Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biegaj zdrowo-przygotuj się z nami. Sekrety treningu biegowego poznasz na warsztatach

Ula Sobol
- Nasze warsztaty nawiązują do akcji "Biegaj zdrowo - przygotuj się z nami”. Program i formułę przygotowaliśmy z myślą o biegaczach amatorach. To spotkanie dla osób, które chcą rozwijać swoją wiedzę i doświadczenia związane z bieganiem. Nie wszystko można znaleźć w sieci. Nie wszystko podpowiedzą koledzy - podkreśla Krzysztof Wróbel
- Nasze warsztaty nawiązują do akcji "Biegaj zdrowo - przygotuj się z nami”. Program i formułę przygotowaliśmy z myślą o biegaczach amatorach. To spotkanie dla osób, które chcą rozwijać swoją wiedzę i doświadczenia związane z bieganiem. Nie wszystko można znaleźć w sieci. Nie wszystko podpowiedzą koledzy - podkreśla Krzysztof Wróbel Archiwum
Rozmowa z Krzysztofem Wróblem, rehabilitantem, specjalistą przygotowania motorycznego z CRM REH-MEDIQ w Tyczynie.

Warszaty

Warszaty

22 marca godz. 9.00 - hala sportowa CTiR, Zgłoszenia przyjmowane są do 15 marca drogą mailową na: [email protected]. Plik zgłoszeniowy pdf do pobrania na: www.rehmediq.pl.

22 marca w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej odbędą się chyba pierwsze w historii rzeszowskich biegów amatorskich warsztaty biegowe. Czym są warsztaty biegowe i dla kogo są zorganizowane?

- Nasze warsztaty nawiązują do akcji "Biegaj zdrowo - przygotuj się z nami". Program i formułę przygotowaliśmy z myślą o biegaczach amatorach. To spotkanie dla osób, które chcą rozwijać swoją wiedzę i doświadczenia związane z bieganiem. Nie wszystko można znaleźć w sieci. Nie wszystko podpowiedzą koledzy.

- Wasza propozycja?

- To trochę teorii i ćwiczeń praktycznych ubranych w formę warsztatową. Pokażemy nowoczesne rozwiązania z zakresu prewencji urazów sportowych, psychologii sportu i treningu biegowego. Chcemy promować zdrowe i kompleksowe podejście do treningu i dajemy wskazówki potrzebne do tworzenia własnych, skutecznych oraz bezpiecznych rozwiązań.

- Trening amatorski powinien być przede wszystkim bezpieczny...

- Zdaję sobie oczywiście sprawę z ilości urazów i kontuzji występujących w sporcie amatorskim. Jednak uważam, że 60-70 proc. tych urazów pojawia się na nasze własne życzenie. W CRM REH-MEDIQ mamy, na co dzień do czynienia z urazami w sporcie. Poznajemy przyczyny ich powstawania i staramy się nie tylko leczyć, ale też im zapobiegać.

Cena:

Cena:

Koszt uczestnictwa: 110 zł.
Dla uczestników akcji "Biegaj zdrowo - przygotuj się z nami", uczestników Półmaratonu Rzeszowskiego oraz Ultramaratonu Podkarpackiego koszt 80 zł.

- Jakie są najczęstsze przyczyny urazów w sporcie amatorskim?

- Według badań przeprowadzonych w USA, dotyczących wpływu treningu rekreacyjnego na zdrowie ćwiczących, treningi prowadzone systematycznie, solidnie zaplanowane i konsultowane z profesjonalistami są bezpieczne i mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Osoby trenujące nawet regularnie, ale bez właściwego przygotowania i planowania, często w przerwach w pracy, rzadziej odczuwają zadowolenie z treningów. Odnoszą więcej kontuzji, a przez to częściej rezygnują z aktywności. Myślę, że lekceważące podejście do przygotowania oraz bicie rekordów po kilku tygodniach treningu to prosta droga do kontuzji.

- Najczęściej popełniane błędy przez biegacza amatora?

- Zbyt szybki progres obciążeń treningowych, mała świadomość przygotowania motorycznego i wprowadzanie do treningu "medialnych" ciekawostek. np. czy powinienem biegać na śródstopiu, a może zmienię podeszwę na neutralną, czy może przebiegnę Saharę. To według mnie najczęściej popełniane błędy.

- Biegi amatorskie mają dawać radość i przyjemność?

- Tak, co jednocześnie nie wyklucza rywalizacji, ciężkich treningów i zmęczenia. Jednak największą zaletą sportu amatorskiego jest niezależność i swoboda dokonywania wyborów, co pozwala czynić go zdrowym.

Plan warsztatów biegów w Kielnarowej:

- Ocena narządu ruchu i przygotowania motorycznego.

- Wojciech Sroka, psycholog i ultramaratończyk, omówi rolę treningu mentalnego w sporcie. Przedstawi najważniejsze porady dla osób trenujących na poziomie amatorskim którzy chcieliby skutecznie pracować nad siłą swojej psychiki. Zostaną omówione najbardziej popularne techniki treningu mentalnego, których używają sportowcy oraz możliwości ich wykorzystania w treningach osób zarówno rozpoczynających przygodę z bieganiem.

- Michał Gąsiorski, trener biegów długodystansowych, specjalista ze sklepu Biegomaniak w Rzeszowie przedstawi strukturę treningu biegacza długodystansowego. Podpowie jak dzielić treningi w całym sezonie, na jakie akcenty zwracać uwagę w czasie poszczególnych okresów i podokresów treningowych oraz jak postępować przed startem w zawodach.

- Rzeszowski ultramaratończyk Robert Koraba przedstawi największe osiągnięcia i podzieli się doświadczeniami z ponad 60 biegów maratońskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24