Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa nowoczesnego zakładu przerobu odpadów czeka na decyzję

Wykarczowana działka, na której powstanie zakład segregacji i przetwarzania odpadów komunalnych.
Budowa nowoczesnego zakładu przerobu odpadów czeka na decyzjęWykarczowana działka, na której powstanie zakład segregacji i przetwarzania odpadów komunalnych.
Budowa nowoczesnego zakładu przerobu odpadów czeka na decyzjęWykarczowana działka, na której powstanie zakład segregacji i przetwarzania odpadów komunalnych. Zdzisław Surowaniec
Wycięto już drzewa i cisza. W Stalowej Woli na decyzję czekają budowa nowoczesnego zakładu przerobu odpadów.

 

Wydział Architektoniczno-Budowlany w starostwie stalowowolskim zawiesił postępowanie nad wydaniem pozwolenia na budowę Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Czeka na decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Rzeszowie.

Miejski Zakład Komunalny, który jest inwestorem, zapewnia, że budowa zakładu przetwarzania odpadów ruszy, kiedy spółka dostanie pozwolenie na budowę. MZK zapowiadał, że zakład już we wrześniu rozpocząłby rozruch. I jest bezsilny na to ile czasu zabiera urzędnikom załatwianie formalności. A RDOŚ przygląda się planom budowy już dwa miesiące.

Powstanie prąd i ciepło
To będzie pierwszy na Podkarpaciu zakład, w którym z biogazu uzyskanego ze śmieci produkowana będzie energia elektryczna i ciepło. Pozwoli to na uzyskanie niższej opłaty za przyjęcie i przetworzenie odpadów. Plany budowy zakładu na działce przy ulicy Centralnego Okręgu Przemysłowego już raz zostały pozytywnie ocenione przez RDOŚ. Jednak teraz, kiedy inwestycja jest na etapie bliskiej realizacji i pewne elementy zostały zmienione, takie postępowanie musi być powtórzone.

Tematem budowy w Stalowej Woli zakładu przetwarzania śmieci zainteresowało się… ekologiczne Stowarzyszenie Częstochowa 2020. Zadaje ono wiele pytań, na które trzeba udzielać odpowiedzi. To także wpływa na wydłużenie czasu wydawania decyzji. Także RDOŚ ma do inwestora wiele pytań. Na środowym spotkaniu było ich czterdzieści. – Teraz czekamy na odpowiedź i na poprawiony raport inwestora - powiedziała Magdalena Grafowska, dyrektor RDOŚ. Od tego kiedy nadejdzie odpowiedź i jaka ona będzie, zależy termin wydania postanowienia.

Duża konkurencja
Zgodnie z zapisami Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Stalowej Woli będzie pełnił funkcję Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych dla Regionu Północnego, czyli powiatów jarosławskiego, kolbuszowskiego, leżajskiego, łańcuckiego, niżańskiego, przeworskiego, rzeszowskiego, stalowowolskiego, tarnobrzeskiego i miasta Tarnobrzeg. Konkurencja na rynku zagospodarowania odpadów jest duża i nie brakuje takich, którym zakład powstający w Stalowej Woli jest solą w oku.

Zakład będzie mógł przyjmować i przetwarzać odpady z obszaru zamieszkałego przez ok. 210 tys. mieszkańców. Oznacza to minimum 60 tys. ton na rok zmieszanych odpadów komunalnych. Ważne – zmieszanych, czyli nieposegregowanych. Segregacja odbywać się będzie właśnie w zakładzie w nowoczesnych warunkach. Niezwykłe jest to, że zakład chętnie przyjmie każdą ilość śmieci. – Im więcej odpadów przyjmiemy, tym mniejszy będzie koszt ich przetwarzania - mówi prezes Robert Chciuk. Stalowa Wola podpisała umowę z dziewięcioma gminami na odbiór śmieci.

Duża instalacja
- To duża instalacja, jedna z nielicznych tego typu, jakie w kraju powstają. Przy tym zakładzie krzyżują się interesy różnych instytucji i firm. Dlatego RDOŚ w Rzeszowie skrupulatnie wszystko musi wyjaśnić, aby nie było zastrzeżeń do wydanej decyzji – tłumaczy Witold Furtak, kierownik referatu gospodarki odpadami i ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim. Jeśli dyrekcja wyda pozytywne postanowienie, będzie ono jeszcze skierowane do społecznej konsultacji.
W styczniu, osiem miesięcy od podpisania przez Miejski Zakład Komunalny umowy z tarnowską spółką Control Process na budowę Zakładu Przetwarzania Odpadów, w ruch poszły piły. Pokotem legły sosny, brzozy i dęby na działce, na której za moment miały wjechać maszyny i rozpocząć budowę obiektu. Na aukcji drewno z wycinki poszło za blisko 200 tys. zł. Jednak po wycince plac opustoszał i zaległa tam cisza. Całkowity koszt realizacji zakładu wynosi 111,5 mln zł
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24