Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa przejścia pod al. Powstańców Warszawy w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Bartosz Gubernat
Konstrukcja tunelu do tej pory wsunęła się pod ulicę na głębokość 2,5 metra.
Konstrukcja tunelu do tej pory wsunęła się pod ulicę na głębokość 2,5 metra. Krzysztof Kapica
Przy rzeszowskiej zaporze na Wisłoku rozpoczął się właśnie najtrudniejszy etap budowy podziemnego przejścia dla pieszych. Firma Inżynieria wsuwa pod ziemię ważącą 700 ton, betonową konstrukcję tunelu.
Budowa przejścia pod al. Powstanców WarszawyBudowa przejścia pod ruchliwą al. Powstanców Warszawy. Etap montowania zelbetonowego, mierzącego 21 metrów i wazący 700 ton, tunelu.

Budowa przejścia pod al.Powstańców Warszawy

Budowa przejścia rozpoczęła się w sierpniu. Ponieważ tunel biegnie pod ruchliwą al. Powstańców Warszawy, wykonawca, firma Inżynieria, nie mógł pozwolić sobie na zamknięcie ruchu samochodowego. Fachowcy zdecydowali, że tunel przekopią.

Najpierw rurami i specjalną, betonową konstrukcją zabezpieczyli przed zapadnięciem się jezdnię. Potem na placu budowy odlali żelbetową konstrukcję przejścia, przypominającą prostokątne pudełko bez dna i wieczka.

- W ten sposób powstał mierzący 21 metrów i ważący 700 ton tunel. Konstrukcja musiała odpowiednio stwardnieć, abyśmy teraz mogli zacząć wpychać ją pod jezdnię - tłumaczy Alan Chowdhury, kierownik budowy.

Betonowy odlew na miejsce wkładają potężne, hydrauliczne siłowniki. Na razie pod zaporę udało się wtłoczyć 2,5 metra konstrukcji.

- Póki co tempo jest dobre. Jeśli nie będzie przeszkód, za ok. dwa tygodnie podłoga, ściany i sufit tunelu będą na swoim miejscu. Ale nie wykluczamy, że czas może się wydłużyć. Np. jeśli tunel napotka na swojej drodze coś twardego - dodaje A. Chowdhury.

Po przepchaniu konstrukcji tunelu pracownicy Inżynierii przystąpią do jego wykończenia. To m.in. wykonanie nawierzchni chodnika ze specjalnych żywic, oraz montaż oświetlenia. Instalacje elektryczne są już w produkcji.

Przebicie pod ulicą połączy bulwary nad Wisłokiem z promenadą nad zalewem. Z zapory będzie można dostać się do niego dwiema pochylniami. Dzięki temu piesi i rowerzyści nie będą musieli korzystać już z niebezpiecznego przejścia przez al. Powstańców Warszawy. 750 tys. zł do wartej ponad 4 mln zł inwestycji dołoży firma ESI z Warszawy, która po drugiej stronie rzeki buduje elektrownię wodną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24