- Jak pan ocenia pytania testowe w części humanistycznej?
- Dość trudne, ale do zrobienia. Dla mnie z pewnością są ciekawe i myślę, że dla gimnazjalistów również. W dodatku oryginalne, bo wprowadzają nowy, choć typowy dla naszych czasów, sposób myślenia oparty na dedukcji i analizie już posiadanych wiadomości.
- Czy rozwiązywał pan te zadania? Jak poradził pan sobie z gramatyką?
- Dałem sobie radę prawie bez potknięć. Dłużej zastanawiałem się nad zadaniem nr 18, które dotyczyło ubezdźwięcznienia. Okazuje się, że muszę odświeżyć swoje wiadomości.
- Czy jako historykowi, brakowało panu pytań z historii i wiedzy o społeczeństwie?
- Zdecydowanie tak. Z przykrością zauważyłem, że najnowsza historia Polski została zupełnie pominięta. Przydałby się test zawierający dużą dawkę naszej kultury i historii, bo przecież Polska jest częścią Europy i świata. Miło w teście czytać o wyczynach polskiego podróżnika Marka Kamińskiego. Warto byłoby jednak umieścić w teście innych znanych Polaków, np. zdobywców Nagrody Nobla.
- Dlaczego Kuratorium zrezygnowało z organizowania próbnych egzaminów gimnazjalnych?
- To nie wina Kuratorium. O testach próbnych decydują Państwowa oraz Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Pytania o rezygnację z przeprowadzania egzaminów należy kierować do nich. Ale krakowska OKE pomaga dyrektorom gimnazjów w zorganizowaniu próbnych egzaminów, przygotowując dla uczniów próbne testy. Ja namawiam szkoły do takich prób. Dobry dyrektor na pewno nie przepuści okazji, żeby sprawdzić, jak jego szkoła jest przygotowana i wyciągnie z takiej próby odpowiednie wnioski.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?