MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet miasta Przemyśla na 2020 rok przyjęty. Stało się dopiero podczas drugiego głosowania w Radzie Miejskiej

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wyniki głosowania nad budżetem miasta Przemyśla na 2020 rok. Taki rezultat głosowania wystarczył do przyjęcia uchwały budżetowej. Nz. zrzut ekranu z transmisji wideo z sesji.
Wyniki głosowania nad budżetem miasta Przemyśla na 2020 rok. Taki rezultat głosowania wystarczył do przyjęcia uchwały budżetowej. Nz. zrzut ekranu z transmisji wideo z sesji. Archiwum/UM Przemyśl
Nie będzie wielkich i spektakularnych inwestycji, jedynie kończenie tych rozpoczętych we wcześniejszych latach. Miasto ma w planach spłacić część długów.

Było to już drugie podejście do uchwalenia budżetu Przemyśla na 2020 rok. 16 grudnia, podczas pierwszej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu, poświęconej budżetowi, był remis 11:11 i uchwała nie została przyjęta. Za głosowali wtedy tylko radni koalicji rządzącej miastem, czyli Wspólnie dla Przemyśla oraz Koalicji Obywatelskiej.

11 radnych za przyjęciem budżetu

W piątek, 3 stycznia, kolejny raz przemyscy radni dyskutowali nad budżetem na 2020 rok. Podczas sesji radni przegłosowali prawie wszystkie poprawki, w tym zgłoszone przez radnych opozycji.

W głównym głosowaniu 11 radnych było za przyjęciem uchwały budżetowej, pięciu były przeciwnych, sześcioro wstrzymało się od głosu. Za byli radni Wspólnie dla Przemyśla i Koalicji Obywatelskiej, przeciw byli wszyscy radni Prawa i Sprawiedliwości oraz jeden radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Od głosu wstrzymali się wszyscy radni klubu Regia Civitas oraz dwoje radnych SLD.

Taki wynik głosowania oznacza przyjęcie uchwały budżetowej.

- Wielokrotnie podczas rozmów podkreślałem, że prawdziwy kompromis jest wtedy, kiedy żadna ze stron nie jest zadowolona w pełni. Myślę, że tak jest w tym przypadku. Chciałbym podziękować wszystkim radnym za bardzo rzeczowe i merytoryczne podejście do dzisiejszej sesji, które w ostateczności poskutkowało uchwaleniem budżetu na 2020 rok. Oby przykład tej rzeczowej, merytorycznej współpracy towarzyszył naszej pracy dla dobra miasta i mieszkańców przez cały rok. W toku dyskusji i głosowania przyjęta została zdecydowana większość poprawek wszystkich klubów, dzięki czemu projekt wzbogacił się o kilka mniejszych, ale ważnych dla mieszkańców inwestycji i dokumentów planistycznych, przeznaczeniu większej kwoty na zasiłki celowe oraz na program Senior/Wigor, a także wykup usług POSIR dla jednostek oświatowych — skomentował Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

Przemyśl bez dużych inwestycji

W Przemyślu zabraknie spektakularnych inwestycji. Duże, które będą realizowane w tym roku, to dokończenie rozpoczętych w poprzednich latach. Pojawiły się ciekawe, służące rozwojowi pomysły. To pieniądze przeznaczone na opracowanie projektów lokalizacji wielopoziomowego parkingu na Pl. Rybim w centrum miasta oraz budowa szerokiego bulwaru przy Sanie, od mostu kolejowego do hotelu Accademia. Na opracowanie projektów tych inwestycji radni przeznaczyli odpowiednio 60 i 70 tys. złotych.

Firma Karpat-Bud z Rogoźnicy rozbuduje siedzibę Sądu Rejonowego w Przemyślu, przy ul. Mickiewicza. Inwestycja ma kosztować 54 mln złotych. Obecnie budynek SR ma prawie 2 tys. metrów kwadratowych. Nowy będzie miał prawie 6 tys. metrów kw. powierzchni.Wizualizacja nowego budynku Sądu Rejonowego w Przemyślu, przy il. Mickiewicza i Tuwima. Projekt wykonała Pracownia Projektowa F-11 z Krakowa.

Rozbudowa budynku Sądu Rejonowego w Przemyślu. Inwestycja bę...

W tym roku najwięcej pieniędzy ma pochłonąć projekt „Ekologiczny Przemyśl”. 8,5 mln złotych będzie przeznaczone na wymianę źródeł ciepła (starych kotłów) na nowocześniejsze oraz podłączenie 41 budynków wielorodzinnych i 5 mieszkań do miejskiej sieci ciepłowniczej. Z miejskiej kasy na te zadania trafi niewiele pieniędzy, prawie wszystkie pochodzą ze źródeł zewnętrznych.

Kończone będą dwie duże inwestycje oświatowo-sportowe. Przy I LO przy ul. Słowackiego powstaje Centrum Rozwoju Badmintona, a przy SP 14 przy ul. Borelowskiego kontynuowana będzie budowa sali gimnastycznej. 3,4 mln złotych pochłoną prace związane z dalszym zagospodarowaniem Podziemnej Trasy Turystycznej. Kończone będzie przebudowa zielonego rynku przy ul. Sportowej.

18,6 mln złotych zaplanowanej na tej rok nadwyżki budżetowej będzie przeznaczone na spłatę długów miejskich. Na koniec 2019 r. zadłużenie miasta wynosiło 138,5 mln złotych.


Sylwester 2019 w Przemyślu. Na Rynku zaśpiewał zespół Łzy. O północy rozbłysły fajerwerki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24