Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogaty program 10. Festiwalu Źródła Pamięci Szajna-Grotowski-Kantor

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Od lewej: organizatorki festiwalu Aneta Adamska – Szukała i Monika Szela oraz dramatopisarz i autor sztuki „Arszenik” Marcin Bartnikowski.
Od lewej: organizatorki festiwalu Aneta Adamska – Szukała i Monika Szela oraz dramatopisarz i autor sztuki „Arszenik” Marcin Bartnikowski. Marcin Żminkowski
Siedem spektakli, w tym dwie premiery Teatru Przedmieście i Teatru Maska, i wydarzenia towarzyszące składają się na program 10. Festiwalu Źródła Pamięci Szajna-Grotowski-Kantor.

10 edycję festiwalu otworzy 10 sierpnia o godz. 17. 30 w foyer Teatru Maska specjalnie przygotowana na tę okazję wystawa fotograficzna. W programie festiwalu jest dziesięć różnorodnych i niekoniecznie trudnych spektakli.

– Dużo propozycji jest naprawdę dla każdego. Taką propozycją na pewno będzie w dniu inauguracji spektakl Teatru Maska „Arszenik” – powiedziała w czwartek 4 sierpnia pomysłodawczyni festiwalu a zarazem założycielka Teatru Przedmieście Aneta Adamska – Szukała.

Inną propozycją tego dnia będzie performans poetycki „Chcę wypowiedzieć wszystko” Joanny Pawelczyk z Paryża, tworzącej w duchu Grotowskiego.

– To będzie eksperymentalna forma, bardzo feministyczna, bardzo odważna. Ten pierwszy dzień w ogóle zapowiada się bardzo kobieco. Natomiast w czwartek, 11 sierpnia, w dzień urodzin Grotowskiego, pozwoliłam sobie na eksperyment, czyli na wykład młodego krytyka Henryka Mazurkiewicza z Wrocławia pod hasłem „Wnuczek Grotowskiego”, bo prelegent czuje się spowinowacony z tradycją Grotowskiego – wyjaśniała Aneta Adamska -Szukała.

Tego samego dnia wystąpi jeszcze rzeszowski teatr tańca O.de.la z nowym spektaklem „Ekstazy”. A o godz. 20 na placu przed Teatrem Przedmieście odbędzie się premiera tego teatru – „Śmierć na gruszy” .

– Ten spektakl nawiązuje mocno do twórczości Józefa Szajny, ale przede wszystkim jeśli chodzi o tekst. Nawiązujemy do tropów literackich, którymi on podążał, bo aż pięciokrotnie wystawiał „Śmierć na gruszy” – mówiła Aneta Adamska-Szukała. – Kolejny dzień festiwalowy, 12 sierpnia, zaczniemy w Teatrze Przedmieście monodramem Kamili Klamut o rzeźbiarce Camille Claudel. Jest to przejmująca opowieść o miłości i szaleństwie. A o godz. 20 będzie nowy spektakl niezależnego Teatru Brama z Goleniowa „Stacja świadek” – zapowiadała A. Adamska – Szukała.

W sobotę 13 sierpnia o godz. 11 będzie wyjazd do Galerii Sztuki Współczesnej Jana Pastuli w Porębach Kupieńskich. O godz. 18 w Teatrze Maska zostanie wystawiony ukraiński spektakl śpiewany „Wesele. Ogród boskich pieśni”, a na zakończenie o godz. 20 w Teatrze Przedmieście spektakl „Don Kichot” Studia Teatralnego Koło z Warszawy. – Ten ostatni spektakl będzie wielkim repertuarowym ukłonem w stronę Józefa Szajny, który jak wiadomo do Don Kiszota w swojej twórczości często nawiązywał – mówiła Aneta Adamska - Szukała.

Festiwal Źródła Pamięci Szajna-Grotowski – Kantor wymyśliła 10 lat temu Aneta Adamska-Szukała. W zamyśle miał on nawiązywać do trzech wielkich reformatorów światowego teatru, których dzieliło bardzo wiele, a łączyło miejsce urodzenia: Rzeszowszczyzna. Festiwal cały czas się zmienia. – Jest bardzo ważne, co było przez te 10 lat, ale ten festiwal się zmienia, bo musi ewaluować, bo nie da się zapraszać tych samych gości, nie da się utrzymać stałej formuły. Choćby to, że zmieniła się data festiwalu z września na sierpień sprowokowało nas do tego, że zrezygnowaliśmy z typowo akademickich dyskusji, spotkań naukowych, które były ważną częścią tego festiwalu - stwierdziła Aneta Adamska – Szukała.

Podczas poprzednich edycji festiwalu gościło na nim wiele sław: Irena Jun, Maja Komorowska, Teatr Witkacego, Teatr Wierszalin, Teatr Ciemna i Gekidan Kaitaisha z Japonii, Teatr Chorea, Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika, Teatr Kana, Teatr Brama, Odin Teatret z Danii. Niektóre spektakle urosły do miana legendarnych. Dwukrotnie prezentowali swoją pracę słynny Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards z Pontedery. Co roku na festiwalu gościli wybitni teatrolodzy, twórcy i krytycy teatralni: prof. Zbigniew Osiński, Jerzy Gurawski, Agnieszka Koecher-Hensel, prof. Tadeusz Kornaś, Lech Raczak, Jaromir Jedliński. Były też wystawy, happeningi, koncerty, spotkania z aktorami i wyjazdy do miejsc związanych z Kantorem, Grotowskim i Szajną.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24