Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bloki z wielkiej płyty mimo upływu lat mają się dobrze, a mieszkania w nich wciąż drożeją

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Większość bloków z wielkiej płyty powstała w latach 70 i 80. minionego wieku. Budowano je najczęściej jako bloki 4- i 10-piętrowe. Prawie wszystkie zostały poddane termomodernizacji, wymieniono w nich stolarkę i instalacje wewnętrzne.
Większość bloków z wielkiej płyty powstała w latach 70 i 80. minionego wieku. Budowano je najczęściej jako bloki 4- i 10-piętrowe. Prawie wszystkie zostały poddane termomodernizacji, wymieniono w nich stolarkę i instalacje wewnętrzne. Fot. Paweł Dubiel
Bloki z wielkiej płyty kojarzą się z PRL-em i są trwałym elementem krajobrazu starszych osiedli nie tylko w Rzeszowie, ale i większości miast na Podkarpaciu. Wprawdzie przed laty prognozowano, że na początku XXI wieku nie będą się nadawać do zamieszkania tylko do wyburzenia. Tymczasem okazuje się, że te bloki mogą jeszcze służyć dziesiątki lat.

Bloki z wielkiej płyty kojarzą się z PRL-em i są trwałym elementem krajobrazu starszych osiedli nie tylko w Rzeszowie, ale i większości miast na Podkarpaciu. Wprawdzie przed laty prognozowano, że na początku XXI wieku nie będą się nadawać do zamieszkania tylko do wyburzenia. Tymczasem okazuje się, że te bloki mogą jeszcze służyć dziesiątki lat.

Większość bloków z wielkiej płyty powstała w latach 70 i 80. minionego wieku. Budowano dużo, szybko i często byle jak. Stąd rodzą się zapewne pytania, czy są one bezpieczne i jak długo mogą one jeszcze służyć nam jako mieszkania?

Bloki okazały się bardziej trwałe niż planowano

- Z pewnością pojawiające się dawniej twierdzenia, że bloki z wielkiej płyty będą stały tylko 50 - 60 lat okazały się nieprawdziwe. Potwierdziły to m. in. badania Instytutu Techniki Budowlanej - mówi Bogusław Uchman, przewodniczący rzeszowskiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Bloki z wielkiej płyty zbudowane u nas 40 - 60 lat temu uchodzą wśród zarządców i spółdzielni mieszkaniowych za trwałe i solidne konstrukcje.

- Od strony konstrukcyjnej nie mamy powodów do narzekań. Są to obiekty stabilne i bezpieczne. Robimy wymagane przeglądy techniczne i nie stwierdzamy poważnych wad. Oczywiście nikt dziś nie da gwarancji, że tak będzie przez kolejne pół wieku. Jednak, jeśli zostały zbudowane z właściwych materiałów i są odpowiednio eksploatowane, to dalej mogą być użytkowane przez dziesiątki lat - uważa inżynier budownictwa o specjalizacji konstrukcje budowlane Krzysztof Materna w Miejskim Zarządzie Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie.

Ważniejsza była ilość, a nie jakość

Eksperci budownictwa zwracają uwagę na nie najlepszą jakość materiałów zwłaszcza izolacyjnych i stalowych elementów do produkcji wielkich płyt, które wykonywano w nadmiernym pośpiechu w tzw. fabrykach domów m.in. w Rudnej k. Rzeszowa czy w Mielcu. Potem z tych wielkich elementów w równie dużym pośpiechu montowano bloki mieszkalne według zasady liczy się ilość, a nie jakość. Nikt też nie przejmował się tym ile potrzeba energii na ogrzewanie takich mieszkań. Specjaliści uspokajają, że mieszkańcy tych bloków nie mają się czego obawiać, bo są to obiekty bezpieczne, podobnie jak lokale zbudowane wcześniej czy później.

- Bloki z wielkiej płyty oczywiście nie są idealne. Potwierdzają to robione obecnie przez ekspertów i rzeczoznawców badania odkrywkowe, czy prześwietlenia ścian. W przypadku stwierdzenia usterki/ wady zaleca się wzmocnienia połączeń. Mankamentem są właśnie łączniki warstwy fakturowej z konstrukcyjną na ścianach zewnętrznych, które ulegają korozji. Jednak, jeśli obecnie są wykonywane docieplenia budynków z wielkiej płyty, to połączenia płyt trójwarstwowych są wzmacniane łącznikami ze stali nierdzewnej. Podobnie usuwane są również stwierdzone ubytki podczas remontu balkonów. Chodzi o to, aby budynki mogły być nadal bezpiecznie użytkowane. Dlatego przeglądy techniczne powinny być robione rzetelnie, a ich wyniki zapisywane w książce badanego obiektu - podkreśla dr hab. inż. Lidia Buda-Ożóg, prof. Politechniki Rzeszowskiej pracująca w Katedrze Konstrukcji Budowlanych.

Mieszkania z wielkiej płyty wciąż są w cenie

Tymczasem na naszym rynku nieruchomości nadal jest duże zapotrzebowanie na mieszkania. M.in. z tego powodu nikt nie chce rezygnować z mieszkań w blokach zbudowanych z wielkiej płyty. Mało tego, popyt na te mieszkania wcale nie maleje.
Powodów jest kilka. Po pierwsze, bloki z wielkiej płyty zostały poddane termomodernizacji, wymieniono w nich stolarkę i w większości instalacje wewnętrzne. To w sumie te działania poprawiły min. nieco estetykę tych budynków i komfort życia mieszkańców. Po drugie, większości bloki z wielkiej płyty znajdują się teraz w centrach miast i dogodnych lokalizacjach z pełną infrastrukturą miejską . Po trzecie, mieszkania te mają też stosunkowo korzystne ceny, więc nic dziwnego, że ich ceny podążają za trendem rynku mieszkaniowego i również idą już w górę.

Oczywiście ceny mieszkań w blokach z wielkiej płyty są mocno zróżnicowane, podobnie jak lokale na rynku wtórnym i zależą m.in. od lokalizacji, piętra i stanu technicznego mieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24