Leżajski browar został Laureatem XIII Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. W nagrodę otrzymał statuetkę i certyfikat „Firma Przyjazna Środowisku”.

- Pod uwagę brana była m.in. skala przedsięwzięcia, nowatorstwo, ale przede wszystkim wpływ Browaru w Leżajsku na środowisko naturalne – wyjaśnia Sebastian Tołwiński z Grupy Żywiec, do której należy leżajski browar.

Budują postawy ekologiczne

Ogólnopolski konkurs wyróżnia firmy zaangażowane w edukację ekologiczną, promocję ochrony środowiska i zdrowego trybu życia, organizację imprez proekologicznych oraz podnoszenie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa.

- Browar w Leżajsku od kilku lat jest inicjatorem aktywności, które budują postawy ekologiczne. Obok swoich pracowników browar angażuje w nie również lokalną społeczność Leżajska i okolic – tłumaczy rzecznik prasowy.

Co roku podczas Światowego Dnia Ziemi browar organizuje akcję „Daj szansę czystej wodzie”, która polega na zbieraniu śmieci w okolicy ujęć wodnych. W ub. roku w akcji uczestniczyło ponad 70 osób, które zużyły 150 worków o pojemności 120 l, usuwając ponad 1 tonę odpadów zebranych w ciągu godziny.

 

Edukuje dzieci i młodzieżTo jednak nie wszystko, bo wspólnie z Miejskim Zakładem Komunalnym w Leżajsku browar organizuje również cykliczny konkurs „Z Ekologią na TY”, w którym edukuje dzieci i młodzież w zakresie ochrony środowiska. Poza tym na wszystkich imprezach organizowanych przez leżajski browar, prowadzona jest segregacja odpadów.

- Firma przekazuje także ciekawostki w zakresie ochrony środowiska, np. jak odróżnić odpady przetwarzalne od tych, które nie podlegają przetworzeniu. M.in. za te i inne działania na rzecz lokalnej społeczności w zeszłym roku Browar w Leżajsku otrzymał nagrodę „Filary Polskiej Gospodarki 2010” – dodaje Sebastian Tołwiński.