Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieszczady zapraszają, a rodacy rezygnują z urlopów

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
W kampanii „Piękny wschód” są też promowane atrakcje turystyczne naszego regionu. Fot. POT
W kampanii „Piękny wschód” są też promowane atrakcje turystyczne naszego regionu. Fot. POT
Bieszczady i inne ośrodki turystyczne miały w tym roku zarabiać na spadku popularności Egiptu i Grecji. Jednak rodacy ze względu na pogodę i brak pieniędzy rezygnują z wakacji.

- W tym roku liczba dłuższych wyjazdów spadła o 12 proc., a ich koszty wzrosły nawet o 30 proc. - alarmuje „Rzeczpospolita”. Wprawdzie polskich turystów jest mniej, ale gospodarka ma zyskać na przybyszach zagranicznych.

Spadek wyjazdów typowo urlopowych Jak już pisaliśmy na „Strefie biznesu” Polacy ograniczają wyjazdy urlopowe. Zamiast na tydzień lub dwa, wybierają wypady znacznie krótsze, trzy–czterodniowe. „Rz” dodaje, że rodacy zaczęli także oszczędzać na hotelach, nocując u krewnych i znajomych.

 

– Tendencja do ograniczania liczby bądź skracania dłuższych wyjazdów będzie się utrzymywać. W całym 2011 r. liczba wyjazdów typowo urlopowych spadnie w granicach 8 – 10 proc. – twierdzi na łamach „Rz” prezes Instytutu Turystyki Krzysztof Łopaciński. To zła wiadomość, zwłaszcza, że wcześniejsze prognozy były dokładnie odwrotne. Zamiast spadku liczby krajowych wyjazdów turystycznych miał być w tym roku stabilny, blisko 6-proc. wzrost.

58 proc. nie stać na wakacyjny wyjazd Zdaniem „Rz” przyczyny spadku mają charakter ekonomiczny: do oszczędzania na urlopowych wydatkach skłania ogólny wzrost cen, wysokie koszty kredytów i niepewna sytuacja gospodarcza. Ta ostatnia mocno studzi chęć do większych wydatków. Koszty podbijają także rekordowe ceny paliw. W rezultacie więcej osób jeździ bliżej i na krótko – od dwóch do czterech dni.

Potwierdzają to wyniki naszej ankiety (znajdującej się obok). Na pytanie: Czy wjeżdżasz w tym roku na wakacje? Zaledwie 26 proc. odpowiedziało „Tak”

Tymczasem odpowiedzi na pytanie „Tak, ale tylko na kilka dni” udzieliło 16 proc.

Niestety aż 58 proc. naszych internatów stwierdziło, że „Nie (wyjedzie), bo mnie nie stać”.

„Piękny Wschód” promuje Bieszczady i Podkarpackie Może turystyczną mizerię mogłyby z powodzeniem wykorzystać mniej popularne ośrodki czy regiony turystyczne

Okazuje się, że wśród najpopularniejszych regionów Polski wschodniej są Mazury i Bieszczady. Natomiast woj. podkarpackie jest odpowiednim miejscem na wakacyjne wyjazdy.

Prawie 40 procent pytanych w ramach Kampanii „Piękny Wschód” stwierdziło, że częściej rozważać będziewojewództwa wschodnie jako miejsce potencjalnego wypoczynku.

Warto tu przyjechać - Promocja walorów turystycznych regionów położonych we wschodniej części Polski ma przełamać stereotypy. Celem projektu „Piękny Wschód” jest większe zainteresowanie ofertą turystyczną pięciu województw. W efekcie ta kampania powinna przynieść wzrost wpływów z gospodarki turystycznej i zaktywizować te regiony – zachęca Elżbieta Wąsowicz-Zaborek, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Może to jest właśnie szansa do takich regionów jak nasz. Jest tu przecież bezpiecznie, pięknie i taniej.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24