Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa podkarpackiego odcinka międzysystemowego połączenia gazowego Polska-Słowacja została oficjalnie rozpoczęta [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Dziś oficjalnie rozpoczęto budowę polskiej części interkonektora gazowego Polska-Słowacja. Gazociąg połączy węzeł gazu w Strachocinie koło Sanoka ze słowacką tłocznią gazu w miejscowości Veľké Kapušany.

Gaz w obu kierunkach będzie mógł popłynąć za ok. 30 miesięcy. To projekt realizowany wspólnie przez polskiego operatora systemu przesyłowego, spółkę Gaz-System i słowacki Eustream.

Połączenie gazowe Polska-Słowacja obejmuje rozbudowę wewnętrznej sieci przesyłowej w południowo-wschodniej Polsce, budowę węzła gazowego w Strachocinie oraz stacji pomiarowej w pobliżu granicy polsko-słowackiej.

Ceremonia inauguracyjna odbyła się w piątek, 6 września, w siedzibie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, z udziałem m.in. przedstawicieli kancelarii premiera, ministerstwa energetyki i ministerstwa środowiska.

- Budowa połączenia gazowego Polska-Słowacja przyczyni się do uniezależnienia Polski od dominującego, wschodniego dostawcy tego surowca. W połączeniu z Baltic Pipe oraz rozbudowanym Terminalem LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu inwestycja zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne i przyczyni się do powstania w pełni konkurencyjnego rynku gazu w tej części Europy - podkreślił w liście gratulacyjnym Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Przepustowość w kierunku Polski wyniesie 5,7 mld metrów sześciennych rocznie, w kierunku Słowacji - 4,7 mld. 165 kilometrów wynosi długość całego połączenia po stronie polskiej i słowackiej.

Autosan 12 LF CNG to autobus zasilany sprężonym gazem ziemnym. Jest pojazdem niskopodłogowym, przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych.

60 takich autobusów na gaz ma wozić mieszkańców Rzeszowa [ZDJĘCIA]

- Gaz-System konsekwentnie wdraża strategię, której głównym celem jest stworzenie zintegrowanego europejskiego rynku gazu - mówi Tomasz Stępień, prezes Gaz System. - Gazociąg, którego budowę dziś rozpoczynamy, to kolejna z dużych inwestycji realizowanych przez spółkę. Chcemy łączyć rynki środkowo-europejskie, by nasi klienci mieli dostęp do różnych źródeł gazu. Wpłynie to na dostępność i konkurencyjność cen błękitnego paliwa w regionie.

Znaczenie współpracy regionalnej podkreślił również Rastislav Ňukovič, dyrektor Eustreamu.

- Jestem przekonany, że dzięki temu projektowi rynek gazu w Europie Środkowo-Wschodniej otworzy się na nowe możliwości handlowe

-zaznaczył.

Prace po stronie słowackiej, gdzie jest dłuższy odcinek, już trwają. Po polskiej rozpoczynają się w tym miesiącu, wykonawcami jest konsorcjum firm Budimex Mostostal i Mostostal Kraków. Koszt budowy to 300 mln zł.

Inwestycja znalazła się na liście projektów istotnych z punktu widzenia budowania systemu gazowych połączeń w Europie. z UE projekt dostał 100 mln euro dofinansowania.

Oficjalnej inauguracji budowy towarzyszył start amatorskiego wyścigu kolarskiego branży gazowniczej Tour de Gas. 60 zawodników wyjechało z Bóbrki na trasę czteroetapowego wyścigu szlakiem budowanego gazociągu.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24