Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biały nalot na języku – przyczyny, objawy, leczenie

kd
1045373/pixabay.com
Biały nalot na języku. Kiedy go widzimy w naszej jamie ustnej, zawsze jesteśmy zaniepokojeni. Czy słusznie? Nie zawsze świadczy on o poważnej chorobie. Czasami przyczyna jest dość błaha. Biały nalot na języku może oznaczać inne, niezbyt poważne dolegliwości. Nie musimy się niepokoić. Warto zawsze obserwować język, bo może on nam naprawdę wiele powiedzieć o stanie zdrowia naszego organizmu.

W szkole podstawowej podczas lekcji biologii uczyliśmy się, że język jest narządem mięśniowym, znajdującym się w jamie ustnej. Zbudowany jest on z mięśni poprzecznie prążkowanych, a jego powierzchnia jest błoną śluzową. Na powierzchni języka zlokalizowane są brodawki językowe.

Biały nalot na języku – przyczyny, objawy, leczenie
1045373/pixabay.com

Język składa się z dwóch głównych części:

  • nasady języka
  • trzonu języka.

Język służy nam do mówienia, żucia jedzenia, czy też rozdrabniania pokarmu, Kubki smakowe sprawiają, że możemy odczuwać paletę smaków. U zdrowego człowieka śluzówka pokrywająca język jest różowa i wilgotna, zwykle nie stwierdza się na niej żadnego nalotu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których na języku widzimy biały nalot. Czym jest on spowodowany?

Biały nalot na języku – przyczyny, objawy, leczenie
alehidalgo/pixabay.com

Przyczyny białego nalotu na języku – brak odpowiedniej higieny

Jak już wspominaliśmy, biały nalot na języku nie zawsze świadczy o obecności choroby w naszym organizmie. Najpowszechniejszym powodem obecności białego nalotu na języku jest po prostu brak higieny. Większość z nas, podczas szczotkowania zębów, zapomina o tym, że należy również umyć język. Na rynku obecnie są takie szczoteczki do zębów, które są przystosowane również do mycia języka. Co więcej, w specjalistycznych sklepach medycznych można zakupić specjalną skrobaczkę do usuwania brudu z języka. Z wyglądu przypomina ona maszynkę do golenia, ale nie jest ona tak ostra. Używać jej już mogą dzieci od szóstego roku życia. Jak należy jej używać? Aby pozbyć się białego nalotu na języku, trzeba przejechać skrobaczką lub szczoteczką do zębów kilkukrotnie po powierzchni języka. Od nasady, aż po sam koniec. Nie tylko w tym miejscu, gdzie widoczny jest cały nalot. Nie zapominajmy też o bokach języka. Po zakończonym szczotkowaniu (lub szorowaniu), dokładnie płuczemy jamę ustną wodą. Nie zniechęcajmy się, jeśli nie uda nam się usunąć nalotu za pierwszym razem. Gdy regularnie będziemy poddawać nasz język temu oczyszczającemu zabiegowi, nie będzie się na nim gromadził biały nalot. Za to nasz język będzie taki, jak chcemy – czyli różowy, głodki i lśniący.

Biały nalot na języku – przyczyny, objawy, leczenie
geralt/pixabay.com

Przyczyny białego nalotu na języku - odwodnienie

Kolejną przyczyną, która nie wymaga interwencji u specjalisty, jest odwodnienie. Biały nalot na języku może być konsekwencją biegunki, czy wymiotów. Wtedy nasz język nie tylko robi się biały, ale także suchy. Należy więc napić się wody, bo nasz organizm w ten sposób „krzyczy”, że brakuje mu odpowiedniego nawodnienia.

Biały nalot na języku – przyczyny, objawy, leczenie
ivanovgood/pixabay.com

Przyczyny białego nalotu na języku – infekcja grzybicza

Zajmijmy się jednak poważniejszymi przypadkami. Kiedy zatem biały nalot na języku może świadczyć o poważniejszej chorobie? Wtedy kiedy mamy do czynienia z zakażeniem grzybiczym i grzybicą jamy ustnej. Biały nalot na języku, który zaobserwujemy w takiej sytuacji, jest dość gruby, a wręcz mówi się o nim, że jest to nalot kożuchowaty. Kiedy może dojść do grzybicy jamy ustnej? Zwykle pojawia się ona u pacjentów, którzy poddawani są antybiotykoterapii. Narażeni są na nią również ci chorzy, którzy są zmuszeni stosować przewlekle glikokortykosteroidy wziewne.

Biały nalot na języku – przyczyny, objawy, leczenie
offthelefteye/pixabay.com

Przyczyny białego nalotu na języku – nowotwór

Z białym nalotem na języku w przebiegu grzybicy jamy ustnej mamy do czynienia u osób cierpiących z powodu nowotworów, AIDS oraz u pacjentów poddawanych leczeniu immunosupresyjnemu. Zwykle czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój grzybicy jamy ustnej są grzyby z rodzaju Candida.

Biały nalot na języku – przyczyny, objawy, leczenie
Pezibear/pixabay.com

Przyczyny białego nalotu na języku – infekcja bakteryjna

Biały nalot na języku może być spowodowany infekcją bakteryjną. A więc mamy tutaj do czynienia z wachlarzem wszelkiego rodzaju angin, płonicy czy szkarlatyny. Z anginą nie jest tak znowu łatwo. Biały nalot występuje tutaj w towarzystwie nacieków ropnych, które zlokalizowane są na migdałkach. W szkarlatynie biały nalot na języku z upływem czasu pomału ustępuje, a język staje się malinowy. To bardzo charakterystyczny objaw tej choroby. W walce z tymi bakteryjnymi chorobami pomoże tylko antybiotyk. Dzięki niemu choroby ustąpią, a my wrócimy do zdrowia.

Biały nalot na języku – przyczyny, objawy, leczenie
SEVENHEADS/pixabay.com

Przyczyny białego nalotu na języku – skutek palenia papierosów

Jeszcze inną przyczyną białego nalotu na języku jest używka w postaci palenia papierosów. Częstym przypadkiem u palaczy jest to, że ich język jest pokryty dość grubym nalotem w kolorze białym. Co więcej, ma on kleistą konsystencję. Mogą się w nim gromadzić wszelkiego typu zanieczyszczenia i bakterie. Dlatego właśnie palacze odczuwają w ustach nieprzyjemny, gorzki smak. Mówi się też o oddechu palacza – uzależnionym od tytoniu rano towarzyszy zwykle nieprzyjemny zapach z ust. Czasami utrzymuje się nawet cały dzień, mimo doskonałej higieny jamy ustnej. Jaka jest złota rada na tę dolegliwość? Rozwiązanie jest jedno, ale za to proste – rzucenie palenia.

Biały nalot na języku – przyczyny, objawy, leczenie
titoikids/pixabay.com

Przyczyny białego nalotu na języku - leukoplakia

Jedną z przyczyn białego nalotu na języku jest leukoplakia. Czym jest ta przypadłość? Leukoplakia to inaczej rogowacenie białe. Jest zmiana przedrakowa, która powstaje w obrębie błony śluzowej. Charakteryzuje się powstawaniem białych smug lub plam na powierzchni błony śluzowej.. Zmiany te są wynikiem nieprawidłowego rogowacenia nabłonka błony śluzowej jamy ustnej oraz zgrubienia jego warstwy kolczystej.

Jakie są przyczyny powstawania leukoplakii?

  • Powstaje ona na skutek palenia tytoniu, zwłaszcza w postaci fajki,
  • używania tabaki,
  • na skutek długotrwałego drażnienia wywołanego między innymi źle dopasowaną protezą zębową,
  • Picie dużej ilości alkohol,
  • nadużywanie bardzo ostrych przypraw.

Leukoplakia może przekształcić się w raka płaskonabłonkowego.

Biały nalot na języku u dziecka

Biały nalot na języku dziecka nie jest raczej powodem do wielkiego niepokoju. Co nie wyklucza ciągłego monitorowania stanu języka. W większości przypadków biały nalot na języku dziecka jest spowodowany raczej nieprawidłową higieną jamy ustnej lub odwodnieniem. Czasami jednak może być objawem grzybicy jamy ustnej naszego malucha. Dziecko wtedy narzeka na ból i pieczenie języka. Obłożony język jest też jednym z symptomów zapalenia gardła. Biały nalot na migdałkach to objaw anginy.

Przyczyny białego nalotu na języku i ich leczenie

W sytuacji, kiedy biały nalot na języku ma związek z grzybicą jamy ustnej, trzeba zastosować leki mające działanie:

  • przeciwgrzybicze:
  • leki do stosowania miejscowego,
  • pędzlowania jamy ustnej,
  • leki doustne działające ogólnoustrojowo.

Są one dostępne na receptę i muszą zostać przepisane przez lekarza pierwszego kontaktu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24