Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biała - tu przez wieki mieszkali Polacy i Rusini [PODNIEBNY RZESZÓW ODC. 27]

DW
Wideo
od 16 lat
Przez wieki żyli tutaj wspólnie wierni Kościołów greckokatolickiego i rzymskokatolickiego, a Strugiem, który przepływa przez Białą spławiano drewno, miody, zboża i mąkę z pobliskiego młyna

Biała rozciąga się nad rzeką Strug, zwaną w dawnych wiekach Białą, stąd też pochodzi jej nazwa.

Osiedlem Rzeszowa stała się w całości w 2009 roku, ale już w drugiej połowie XX_wieku jej fragmenty były przyłączane do stolicy Podkarpacia.

Jak podają źródła pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z XIV wieku, ale wielu historyków wskazuje, że istniała tu już wcześniej.

Przez wieki była zaliczana do włości tyczyńskich, potem w kolejnych przechodziła we władanie różnych właścicieli, a było ich wielu, m.in. byli to Pileccy i Braniccy.

W XVIII wieku wydobywano tu piaskowiec i gips, co ciekawe surowce te były spławiane Strugiem do Wisłoka, a stąd dalej Sanem i Wisłą. Do zakończenia II wojny światowej istniał tutaj folwark. Różne źródła historyczne podają, że był tu też kiedyś browar i młyn, a rzeką spławiano również żywność i zboże.

Przez wieki Biała była wsią dwuwyznaniową, zamieszkiwaną przez Rusinów, jak również Polaków. Ludność grekokatolicka została jednak stąd wysiedlona na Ukrainę po II wojnie światowej.

Od lat 60. XX wieku istniał tu Dom Ludowy i Dom Strażaka. Ochotnicza Straż Pożarna powstała tutaj w 1911 roku, głównym jej zadaniem była ochrona wsi przez licznymi pożarami, jakie trawiły wówczas domy w Białej.

Jak piszą strażacy na swojej stronie internetowej w okresie międzywojennym OSP była bardzo aktywna. Strażacy organizowali między innymi ćwiczenia, by doskonalić swoje umiejętności.

„Podczas jednego z ćwiczeń gaszono pozorowany pożar w browarze. Strażacy weszli po linie na pierwsze piętro budynku, skąd ewakuowali chłopa (Eugeniusz Grzebyk). Pozostali druhowie „gasili ogień” za pomocą ręcznej sikawki. Tego typu działania przynosiły pozytywne efekty, pożary bowiem w tym okresie zdarzały się stosunkowo rzadko - czytamy na stronie OSP Rzeszów-Biała.

Kościół na Białej powstał dopiero w 1982 roku. Biała początkowo należała do parafii pw. św. Rocha w Słocinie, a od 1946 – do parafii w Zalesiu.

W latach 70. XX wieku w domu ofiarowanym przez parafiankę, utworzono salę katechetyczna którą z czasem zamieniona na kapliczkę.

Ówczesne władze komunistyczne były niechętne budowie kościoła, dlatego też wznoszenie świątyni rozpoczęto bez ich zgody. Jak czytamy na stronie parafii zbudowano ją pod pozorem remontu i rozbudowy kaplicy.

W kolejnych latach powstały plebania, salka katechetyczna i dzwonnica. Kilkanaście lat temu przystąpiono do budowy okazałego kościoła według nowego projektu. Został on najpierw pobłogosławiony, a w 2015 roku poświęcił go obecny biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Obecnie Biała stała się sypialnią Rzeszowa, od kiedy przyłączono ją do stolicy Podkarpacia między domami jednorodzinnymi zaczęły wyrastać nowe osiedla wielorodzinne i lokować się tutaj firmy. Na osiedlu Biała mieszka obecnie ponad 2500 osób.

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie zobacz dwudziestą siódmą część z serii „Podniebny Rzeszów” na portalu nowiny24.pl i wejdź na nasz fanpage na Facebooku.

W komentarzu pod postem dotyczącym dwudziestego siódmego odcinka „Podniebny Rzeszów” udziel odpowiedzi na pytanie konkursowe: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Jury nagrodzi najciekawszy komentarz.

Nagroda ufundowana przez partnera naszego konkursu:Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150 złotych.

Życzymy powodzenia!

Biała - tu przez wieki mieszkali Polacy i Rusini [PODNIEBNY RZESZÓW ODC. 27]

Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 27

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24