Bilet w autobusie MPK Rzeszów jednak po 4 zł? Decyzja w...

  Bilet w autobusie MPK Rzeszów jednak po 4 zł? Decyzja w rękach radnych

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Od 1 lutego bilet kupiony w okienku u kierowcy będzie kosztował 4 zł i pozwoli jeździć autobusem przez godzinę.

  Od 1 lutego bilet kupiony w okienku u kierowcy będzie kosztował 4 zł i pozwoli jeździć autobusem przez godzinę. ©Krzysztof Łokaj

  Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, rzeszowscy radni nie zajmą się dzisiaj kontrowersyjną uchwałą zmieniającą zasady sprzedaży biletów w autobusach MPK. Oznacza to, że od 1 lutego u kierowcy kupimy tylko bilet godzinny, za 4 złote.
  Od 1 lutego bilet kupiony w okienku u kierowcy będzie kosztował 4 zł i pozwoli jeździć autobusem przez godzinę.

  Od 1 lutego bilet kupiony w okienku u kierowcy będzie kosztował 4 zł i pozwoli jeździć autobusem przez godzinę. ©Krzysztof Łokaj

  W tej chwili kierowcy MPK sprzedają większość dostępnych na rynku biletów. W tym najpopularniejsze, jednoprzejazdowe.

  Do wakacji 2010 roku MPK pobierało za sprzedaż prowizję w wysokości 50 groszy do ceny każdego biletu. W rzeczywistości bilet po 2,30 zł u kierowcy kosztował zatem 2,80 zł. Dlatego pasażerowie unikali zakupów w autobusie. Decyzją rzeszowskiego sądu, w sierpniu 2010 roku opłata manipulacyjna został zniesiona.

  Kierowcy sprzedają bilety zamiast jeździć

  Od tej pory MPK Rzeszów zanotowało ponad 200-procentowy wzrost sprzedaży biletów w autobusach.

  - Proszę sobie wyobrazić, że w tej chwili kierowcy sprzedają ponad 200 tysięcy biletów miesięcznie. Zakładając, że średni czas obsługi pasażera to 30 sekund, postój na przystankach w ciągu miesiąca zajmuje kierowcom prawie 1700 godzin. I jak tu trzymać się rozkładu jazdy? - pyta Marek Filip, dyrektor techniczny MPK Rzeszów.

  W związku ze skargami kierowców i dyrekcji firmy przewozowej, podczas grudniowej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni głosowali nad projektem zmian w cenniku biletów. Poza podwyżką Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził do uchwały także zmianę zasad sprzedaży biletów u kierowców.

  Większość radnych uchwały jednak nie doczytała, a ponieważ na podwyżkę była zgoda, przegłosowali wszystkie jej zapisy. Efekt? Od początku lutego w autobusach MPK Rzeszów będą dostępne tylko bilety godzinne, po 4 zł.

  Uchwały jednak nie ma

  Początkowo radni próbowali ratować sytuację.

  - Nowe rozwiązanie jest rzeczywiście niefortunne i nie do końca przemyślane - potwierdzał na łamach Nowin anonimowy radny, który potwierdził, że nie wiedział, co głosował.

  - Projekt uchwały przywracającej stare zasady jest już opracowywany - dodawał Bogusław Sak, radny Rozwoju Rzeszowa.

  Mimo takich zapowiedzi w porządku dzisiejszych obrad nie ma uchwały biletowej. Radny Sak tłumaczy, że to świadoma decyzja.

  - Wstrzymujemy się z uchyleniem uchwały. Analizy sprzedaży biletów i opinie mieszkańców jednoznacznie wskazują, że większość pasażerów jest przeciwna masowym zakupom w autobusach. Jeśli w ciągu dwóch-trzech miesięcy zmienią zdanie, przygotujemy zapowiadaną uchwałę - deklaruje B. Sak.


  Kierowca to nie kioskarz

  Zdaniem Łukasza Dziągwy, szefa Zarządu Transportu Miejskiego decyzja radnych jest słuszna.

  - Przychodzi mi na myśl przykład pieczywa. Każdy wie, że w weekend większość piekarni nie pracuje. Dlatego w sobotę kupujemy chleb na niedzielę. Dlaczego więc takim problemem jest zrobienie zapasu biletów MPK?

  Nie róbmy z autobusu kiosku ruchu. W awaryjnej sytuacji bilet można przecież kupić w normalnej cenie przez SMS. Kierowca ma się skupić na bezpiecznym wożeniu pasażerów, a nie sprzedaży - uważa Łukasz Dziągwa.

  Co na to radni opozycji?

  - My swojego projektu uchwały nie szykujemy. Ale wezwiemy dziś prezydenta do złożenia sprawozdania z sytuacji w MPK. Naszym zdaniem w firmie panuje totalny bałagan, a sprzedaż biletów to wierzchołek góry lodowej - mówi Jerzy Cypryś, szef klubu radnych PiS.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (26)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (26) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  SAMORZĄDOWIEC PODKARPACIA Wyniki głosowania!

  "Przebój sezonu" - komedia omyłek w listopadzie w Rzeszowie