Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blacha, dachówka, czy gont. Czym pokryć dach domu?

Materiał Partnera Serwisu
Tomasz Bolt/Dziennik Bałtycki
Prawidłowy dobór pokrycia dachowego ma wpływ nie tylko na estetykę, ale także funkcjonalność domu.

Wybór zawsze jest podyktowany kilkoma czynnikami. Najważniejszymi parametrami są: trwałość pokrycia, walory estetyczne i użytkowe, obciążenie więźby dachowej, kąt nachylenia dachu oraz kształt całego dachu. - Wyróżniamy dwa rodzaje pokryć: lekkie, do których należą blachodachówki, blachy trapezowe, blachy płaskie i gonty bitumiczne oraz pokrycia ciężkie, czyli dachówki ceramiczne i cementowe. Najpopularniejszymi w naszym kraju są blachodachówka oraz dachówki ceramiczne lub cementowe i najlepiej porównać te dwa rodzaje pokryć – mówi Marusz Korpik z firmy BOZ w Rzeszowie

Blachodachówka jest bardzo trwałym pokryciem. Charakteryzuje się wyjątkową odpornością na działanie skrajnych temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych. Warto również podkreślić, że tego typu pokrycia nie nasiąkają wodą. Dzięki temu, ciężar konstrukcji dachowej utrzymuje się na stałym, niezmiennym poziomie. Zatem blachodachówka może być świetnym rozwiązaniem na pokrycie dachu o mniejszej wytrzymałości na obciążenia.

Dużym atutem blachy jest też łatwość montażu, która wiąże się z niższym kosztem robocizny. Pamiętajmy, że blacha jest jednym z najtańszych pokryć dachowych, które możemy wykorzystać na dachach domów jednorodzinnych oraz na zadaszeniach różnego typu hal.

- Największą wadą blachy dachowej są hałasy występujące podczas opadów atmosferycznych. Intensywny deszcz i grad głośno odbijają się od takiego pokrycia, co może stanowić pewien dyskomfort dla użytkowników poddaszy użytkowych - tłumaczy Mariusz Korpik.

Dachówki są wyjątkowo trwałym pokryciem dachowym, które z łatwością wytrzymuje kilkadziesiąt lat w idealnym stanie. Potwierdza to długi okres gwarancyjny udzielany przez producentów. Na dobre jakościowo wyroby udzielana jest gwarancja wynosząca nawet do 30 lat (inną kwestią są liczne obwarowania prawne, które dotyczą warunków gwarancyjnych).

- Niektóre naturalne dachówki, głównie ceramiczne wchłaniają wilgoć, nie przynosi to jednak żadnych szkód w szczelności całej konstrukcji dachowej. Należy jednak podczas wyboru dachówki brać pod uwagę stopień jej nasiąkliwości – przypominają eksperci BOZ.

Produkty ceramiczne pokryte powłokami angobowanymi lub glazurowanymi mają lepsze właściwości przeciwwilgociowe i są bardziej trwałe, a na ich powierzchni nie pojawia się nieestetyczny mech. Tego typu produkty są najlepiej zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych i odznaczają się największą żywotnością. Dachówki cementowe mimo mniejszej nasiąkliwości mają mniej gładką powierzchnię i w większym stopniu są narażone na porastanie mchem. Wykonanie dachu z dachówki przez profesjonalne ekipy dekarskie jest droższe od dachów z blachy, jednak dachówka cechuje się zdecydowanie lepszą estetyką.

- Pamiętajmy też, że dachówki odznaczają się bardzo zadowalającą akustyką. Opady gradu i deszczu nie wytwarzają niemal żadnego hałasu. Dzięki temu, dachówka jest bardziej komfortowym rozwiązaniem dla osób, które mają zamiar korzystać z poddaszy użytkowych – mówi Mariusz Korpik.

Nasiąkliwość dachówek jest ich największą wadą. Już same suche pokrycia z dachówki są dość ciężkie. Wchłanianie wilgoci może dodatkowo spotęgować ciężar całej konstrukcji. Możemy zatem stwierdzić, iż dachówki nadają się jedynie na pokrycie dachów wytrzymujących wysokie obciążenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24