Budżet Stalowej Woli na 2022 rok. Na co miasto wyda pół miliarda złotych?

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.
Udostępnij:
Budżet Stalowej Woli na 2022 rok o wartości ponad 531 milionów złotych zakłada realizację ponad 100 inwestycji na kwotę 143 milionów złotych z czego 92,5 milionów złotych stanowią środki pozyskane z funduszy rządowych, europejskich i norweskich.

– Nie będziemy podnosić żadnych podatków dla mieszkańców i przedsiębiorców. Nie będziemy podnosić jednej z najniższych w Polsce opłat za odpady w wysokości 13 zł od osoby. Nie będziemy również podnosić cen biletów komunikacji publicznej. Nie będą również wprowadzane żadne inne dodatkowe opłaty, które występują w innych miastach, jak chociażby opłaty parkingowe, opłaty za postój na parkingach publicznych miasta Stalowej Woli oraz opłaty adiacenckiej – wylicza Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

40% planowanych wydatków stanowią wydatki majątkowe, budżet jest więc typowo rozwojowy. Przede wszystkim dla najważniejszego celu jakim jest Strategiczny Park Inwestycyjny Euro – Park Stalowa Wola. Z blisko 220 mln zł, 77 mln zł stanowią wydatki na wykup nieruchomości, gruntów, które będą tworzyły właśnie Strategiczny Park Inwestycyjny, będący wielką szansą na nową rzeczywistość gospodarczą i społeczną naszego miasta oraz regionu, gdzie pracę znajdzie kilkanaście tysięcy osób.

Zadania związane z budową dróg na terenie Stalowej Woli stanowią ponad 54,5 mln zł. w tegorocznym budżecie. Wśród nich znalazło się uzbrojenie terenów inwestycyjnych Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro – Park Stalowa Wola, a więc budowa nowego układu komunikacyjnego. Wartość całego zadania to blisko 50 mln zł, a jego realizacja planowana jest do 2024 roku. W przyszłym roku miasto wyda na ten cel 10 mln zł.

Wśród realizowanych inwestycji drogowych w 2022 roku będą m.in.: budowa tunelu pod torami pomiędzy ulicami Okulickiego, 11 listopada i Przemysłową, budowa ul. Działkowej, Granicznej, przebudowa ul. Gen. L. Okulickiego, rozbudowa wraz z budową nowego odcinka drogi przy ul. Spacerowej. Istotnym zadaniem, poprawiającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym na terenie miasta Stalowej Woli jest przebudowa przejść dla pieszych, budowa chodników, doświetlenia, oznakowania, modernizacja sygnalizacji świetlnej w 34 miejscach na terenie miasta. Jest to zadanie na łączną kwotę 9,4 mln zł.

Wśród zadań osiedlowych 700 tys. zł zostanie przeznaczone na rewitalizację podwórka ulic Wolności i Mickiewicza. Tyle samo ma kosztować modernizacja podwórka ulic Staszica
i Popiełuszki. Na budowę nowych placów zabaw oraz remonty już istniejących zostanie wydane 1,2 mln zł.

14,9 mln zł przeznaczono na budowę hospicjum wraz z poradnią medycyny paliatywnej. Na zadania związane z oświatą miasto wyda 8 mln zł tu m.in. na rozbudowę PSP nr 11, modernizację PSP nr 4 i dostosowanie PSP nr 7 pod względem dostępności dla dzieci niepełnosprawnych. Miasto będzie kontynuowało budowę żłobko – przedszkola z basenem, na co przeznaczy w 2022 roku kwotę ponad 14,5 mln zł.

– Przed nami czas działania ponad podziałami dla rozwoju Stalowej Woli. Mam wielką determinację, aby ten wielki budżet skutecznie zrealizować i każdego dnia 2022 roku odmieniać Stalową Wolę – powiedział prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Materiał oryginalny: Budżet Stalowej Woli na 2022 rok. Na co miasto wyda pół miliarda złotych? - Echo Dnia Podkarpackie

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie