Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budownictwo mieszkaniowe w dalszym ciągu nie może narzekać

Marcin Krasoń
Marcin Krasoń, analityk Home Broker
Marcin Krasoń, analityk Home Broker HB
Mniejsza liczba mieszkań oddanych do użytkowania w styczniu nie oznacza, że branża budowlana rozpoczyna zwijanie interesów. Gdy spojrzeć na dane w dłuższym terminie, okazuje się, że po zagregowaniu ich w okresy 12-miesięczne, w ciągu roku liczba oddanych lokali wzrosła o 6,7 proc.

Ze wstępnych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w styczniu oddano do użytkowania 13561 mieszkań, co jest wartością o 11,7 proc. niższą niż rok temu. Nie oznacza to jednak, że coś złego dzieje się na rynku, w tak krótkim okresie jak miesiąc, na wyniki wpływa wiele czynników i warto dane analizować w dłuższych okresach. Gdy zsumujemy liczbę mieszkań oddanych do użytkowania w ostatnim roku, będzie to 177 tys. lokali i wówczas widać, że rynek nadal rośnie, bo oznacza to rok do roku wzrost o 6,7 proc.

Coraz więcej mieszkań

Jeszcze większe wzrosty można zaobserwować w pozostałych statystykach publikowanych co miesiąc przez GUS. W ostatnich 12 miesiącach rozpoczęto w Polsce budowę 208,7 tys. mieszkań, o 17,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Podobnie wygląda dynamika pozwoleń na budowę, których liczba wzrosła o 18,5 proc., do wartości 256,5 tys.
Ciekawostką jest wzrost aktywności spółdzielni mieszkaniowych. W ostatnich 12 miesiącach rozpoczęły one budowę 2770 mieszkań, co jest wartością największą od czerwca 2012 roku. Najbliższe miesiące pokażą, czy będzie to długotrwały trend, czy tylko chwilowy wyskok.

Co stoi za rosnącą liczbą mieszkań?

Rynek ma się dobrze, sprzyjają mu niskie stopy procentowe, niskie bezrobocie i rosnące płace. Warto też zwrócić uwagę na stabilizację cen (wzrosty są kilkuprocentowe) i zróżnicowanie źródeł finansowania zakupów (gotówka vs kredyt hipoteczny) – to zasadnicze różnice jeśli chodzi o porównanie do okresu 2006-2008, czyli boomu kredytowo-mieszkaniowego. Aktualna sytuacja jest inna, obserwując otoczenie rynku można o nim mówić jako o stabilnym.

Uwaga na zagrożenia

Mimo stabilizacji na rynku, należy zachować ostrożność, gdyż może w końcu dojść do przegrzania. Ze względu na opisane w poprzednim akapicie czynniki nie grozi nam spektakularna klęska i spadki cen o 30 czy 40 procent, ale może zdarzyć się tak, że okoliczności rynkowe zmuszą deweloperów do obniżek rzędu 5 czy 10 procent. Może to spowodować na przykład wzrost stóp procentowych, który doprowadzi nie tylko do spadku zdolności kredytowej, ale i obniżenia zainteresowania rynkiem mieszkaniowym ze strony inwestorów kupujących mieszkania na wynajem, a oni stanowią dziś sporą siłę popytową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budownictwo mieszkaniowe w dalszym ciągu nie może narzekać - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24