Botoks pomaga na nadmierną potliwość

  Botoks pomaga na nadmierną potliwość

  Agnieszka I. Skowron

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Dermatolog Dalia Chrzanowska podpowiada, jak zaradzić nadmiernej potliwości botoksem.

  Dermatolog Dalia Chrzanowska podpowiada, jak zaradzić nadmiernej potliwości botoksem. ©Krystyna Baranowska

  Doraźne leczenie za pomocą leków przeciwcholinergicznych może powodować wiele efektów ubocznych. Jak więc zwalczać nadmierną potliwość? Dermatolog radzi botoks..
  Dermatolog Dalia Chrzanowska podpowiada, jak zaradzić nadmiernej potliwości botoksem.

  Dermatolog Dalia Chrzanowska podpowiada, jak zaradzić nadmiernej potliwości botoksem. ©Krystyna Baranowska

  Jak radzić sobie z nadmierną potliwością

  Ciało ludzkie w skrajnych przypadkach może wydzielać 3 litry potu w ciągu godziny, a 10 litrów w ciągu doby. Problem nadmiernego pocenia się jest bardzo uciążliwy dla wielu osób.

  Pot służy naszemu ciału przede wszystkim do termoregulacji, czyli zachowania prawidłowej temperatury ciała. Nadmiernie wydzielanie potu może wystąpić na całej powierzchni ciała, a także tylko miejscowo. Niektórzy z nas mogą mieć zwyczajnie za dużo gruczołów potowych, co jest uwarunkowane genetycznie. Przypuszcza się, że nerwy odpowiedzialne za wydzielanie potu są wtedy nadmiernie pobudliwe.

  Z drugiej strony nadpotliwość może być spowodowana czynnikami zewnętrznymi bądź nabytymi chorobami. Zdarza się w przypadkach dużego stresu, podwyższonej temperatury otoczenia, bólu, a nawet strachu. Pocimy się nadmiernie, gdy dopadła nas gorączka bądź cierpimy na różnego rodzaju choroby neurologiczne, czy nowotwory. Charakterystyczne pocenie może pojawić się także w okresie menopauzy.


  Domowy sposób na sprawdzenie czy mamy taki problem

  Zdefiniowanie nadpotliwości nastręcza wciąż problemów. Rozpoznajemy ją wtedy, gdy pocenie jest większe niż wymaga tego zachowanie prawidłowej temperatury ciała.

  - W warunkach klinicznych mówi się o 20 miligramach potu wydzielanego w czasie minuty (w przypadku dłoni) i 50 miligramów w przypadku pach - mówi Dalia Chrzanowska, dermatolog z Centrum Dermatologii Medycyny Estetycznej i Laseroterapii w Rzeszowie.

  - Możemy w bardzo łatwy sposób sprawdzić czy cierpimy na tę nieprzyjemną przypadłość dzięki próbie z roztworem jodu i skrobią. Malujemy powierzchnię skóry roztworem jodu, posypujemy ją następnie skrobią. W miejscu, gdzie występuje nadmierna potliwość skrobia zmienia kolor z żółtego na czarny.

  Nadmierna pocenie występuje przede wszystkim na dłoniach, stopach oraz pod pachami. Jest to uwarunkowane większą liczbą gruczołów potowych w tych obszarach.

  Najlepszy botoks

  Nadmierna potliwość jest przypadłością, którą trudno wyleczyć. Najpopularniejszą metodą jest stosowanie miejscowe soli glinu (czyli sześciowodnego chlorku glinu). Substancja ta zamyka ujścia przewodów wyprowadzających gruczołów potowych. Znajduje się ona w małych stężeniach w dezodorantach do ciała, które powszechnie kupujemy.

  Większe stężenia substancji może przepisać nam jedynie lekarz, wtedy przyrządzony w aptece roztwór stosujemy na noc, kiedy czynność gruczołów potowych jest zmniejszona.

  - Metod chirurgicznych nie poleca się ze względu na objawy uboczne albo możliwość wystąpienia pocenia kompensacyjnego w innych okolicach ciała. Jednak funkcjonują one np. w postaci zabiegu sympatektomii, która polega na przecięciu gałązek nerwów, odpowiedzialnych za nadmierne pocenie. W przypadku tego zabiegu istnieje ryzyko uszkodzenia nerwów - mówi dermatolog.

  - Najbardziej skuteczną metodą w leczeniu nadpotliwości jest zastosowanie toksyny otulinowej, czyli popularnego botoksu. Hamuje on nadmierne wydzielanie potu. W przypadku rąk czy stóp zabieg taki działa przez 6, 7 miesięcy.

  Doraźne leczenie za pomocą leków przeciwcholinergicznych może powodować wiele efektów ubocznych, takich jak suchość w jamie ustnej, suchość spojówek czy zwolnienie rytmu serca.

  Z metod naturalnych warto wypróbować wyciągi z szałwi. Stosowaną metodą jest także jontofereza, polegająca na doprowadzeniu słabego prądu stałego poprzez kąpiel wodną do rąk i stóp.

  - Musimy pamiętać, że nadmierne pocenie wywołuje także nieprawidłowa dieta, w szczególności nadużywanie ostrych przypraw, kofeiny i nikotyny - wyjaśnia Dalia Chrzanowska.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo