Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bioelektra Group – innowacyjna technologia w trosce o środowisko

Strefa Agro
pixabay.com
Polska firma stworzyła innowacyjną technologię zagospodarowania odpadów komunalnych, polegającą na sterylizacji śmieci i ich automatycznym sortowaniu na czyste frakcje. Jednym z najcenniejszych produktów jest oddzielona, sucha i czysta frakcja organiczna – Organic Plus.

Głównym celem Bioelektry jest ochrona środowiska poprzez redukcję potrzeby składowania odpadów, a także zminimalizowanie materiałów i energii potrzebnych do wydobycia surowców naturalnych. W tym celu inżynierowie Bioelektry opracowali technologię przetwarzania odpadów RotoSTERIL, która nastawiona jest na maksymalny odzysk i recykling odpadów.

RotoSTERIL to opatentowana technologia wykorzystująca proces mechaniczno-cieplnego przetwarzania odpadów (MCP). W trakcie procesu odpady komunalne poddane są sterylizacji w urządzeniu RotoSTERIL BEG7000. Następnie realizowany jest etap efektywnego, automatycznego sortowania odpadów na poszczególne frakcje, w celu odzyskania surowców i ich ponownego wykorzystania.

Najcenniejszym produktem technologii jest oddzielona, sucha i czysta frakcja organiczna – Organic Plus. Dzięki procesowi sterylizacji frakcja ta ulega rozwłóknieniu i oddzieleniu od substancji nieorganicznych. Jest więc ona wolna od zanieczyszczeń, a jej jakość jest stała niezależnie od jakości odpadów wejściowych. Organic Plus posiada parametry nawozu organicznego, a jego właściwości potwierdzają certyfikaty wydane przez: Instytut Uprawy i Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Instytut Medycyny Wsi w Lublinie oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

„W przypadku tradycyjnych technologii przetwarzania odpadów organicznych, uzyskanie kompostu spełniającego normy ustawy o nawozach i nawożeniu jest bardzo trudne. Technologia Bioelektry przełamuje tę barierę techniczną. Uzyskiwany przez nas substrat - Organic Plus, to środek o jakości nawozu organicznego, spełniający wszystkie ustawowe parametry, bezpieczny dla środowiska i możliwy do pozyskania lokalnie, w każdej gminie.” – powiedział Edward Magiera, Wiceprezes Zarządu Bioelektra Group.

Prócz frakcji organicznej technologia RotoSTERIL pozwala na odzyskanie surowców takich jak metale, tworzywa sztuczna, czy szkło. Poziomy odzysku odpadów sięgają w tej technologii 96%. W ten sposób rozwiązanie Bioelektra Group wciela w życie ideę gospodarki o obiegu zamkniętym (Circular Economy), mówiącej o maksymalizacji ponownego wykorzystania wszystkich surowców zawartych w odpadach. Bioelektra wychodzi też naprzeciw nawet najbardziej wyśrubowanym wymaganiom europejskim w zakresie gospodarki odpadami.

Każdy etap procesu technologicznego jest przyjazny dla środowiska i okolicznych mieszkańców. Podczas przetwarzania odpadów nie dochodzi do emisji przykrych zapachów – pozwala to zbliżyć zakład do źródła odpadów, co minimalizuje koszty ponoszone na logistykę i transport odpadów. System jest modułowy, przystosowany do współpracy z istniejącymi technologiami – zarówno z bardzo prostymi instalacjami, jak i zaawansowanymi rozwiązaniami termicznego przekształcania odpadów. Instalacja może powstać szybko, jest ekologiczna i efektywna kosztowo oraz skalowalna – moc przerobowa pojedynczego modułu wynosi 10 000 ton na rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24