Biskupi: alkohol jest substancją podstępną, wręcz zdradziecką

Łukasz Solski
Łukasz Solski/Archiwum
Kościół zachęca Polaków do powstrzymania się od picia. Od 1984 roku sierpień jest miesiące trzeźwości narodu.

- Alkohol nie jest dla człowieka substancją neutralną. Ze względu na swoje właściwości jest substancją podstępną, wręcz zdradziecką. Polacy wydali w ubiegłym roku ponad 30 mld zł na alkohol. Spożycie alkoholu na osobę od 15 roku życia wynosi 13,6 l. Należy do tego dodać od 2 do 3 l alkoholu nierejestrowanego. To nie są jednostkowe problemy - to jest wielki problem społeczny - uważają polscy biskupi.

- Zjawisko to dotyka nas w sposób szczególnie upokarzający. Inni mówią o nas: pijany jak Polak. Mówią tak nawet ci, którzy piją dużo więcej, gdyż widocznie obnosimy się z naszą słabością, a niekiedy nawet absurdalnie się nią szczycimy - czytamy w apelu zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. apostolstwa trzeźwości.

Biskupi podkreślają, że ważną rolę w trzeźwości odgrywają ojcowie, którzy nie wypełniają swojej misji, czyli nie zachowują umiaru, ulegają towarzyskiemu przymusowi picia.

- Co jest dumnego w chwiejącym się po alkoholu Polaku, zwłaszcza jeśli jest to ojciec rodziny? Czy jego dzieci mogą być z niego dumne, czy czują się przez niego ochraniane? Czy czują się przez niego kochane? Swoim uwikłaniem w alkohol ojcowie wytyczają dzieciom ścieżkę do nałogów i innych ryzykownych zachowań.

Według przewodniczącego zespołu KEP ds. apostolstwa trzeźwości, konieczny jest zakaz reklamy i promocji alkoholu.

- Nowoczesne społeczeństwo powinno być zdolne do ograniczenia fizycznej dostępności alkoholu, czyli zmniejszenia liczby miejsc i czasu jego sprzedaży. Koszty nadużywania alkoholu i uzależnienia od niego kilkakrotnie przewyższają dochody państwa z tytułu podatków z jego sprzedaży. Naukowcy twierdzą, że koszty te sięgają nawet do 3 procent PKB. W Polsce byłoby to więc około 45 mld zł rocznie - twierdzi bp Tadeusz Bronakowski.

- Niech abstynencja stanie się odważnym znakiem naszej troski o życie narodu - apelują duchowni.

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 30.07.2013 o 12:36, katolik napisał:

Skąd wiesz, że biskup Głódź chla? Piłeś z nim?

Nie piłem z nim, on ze mną nie pił, nigdy w życiu sk...el nie pił, a mordę ma pijacką genetycznie, albo pies mu ją wylizał i uczulenia dostał /Flaszka-Głódź, nie pies/.

G
Gość
W dniu 30.07.2013 o 12:36, katolik napisał:

Skąd wiesz, że biskup Głódź chla? Piłeś z nim?

Chla chla,a jak ma kaca to w nocy swoich księzy siersciuchów gania po marketach za aktimelkami.Tak prasa pisała,a jak prasa pisze to wie.

G
Gość
W dniu 30.07.2013 o 12:36, katolik napisał:

Skąd wiesz, że biskup Głódź chla? Piłeś z nim?

Podpisując się ,,katolik" śmiem twierdzić że wierzysz w Boga.A widziałeś go,rozmawiałeś z nim?co ci powiedział?

k
katolik
W dniu 30.07.2013 o 11:42, Gość napisał:

Dzięki wam biskupi,żescie to świnństwo zidentyfikowali,i ze Głódź przestanie już chleć ponizając kościół oraz dając radoche pospólstwu.

Skąd wiesz, że biskup Głódź chla? Piłeś z nim?

G
Gość

Dzięki wam biskupi,żescie to świnństwo zidentyfikowali,i ze Głódź przestanie już chleć ponizając kościół oraz dając radoche pospólstwu.

B
Brzeszczot
W dniu 30.07.2013 o 09:02, Gość napisał:

BRZESZCZOT spier.rda.laj z netu!

Używanie słów wulgarnych i uznanych powszechnie za obelżywe, jak też drwiny z naszej Świętej Prawdziwej Religii czy kpiny, oczernianie, obrażanie, dyskredytowanie czy ośmieszanie naszych Czcigodnych i Zacnych Duszpasterzy naszego Świętego Kościoła Rzymskokatolickiego w jakikolwiek sposób i przez kogokolwiek jest nieetyczne, niesmaczne no i oczywiście, niezgodne z naszą narodową polską tradycją, podobnie jak, dajmy na to, naśmiewanie się z osób niepełnosprawnych i chorych, np. homoseksualistów, pedofilów, ekshibicjonistów, transseksualistów czy alkoholików. W kontekście tego pomówienia należy zwrócić uwagę, iż psie ujadanie bezbożnej czerwonej, masońskiej, czy sekciarskiej zarazy, która niebawem zginie w pomrokach dziejów i będzie wyłącznie przedmiotem badań historyków, nie spowodowało nawet najmniejszego zadraśnięcia na twardym monolicie naszego Świętego Kościoła Rzymskokatolickiego niosącego Światło Prawdy już od dwóch tysięcy lat. Historyjki w postaci jakichś afer obyczajowych, homoseksualnych, pedofilskich czy finansowych wśród duchowieństwa katolickiego, lub palenie czarownic na stosach w średniowieczu, czy wymordowanie dla samego mordowania iluś tam Saracenów przez Krzyżowców podczas wypraw krzyżowych lub Indian w obu Amerykach po ich odkryciu, lub inne tego typu bzdury są wymyślane przez komunistów, libertynów, nihilistów, hedonistów i wszelakiej maści dewiantów seksualnych, co niestety trafia na podatny grunt wśród ludzi zagubionych, ogłupionych przez propagandowe polskojęzyczne szczekaczki i gadzinówki, w zdecydowanej większości założone przez dawnych funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki i ich agentów. Takie działania nie są jakimś novum, komuniści i ogłupieni przez nich różnorakiej proweniencji pomagierzy, próbują w ten sposób zdyskredytować Kościół Katolicki już od kilkudziesięciu lat, między innymi fałszując Jego szczytną i chwalebną historię, głównie po to, aby odwrócić uwagę od swoich rzeczywistych, a nie wyimaginowanych, zbrodni. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w okresie czerwonej nocy w Polsce komunistyczni oprawcy z NKWD, UB, IW i SB zamordowali ponad 80 księży. Nie zapominajmy o tych cichych Bohaterach w sutannach, którzy ponieśli męczeńską śmierć za Wiarę i Ojczyznę. Pokój Ich Duszom. Ale nie zapominajmy też o przodkach wywodzących się z bratnich w Wierze szlachetnych narodów hiszpańskiego i portugalskiego, którzy jako pierwsi zanieśli Światło Prawdy na nowo odkryte kontynenty amerykańskie. Módlmy się też za dusze dzielnych Rycerzy Krzyżowych, którzy próbowali wyzwolić Świętą Ziemię z rąk niewiernych. To dzięki tym Wiernym Uczniom Chrystusa wiele istnień ludzkich uniknęło wiecznego potępienia. Wieczne Odpoczywanie racz Im wszystkim dać Panie. W rozumieniu tej oczywistej prawdy zatem należy pamiętać, że życie doczesne jest tylko przepustką do Życia Wiecznego i czy Je osiągniemy, to zależy tylko od każdego z nas.
Człowiek wywodzący się z prawdziwej normalnej katolickiej polskiej rodziny, gdzie na co dzień jest przestrzegany Dekalog, nigdy nie powie złego słowa o naszych czcigodnych Pasterzach, czy o Kościele Rzymskokatolickim w szerokim znaczeniu tego pojęcia. Kościół jest jak nasza matka, a o matce nie wypada mówić źle. Kto obraża Kapłana, obraża samego Boga. Prawdziwy i Wolny Polak Katolik też wie, że oceniać Kościół może tylko ten, kto wiernie Jemu i Narodowi służy, jest człowiekiem prawym, uczciwym i o wysokim morale, bez skazy na czci i honorze, cieszącym się autentycznym szacunkiem i poważaniem, jak też o ustabilizowanej sytuacji rodzinnej i społecznej. Nie może to być zatem libertyn, komunista, ateista, mason, nihilista, anarchista, hedonista, heretyk, kacerz, schizmatyk, czy wyznawca innej religii, członek jakiejkolwiek sekty, obywatel krajów „starej piętnastki”, jak też, nie daj Boże, bluźnierca i gwałciciel (np. Adam D.), bękart (np. red. Adam M.), osoba rozwiedziona (np. red. Tomasz L. lub red. Moniczka O.), żyjąca w tzw. „wolnym związku” lub w konkubinacie (np. Janusz P.), prowadząca rozwiązły tryb życia (np. Dorota R.), ewentualnie dewiant seksualny (np. Robert B. czy osobnik legitymujący się dokumentami na nazwisko „Anna G.”, który w poprzednim „wcieleniu” był współpracownikiem postkomunistycznej agenturalnej WSI). Opinie, jakiekolwiek by one nie były w swojej treści, wygłaszane przez takich ludzi na temat Kościoła nie powinny być traktowane poważnie. No ale cóż, mamy dzisiaj takie czasy, gdzie w ramach relatywizmu etycznego, homoseksualizm jest jakąś „orientacją”, a nie dewiacją seksualną, gdzie tzw. „metoda in vitro”, czy aborcja nie jest morderstwem, lecz „zabiegiem lekarskim” i „prawem kobiet do dysponowania w dowolny sposób własnym brzuchem”, a zasada „róbta co chceta” jest normą, a nie skrzywieniem moralnym. Może to nie jest główny, ale na pewno jeden z zasadniczych powodów takiego zachowania się tego typu degeneratów – komunistycznych bękartów, czerwonych odpadów historii, banderowskich pomiotów, pseudochrześcijańskich sekciarzy, czy smakoszy tanich win siarkowo-owocowych, denaturatu i płynu do mycia szyb.
a
aa

Czy biskupi są bardziej święci od samego Jezusa Chrystusa?

Jak Jezus był na weselu i zabrakło wina to dorobił, a biskupi doradzają, żeby robić wesele bezalkoholowe.

 

L
Lucjan

Według przewodniczącego zespołu KEP ds. apostolstwa trzeźwości, konieczny jest zakaz reklamy i promocji alkoholu.

 

Marne biskupy .... a czy wiecie że zakazy owoc najlepiej smakuje ...??? Jak nie będzie reklamy i promocji to co ludzie zaprzestaną picia alkoholu ...???? Naiwaniaki :) :) :)

 

Przecież narkotyków też nie promują i nie reklamują a młodzi ludzie zażywają i umierają po przedawkowaniach .... a promocji przecież nie ma !!!!! Liczycie że jak nie będzie promocji czy reklamy to ludzie przestana pić ... :) :) :) Szkoda że jesteście wykształceni a takie głupoty piep ....

k
katolik

A dlaczego biskup warszawski użył zdradzieckiego alkoholu i zrobił wypadek samochodem pod wpływem alkoholu !!!! Może panowie trzeba najpierw popatrzeć na siebie a później innych oceniać ....???

 

A ilu z was purpuratów korzysta z alkoholu ....??? Codziennie na mszy walicie winco i  co dobre to jest ....??? Nie moglibyście pić wody mineralnej wysoko zmineralizowanej ...??? Wyszło by wam to na zdrowie !!!!

G
Gość

Kuźwa abstynenci się odezwali.Wystarczy popatrzeć n a ich nosy!!!

G
Gość
W dniu 30.07.2013 o 08:29, administrator napisał:

Ostrzegam, komentarze o antynarodowej, antykatolickiej i o antyklerykalnej treści oraz dzieci poniżej szesnastego roku życia będą natychmiast usuwane.

BRZESZCZOT spier.rda.laj z netu!

s
szef_administracji
W dniu 30.07.2013 o 08:29, administrator napisał:

dzieci poniżej szesnastego roku życia będą natychmiast usuwane.

Matko Boska Częstochowska! Przecież to aborcja na żywym organizmie. Tego to nawet lewacy i homo ten teges nie postulują - któryś tam tydzień ciąży jak najbardziej, ale do 16tego roku życia? Bój się Boga!

L
Leszek
W dniu 30.07.2013 o 08:06, Anonim napisał:

Zacznijcie od swoich księżulków i proboszczyków a potem bierzcie się za "Lud Boży"

 

No suuuper moralnosć: usprawiedliwienie bo biskup, ksiądz to be, więc mi wolno pić. A stuknijcie się w czoło: pokazać Wam gości, którzy piją, mają w ... swoją rodzinę, staczają się (mimo, że "bardzo porządnych zawodów"). Jaki obraz mają ludzie w głowie? Nikt nie protestuje bo w TV i internecie reklamy Żywiec, wódka... tylko "nawiedzony kościół się czepia...", mało kto pomyśli dla ilu ludzi alkohol to tragedia (nie mam nic przeciw picia "z głową").

Kto napisze o tym gdzie mają się udać rodziny terroryzowane przez alkoholików? Ile nadal jest osób które "pokornie" to znoszą? (Przez przemilczanie przez media, władze taka postawa jest niestety promowana, pijący -gorzej jak w średniowieczu jest chroniony).

j
jarozpis

Nie ma lepszych ekspertów niż nasi pasterze dusz w sprawie szkodliwej substancji zwanej alkoholem, nie dorówna im żadem menel czy inny amator!

a
administrator

Ostrzegam, komentarze o antynarodowej, antykatolickiej i o antyklerykalnej treści oraz dzieci poniżej szesnastego roku życia będą natychmiast usuwane.

Dodaj ogłoszenie