Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brexit 2020. Co ze studiami Polaków w Wielkiej Brytanii po wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej?

AIP
Osoby rozpoczynające studia w Wielkiej Brytanii w 2020 roku otrzymają takie same warunki rekrutacji i studiowania jak w poprzednich latach. Dotyczy to całego okresu trwania studiów.
Osoby rozpoczynające studia w Wielkiej Brytanii w 2020 roku otrzymają takie same warunki rekrutacji i studiowania jak w poprzednich latach. Dotyczy to całego okresu trwania studiów. Sylwia Dąbrowa/Polska Press
Mimo brexitu jeszcze kolejny rocznik kandydatów może studiować na brytyjskich uczelniach na dotychczasowych warunkach. Co potem? Zdaniem ekspertów Elab Education Laboratory uniwersytety brytyjskie będą chciały zachować status quo.

Przed brexitem studia w Zjednoczonym Królestwie dla obywateli krajów należących do Unii Europejskiej były marzeniem zupełnie osiągalnym. Przewagą Wielkiej Brytanii nad np. USA była niewielka odległość, a przede wszystkim nieskomplikowane formalności i dzięki pożyczkom rządowym, stosunkowo niskie koszty studiów.

Krótko o obecnej sytuacji:

Czesne za rok studiów dla aplikantów z UE wynosi 9 250 funtów. Można otrzymać pożyczkę rządową na bardzo korzystnych warunkach (takich samych jak dla obywateli UK).
Czesne za rok studiów dla aplikantówspoza UE wynosi od 10 500 do 33 000 funtów (na kierunkach medycznych). Rząd nie oferuje pożyczek pokrywających wysokość czesnego.
Wymagania przedmiotowe są dość podobne, ale np. dla przyszłych studentów spoza UE obowiązkowy jest egzamin językowy IELTS.

Co się zmieniło po 31 stycznia 2020 roku?

Rok akademicki 2019/2020
Obecni studenci uczelni wyższych Zjednoczonego Królestwa ukończą studia na dokładnie takich samych warunkach z jakimi zostali przyjęci. Czyli ich czesne nie wzrośnie a Student Finance England przyzna im pożyczkę na kolejne lata studiów z takimi samymi warunkami spłaty.

Rok akademicki 2020/2021
Osoby rozpoczynające studia w 2020 roku otrzymają takie same warunki rekrutacji i studiowania jak w poprzednich latach. Dotyczy to całego okresu trwania studiów.

Studia w UK po brexicie – Co dalej?

Transition period kończy się 31 grudnia 2020 roku. Osoby, które rozpoczną studia do tego czasu po złożeniu odpowiedniego wniosku w terminie do 30 czerwca 2021 (będąc zarejestrowanymi i mając status osiedlonego) będą mogły kontynuować studia i mieszkać w UK. Wysokość czesnego dla Polskich maturzystów nie jest jeszcze znana. Tak samo jak możliwości finansowania studiów.

- Według statystyk w roku 2017/2018 ponad 6 proc. wszystkich studentów w Wielkiej Brytanii było obywatelami krajów Unii Europejskiej. Zakładając wysokość samej opłaty za studia wynoszącej 9 250 funtów daje to prawie 1,3 miliarda funtów zysku. Łącznie prawie 14 proc. studentów w UK pochodzi z krajów nienależących do Zjednoczonego Królestwa. To prawie 328 tysięcy studentów. Dodajmy do tego pozytywny wpływ studentów z całego świata na różnorodność kulturową na kampusach oraz ich zaangażowanie w rozwój naukowy uniwersytetów, a powstanie obraz najlepszych i nowoczesnych uczelni, z jakiego nie chcą one rezygnować. Prawdopodobnie same zaczną przyznawać pożyczki, zastępując wsparcie rządowe. Taka sytuacja jest znana z uniwersytetów amerykańskich, które wspierają zdolnych studentów, nie będących w stanie samodzielnie opłacić studiów -tłumaczy Przemysław Jeziorowski z firmy doradztwa edukacyjnego Elab Education Laboratory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Brexit 2020. Co ze studiami Polaków w Wielkiej Brytanii po wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej? - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24