Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznesy wszystkich krajów – łączcie się. EEN "swata" przedsiebiorców

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Grzegorz Tabisz, kierownik Centrum Transferu Technologii i Innowacji oraz ośrodkaEnterprise Europe Network w RARR S.A.
Grzegorz Tabisz, kierownik Centrum Transferu Technologii i Innowacji oraz ośrodkaEnterprise Europe Network w RARR S.A. RARR S.A.
Dwa lata Enterprise Europe Network w Rzeszowie to setki spotkań podkarpackich przedsiębiorców z zagranicznymi kontrahentami. I podpisane umowy o współpracy.

Sieć Enterprise Europe Network to największa europejska sieć instytucji wspierających rozwój technologiczny przedsiębiorstw, a od dwóch lat jeden z jej ośrodków znajduje się w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Przez ten czas niemal 300 podkarpackich przedsiębiorców miało szansę nawiązać międzynarodową współpracę podczas zagranicznych spotkań brokerskich. 15 firm podpisało umowy handlowe i technologiczne z partnerami zagranicznymi. Wśród beneficjentów są tak producenci gier komputerowych, jak i przedsiębiorstwa branży obróbki metali i wielu innych. Za wsparcie, jakiego udziela im ośrodek EEN, nie płacą. Sieć Enterprise.
– Wspieramy małe, średnie i mikro przedsiębiorstwa w poszukiwaniu partnerów handlowych oraz rozwijaniu zagranicznych kontaktów, pomagamy im rozwijać nowe produkty, docierać do nowych rynków i przekazywać informację w ramach Unii Europejskiej – wyjaśnia Grzegorz Tabisz, kierownik Centrum Transferu Technologii i Innowacji oraz ośrodka Enterprise Europe Network w RARR S.A. – W ramach pracy ośrodka oferujemy firmom również doradztwo w zakresie prawa własności intelektualnej, standardów i prawodawstwa. Wszystkie te usługi świadczone są bezpłatnie. Z pomocy ośrodka Enterprise Europe Network w RARR S.A. korzystają przedsiębiorcy z całego Podkarpacia. W spotkaniach informacyjnych, jakie zorganizowano w ostatnich dwóch latach, uczestniczyło ponad 500 firm.
Inną formą wsparcia są opinie o innowacyjności, dotyczące produktów, usług lub technologii. W ostatnim czasie ośrodek działający w RARR S.A. przygotował je dla ponad 50 firm. 7 przedsiębiorstw zastrzegło swoje rozwiązania technologiczne w formie zgłoszenia patentowego i wzoru użytkowego do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Efektywność działań sieci podaje na przykładzie rzeszowskiego przedsiębiorstwa marketingowego. Firma trafiła do ośrodka EEN przy okazji corocznego konkursu Innowator Podkarpacia, w którym wyłaniane są najbardziej innowacyjne firmy w regionie.
– Wtedy właśnie zdecydowała się skorzystać z naszego pośrednictwa, by uczestniczyć w dwóch giełdach kooperacyjnych - mówi Grzegorz Tabisz. - Dzięki kontaktom nawiązanym podczas giełdy Future Match, towarzyszącej targom CeBIT w Hanowerze, przedstawiciele firmy zostali zaproszeni do udziału w misji matchmakingowej dla branży ICT w Jokohamie w Japonii, gdzie zaprezentowała się wraz firmami teleinformatycznymi z całego świata. Ta sama firma skorzystała z naszego pośrednictwa, wyjeżdżając na największe europejskie targi gier komputerowych gamescom w Kolonii. Wzięła tam udział w giełdzie kooperacyjnej gamesmatch i nawiązała współpracę z firmą z Rosji. Ostatnio również miała okazję promować się podczas konferencji na Filipinach, organizowanej przez EU-Japan Centre for Industrial Cooperation. To europejsko-japońskie centrum działa
Z usług ośrodka EEN korzystają również firmy z Podkarpackiego Parku NaukowoTechnologicznego AEROPOLIS. Jedna z nich, świadcząca usługi w zakresie rekrutacji specjalistów dla firm, m.in. z branży informatycznej i inżynieryjnej, podczas targów CeBIT w Hanowerze nawiązała kontakty z przedsiębiorcą z Niemiec. Obecnie współpracuje z nim, pośrednicząc w zatrudnianiu pracowników o wysokich kwalifikacjach w dziedzinach przetwarzania informacji, systemów informatycznych, zarządzania zadaniami, multimediów, informatyki oraz teleinformatyki.
- Oprócz wydarzeń o światowym zasięgu jak Future Match czy gamesmatch, bierzemy udział również w imprezach o charakterze lokalnym – wylicza Grzegorz Tabisz. - W 2017 roku współorganizowaliśmy giełdę kooperacyjną Inno Sport 2017 w Győr na Węgrzech. Pojechała na nią m.in. firma z Przeworska, zajmująca się produkcją profesjonalnego sprzętu do treningu, przeznaczonego do wyposażenia klubów fitness. Wróciła do Polski z umową na sprzedaż sprzętu do ćwiczeń.
Nie tylko spotkania brokerskie na targach umożliwiają zawarcie takich umów. Sieć prowadzi internetową bazę firm, która ułatwia znalezienie partnera handlowego lub technologicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24