Od początku długiego majowego weekendu szczególnie oblegana przez turystów jest bieszczadzka kolejka leśna. Na najbardziej popularnym szlaku na Połoninę Wetlińską ruch niczym na Krakowskim Przedmieściu w stolicy.

Duży ruch panuje także w Solinie. Jedni turyści spacerują po słynnej zaporze, inni ustawiają się w kolejkach po bilety aby odbyć podróż białą flotą.

 

Widoki z Połoniny

Na Połoninie Wetlińskiej, w popularnej w całym kraju Chatce Puchatka, czyli schronisku PTTK, gości wita legendarny Lutek Pińczuk, wraz ze swa żoną Dorotą, prze przyjaciół zwaną Dorcią. Po długiej wędrówce po górę, u Lutka zawsze można się czymś posilić, albo wypić napój chłodzący. Można także zamówić wrzątek do herbaty w cenie 1 zł.Nagrodą dla turystów za uciążliwą, wędrówkę pod gorę są przepiękne, zatykające dech w piersiach widoki na całe Bieszczady. Przy dobrej widoczności z Połoniny Wetlińskiej widać także Tatry.

Zaczynał w latach 60.

Lutek, największy z żyjących bieszczadników przyjechał w te góry jeszcze w latach 60. Przejął opuszczoną przez wojsko strażnicę. Przez wiele lat mozolnie ją odbudowywał. Dziś zatrzymują się w schronisku turyści na nocleg, w cenie 25 zł. Gdy brakuje miejsc, zbłąkany turysta zawsze prześpi się na podłodze za 5 zł. Lutek zawsze przyjmuje każdego turystę i nikomu nie odmawia dachu nad głową.Wyższe ceny, miejsc brakuje

Obecny długi majowy weekend przysporzy właścicielom i dzierżawcom bazy noclegowej rekordowe zyski. Prawie wszystkie miejsca w schroniskach, hotelach górskich i bacówkach zostały dawno wykupione. Z tego względu, że popyt przewyższył w tym roku podaż, część gospodarzy bazy hotelowej podwyższyła ceny na majowe dni wolne od pracy.

Najwięcej miłośników górskich wędrówek przyjechało jak zwykle ze Śląska, Krakowa, Gdańska, Rzeszowa i Lublina. Nieliczne wolne miejsca są jedynie w Schronisku PTTK Kremanaros w Ustrzykach Górnych. Telefon kontaktowy do dzierżawcy Kremenarosa - 723 109 175.

 

Rekordowe zarobki bieszczadzkiej ciuchci

Tegoroczny długi majowy weekend dla Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie rozpoczął się 28 kwietnia i potrwa do 6 maja.

Pociąg wyjeżdża codziennie o godz. 10.00 i 13.00 według rozkładu jazdy.

Organizatorzy przygotowali oficjalne otwarcie sezonu turystycznego - 3 maja na stacji głównej kolejki w Majdanie koło Cisnej.

W programie przejazdy kursowe kolejką o godzinie 10.00 do Przysłupia i o 13.00 do Balnicy.

Ceny biletów na trasie Majdan – Przysłup – 14 zł – ulgowy 11 zł. Majdan – Przysłup- Majdan – normalny 21 zł, ulgowy - 15 zł.

Majdan - Balnica – normalny 12 zł, ulgowy 10 zł, Majdan – Balnica – Majdan – 17 zł, ulgowy 13 zł.