, że mamy bezsenność, a nie problemy ze snem? Jeżeli nie możemy przespać całej nocy przez dwa tygodnie, to znaczy, że musimy odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu. Warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ bezsenność może zrujnować nam zdrowie i życie.

Bezsenność - przyczyny, objawy, leczenie. Jak pozbyć się bezsenności?
darksouls1/pixabay.com

Bezsenność - przyczyny problemu

Naukowcy zajmujący się badaniem zaburzeń snu podzielili je na dwie kategorie. Podzielili je na zewnątrz- i wewnątrzpochodne.

  • Zewnątrzpochodne to: niewygodne łóżko, za wysoka temperatura w sypialni, hałas czy migoczący za oknem neon.
  • Wewnątrzpochodne - to przede wszystkim nerwice, depresje – nawet te okresowe związane z porami roku, ale także choroby, takie jak: nadczynność tarczycy, schorzenia reumatyczne, cukrzyca, przewlekłe bóle, nowotwory czy bezdech senny.

Każdy rodzaj bezsenności jest groźny dla zdrowia. Pogarsza się pamięć i zmniejsza odporność. Dlatego trzeba zadbać o to, by dobrze się wysypiać. Jego higiena jest bardzo ważna.

Bezsenność - przyczyny, objawy, leczenie. Jak pozbyć się bezsenności?
Engin_Akyurt 2/pixabay.com

Przyczyny bezsenności: niewydolność serca
Bardzo poważną przyczyną bezsenności jest lewokomorowa niewydolność serca. Chory z tą chorobą nie może spać na płasko, gdyż serce nie jest w stanie przepompować krwi zgromadzonej w płucach. Chory dostaje duszności, przez co musi usiąść, co wybudza go ze snu.

Bezsenność przyczyny: Astma
Problemy ze snem mogą powodować także przewlekłe choroby płuc, np. astma. W przypadku tej choroby napady duszności najczęściej występują właśnie w nocy. Obturacyjna choroba płuc wiąże się z ze spłyceniem snu nocnego oraz skróceniem długości snu w ciągu nocy.

Nadciśnienie tętnicze - przyczyna bezsenności
Nadciśnienie tętnicze jest ściśle powiązane z bezsennością. Gdy naczynia krwionośne „zarastaj” blaszką miażdżycową, a krew nie może przez nie swobodnie przepływać. Następnie pojawiają się bóle i zawroty głowy, czasem duszność i kłopoty ze snem. U niektórych osób ciśnienie w nocy może być bowiem zbyt wysokie, co może objawiać się m.in. trudnościami w zasypianiu lub utrzymaniu snu, zbyt wczesnym budzeniem się czy snem złej jakości.

Bezsenność - przyczyny, objawy, leczenie. Jak pozbyć się bezsenności?
Engin_Akyurt/pixabay.com

Przyczyny bezsenności: nadczynność tarczycy
Podwyższony poziom hormonów tarczycy, który obserwuje się w przebiegu jej nadczynności, może przyczynić się m.in. do niepokoju czy przyspieszenia rytmu serca, co może doprowadzić do bezsenności.

Bezsenność przyczyny – Zgaga
Ta dość niefajna dolegliwość może sprawić, że obudzimy się nawet kilka razy w ciągu nocy. To bardzo pogarsza nam samopoczucie, wpływa na jakość życia oraz na kondycję całego organizmu.

Bezsenność - przyczyny, objawy, leczenie. Jak pozbyć się bezsenności?
kellepics/pixabay.com

Bezsenność - przyczyny: Zespół niespokojnych nóg
Ta choroba budzi wciąż wiele kontrowersji. Niektórzy lekarze nie uznają tego symptomu za poważną chorobę. Coraz więcej ludzi jednak zgłasza, że cierpi na tę przypadłość. Osoby z RLS opisują swoje odczucia jako mrówki biegające im pod skórą albo robaki pełzające między mięśniami czy krew buzującą w żyłach. Objawy te z nasilają się w trakcie odpoczynku, czyli m.in. właśnie w czasie snu. Nie pozwala to na wypoczynek.

Bezsenność - przyczyny, objawy, leczenie. Jak pozbyć się bezsenności?
xiangying_xu/pixabay.com

Przyczyna bezsenności: Menopauza
Badania wykazują, że estrogeny wydłużają fazę REM. Zaburzenia snu mogą więc mieć panie po menopauzie. W takim przypadku skuteczną metodą walki z bezsennością jest wprowadzenie u nich hormonalnej terapii zastępczej.

Stres - częsta przyczyna bezsenności
Stres to taka dziwna przypadłość, że można ją „oskarżyć” o praktycznie każde zło w naszych życiach. Kiedy w naszych życia zachodzi poważna zmiana (nowa praca, śmierć bliskiej osoby), możemy mieć problemy ze snem. W ciągu dnia za to pojawiają się objawy jak problemy z pamięcią i koncentracją, osłabienie motywacji czy uczucie ogromnego zmęczenia.

Bezsenność - przyczyny: Choroba psychiczna
Problemy ze snem są także częstym objawem chorób psychicznych, m.in.:

  • choroby afektywnej dwubiegunowej,
  • nerwicy
  • czy schizofrenii.

Problemy z zaśnięciem lub zbyt wczesne budzenie się dotyka zwłaszcza osoby cierpiące na depresję. Ale do zaburzenia snu dochodzi także w przebiegu chorób, które są przeciwieństwem zespołów depresyjnych czy zaburzeń lękowych, np. zespole maniakalnym. Dlaczego tak się dzieje? Chorzy zmagający się z tym schorzeniem są ekstremalnie pobudzeni, co utrudnia im spokojne zasypianie.

Leki i używki przyczyną bezsenności
Do problemów ze snem mogą się przyczynić także niektóre leki, takie jak:

  • antydepresanty,
  • glikokortykosteroidy
  • czy doustne leki antykoncepcyjne.
  • leki hamujące apetyt mogą spowodować bezsenność.

Osoby, które nagle odstawiły lub przedawkowały leki uspokajające, także mogą mieć kłopoty z zasypianiem. Ale to nie wszystko, problemy z zasypianiem możemy mieć też, jeśli przed snem wypiliśmy kawę czy energetyk. Te pobudzające napoje nie pozwolą zasnąć nam zbyt szybko.

Bezsenność skutki długotrwałego braku snu

Skutki tej przypadłości mogą być dla nas naprawdę groźne. Jesteśmy rozdrażnieni, a przede wszystkim niewyspani. Nie wspominając o tym, że bezsenność może zrujnować nasze życie rodzinne. Nawet najmniejsze nieporozumienia, czy sytuacje będą urastać do ogromnych problemów. Nasze głowy, nie uwolnione od natłoku myśli będą podsuwać nam okropne myśli. Pojawią się wyrzuty sumienia. A złe samopoczucie psychiczne może prowadzić do następnej poważnej choroby jaką jest depresja.
Długotrwały brak snu jest też przyczyną wielu powikłań:

  • wzrost masy ciała,
  • nerwica,
  • stany lękowe,
  • nadciśnienie tętnicze.

Jak zwalczyć bezsenność?

  1. Zadaj sobie pytanie, czy na pewno śpisz za mało
    Znana aktorka Anna Dymna podobno śpi 3 godziny na dobę. Dla niektórych to bezsenność, a dla niej jest to ilość wystarczająca. Być może Tobie również wystarczy 5 lub 6 godzin snu w nocy, ale za to potrzebujesz krótkiej drzemki w ciągu dnia.
  2. Wyeliminuj niebieskie światło przed zaśnięciem
    Instagram, Facebook, Twitter. Sprawdzasz swoje social media przed zaśnięciem? Błąd! Przynajmniej na godzinę przed snem wyłącz wszystkie narzędzia, emitujące niebieskie światło. Nienaturalne światło od tych urządzeń pobudza nas i sprawia, że ciężko nam zasnąć.
  3. Odpowiednie warunki do snu
    Zanim położymy się spać, postarajmy się o dobre warunki. Jeżeli mieszkamy w mieście, zasłońmy okna, aby światło uliczne nie wpadało nam do sypialni. Dobrze jest też jak najczęściej zmieniać pościel. Nie ma nic przyjemniejszego niż położenie się w świeżej, pachnącej pościeli. Dobrym pomysłem będzie też wywietrzenie miejsca, w którym będziemy spać. Wystarczy, aby okno było otwarte nawet 15 minut.
  4. Ustal rytuał zasypiania
    Powtarzające się czynności „uspokajają” nasz mózg. Zróbmy sobie taki wieczorny rytuał, który wprowadzi nas w fazę snu. Może to być relaksująca kąpiel, potem myce zębów, czytanie książki a może krótka medytacja. Możemy też dać buziaka bliskiej osobie?
  5. Co pijesz? Co jesz przed pójściem spać?
    Absolutnie nie powinniśmy się objadać przed zaśnięciem. Nie polecamy też picia kawy, czy energetyków. Lekka kolacja powinna trafić do naszego żołądka minimum godzinę przed zaśnięciem. Nie dotyczy to wody, którą zawsze warto pić.
  6. Nie zmuszaj się do snu
    Co jest najgorsze w bezsenności? Przewracanie się z boku na bok. Zmuszanie się do snu nigdy nie jest dobrą drogą, aby trafić w objęcia Morfeusza. Jeśli to możliwe znajdźmy zajęcie, które nas zmęczy. Umysł możemy też zrelaksować medytacją.
  7. Skontaktuj się ze specjalistą
    Oczywiście nic nie zastąpi wizyty u specjalisty. Jeśli bezsenność nie przechodzi, należy udać się do lekarza.

Bezsenność: leczenie – czy da się pozbyć tego problemu?

Chodź wydaje się to trudne, z pomocą dobrego lekarza, da się to zrobić. Czasem warto wybrać się do terapeuty, bo przyczyną bezsenności mogą być nasze nierozwiązane problemy z dzieciństwa. Odpowiednia terapia i leki sprawią, że zaczniemy przesypiać całe noce, niczym dzieci.

Bezsenność u dzieci, a bezsenność u nastolatków – jakie przyczyny? Jak im pomóc?

Bezsenność u dzieci i nastolatków może być spowodowana zmianami w ich ciele za sprawą dojrzewania. A więc całkowicie normalne. Jednak warto z dzieckiem porozmawiać i zapytać, czy nie ma problemów w szkole czy z rówieśnikami. W tym okresie życia takie problemy dzieci bardzo przejmują się opinią rówieśników.

Pełnia księżyca a bezsenność

Wiele osób narzeka na bezsenności podczas pełni księżyca. Co ciekawe, dotyka wielu osób. Przyczyną może być wyjątkowe światło księżyca lub wyjątkowa wrażliwość tych osób. W przeszłości wiele aspektów życia społecznego, czy gospodarczego było uzależnione właśnie od faz księżyca.

Bezsenność w ciąży

Pośrednią przyczyną bezsenności może być też… ciąża. Organizm kobiety w ciąży ma roztrojony system hormonalny, co może oznaczać kłopoty ze snem. W ciąży zmienia się też ciało kobiety, a to oznacza, że ciężko jest znaleźć dogodną pozycję do spania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24