Bombowy występ "Bombera" w Gorican

mbluj
Kibice rzeszowskiej drużyny cieszą się z postawy Chrisa Harrisa. Anglik awansował na ósme miejsce w tabeli gwarantujące starty w GP 2011. Dariusz Danek
Greg Hancock wygrał Grand Prix Chorwacji w Gorican, ósmą eliminację indywidualnych mistrzostw świata. Drugie miejsce zajął Brytyjczyk Chris Harris, startujący w polskiej lidze w barwach Marmy-Hadykówki Rzeszów. Tomasz Gollob, Jarosław Hampel i Rune Holta zakończyli swoje starty w półfinale.

Gollob, który zajął piątą lokatę, utrzymał pozycję lidera klasyfikacji generalnej SGP. Hampel zakończył starty na szóstym miejscu i nadal jest wiceliderem, ale trzeci w Gorican Jason Crump odrabia straty do Polaków. "Kangur" ma od Golloba tylko 10 punktów mniej. Wydaje się, że między tymi trzema żużlowcami rozstrzygnie się walka o medale.
Ósmą pozycję zajął Rune Holta, trzeci z naszych reprezentantów, który w klasyfikacji generalnej jest czwarty, ale ma do czołowej trójki duże straty. Do zakończenia rywalizacji o tytuł mistrza świata pozostały już tylko trzy turnieje.

Zawody na stadionie Milenium w Gorican, wybudowanym przez chorwackiego milionera, Zvonimira Pavlica, z powodu opadów deszczu, zostały przełożone z soboty na niedzielę. Polacy, wymieniani w gronie faworytów, rozpoczęli turniej wyjątkowo kiepsko. Hampel w dwóch pierwszych wyścigach finiszował na ostatnich miejscach, natomiast Gollob wywalczył tylko jeden punkt pokonując Tai'a Woffindena. W kolejnych biegach nasi, widząc, że mogą ponieść ogromne straty, wyraźnie poprawili jakość swojej jazdy, choć nadal nie błyszczeli. Na szczęście, obaj uzyskali awans do półfinałów. Jeżdżący w kratkę Holta dostał się do półfinału z sześcioma "oczkami". Do pojedynku Golloba z Hampelem doszło w 19. biegu "Chudy" był najlepszy, Hampel dał się wyprzedzić także Andreasowi Jonssonowi.

W fazie zasadniczej brylowali Chris Harris, który wywalczył 14 punktów oraz Jason Crump i Greg Hancock. "Bomber" imponował szybkością i odwagą. Nawet, gdy przegrał start, przedzierał się na czoło stawki. Zawodnik rzeszowskiego pierwszoligowca przegrał tylko raz - było to w szóstej odsłonie, w której musiał uznać wyższość Crumpa. Kibice typowali, że walkę o pierwsze miejsce rozegrają między sobą Harris i Hancock.

W pierwszym półfinale o awans do ostatnich metrów walczył Hampel. "Mały" przegrał o pół koła z Fredrikiem Lindgrenem. W drugim półfinale Polakom uciekli Hancock i Crump.
W finale najlepszy okazał się Greg Hancock, który odniósł jedenaste zwycięstwo w Grand Prix. "Kowboj", mistrz świata z 1997 r., przez cały czas musiał odpierać ataki Harrisa.

Półfinały: I. Harris, Lindgren, Hampel, Holder; II. Hancock, Crump, Gollob, Holta (u): finał: Hancock, Harris, Crump, Lindgren.

Wyniki GP Chorwacji

1. Greg Hancock (USA) 22 (2,3,2,3,3,3,6)
2. Chris Harris (W. Brytania) 21 (3,2,3,3,3,3,4)
3. Jason Crump (Australia) 17 (3,3,2,2,3,2,2)
4. Fredrik Lindgren (Szwecja) 11 (3,3,2,1,0,2,0)
5. Tomasz Gollob (Polska) 10 (1,0,3,2,3,1)
6. Jarosław Hampel (Polska) 8 (0,0,3,3,1,1)
7. Chris Holder (Australia) 7 (2,1,1,3,t,0)
8. Rune Holta (Polska) 6 (3,0,3,0,0,u)
9. Kenneth Bjerre (Dania) 6 (0,3,0,1,2)
10. Tai Woffinden (W. Brytania) 6 (0,2,0,2,2)
11. Davey Watt (Australia) 6 (1,1,2,0,2)
12. Andreas Jonsson (Szwecja) 6 (2,1,1,w,2)
13. Magnus Zetterstroem (Szwecja) 6 (1,2,1,1,1)
14. Jurica Pavlic (Chorwacja) 5 (0,2,1,1,1)
15. Nicki Pedersen (Dania) 4 (1,0,0,2,1)
16. Hans Andersen (Dania) 3 (2,1,0,0,0)
17. Matija Duh (Słowenia) 0 (0)
18. Jozsef Tabaka (Węgry) ns.

Czołówka klasyfikacji GP po ośmiu eliminacjach: 1. Tomasz Golob - 117; 2. Jarosław Hampel - 110; 3. Jason Crump - 107; 4. Rune Holta - 82; 5. Kenneth Bjerre - 81; 6. Greg Hancock - 75; 7. Chris Holder - 73; Chris Harris - 72; 9. Fredric Lindgren - 65; 10. Hans Andersen - 64; 11. Andreas Jonsson - 61; 12. Nicki Pedersen - 55; 13. Magnus Zetterstroem - 52.