Spis treści
- Bukowe Berdo – najpiękniejszy szlak Bieszczad
- Skąd nazwa Bukowe Berdo?
- Jak dojść na Bukowe Berdo z Pszczelin, Mucznego i Wołosatego? Ile trwa marsz?
- Bukowe Berdo i Tarnica w czasie jednej wycieczki
- Bukowe Berdo za opłatą
- Czy można iść na Bukowe Berdo z psem?
- Noclegi w pobliżu Bukowego Berda
- Galeria pięknych zdjęć z Bukowego Berda
- Jak zwiedzać Bukowe Berdo bezpiecznie?
Bukowe Berdo – najpiękniejszy szlak Bieszczad
Bukowe Berdo to masyw górski w Bieszczadach, tuż przy granicy z Ukrainą. Grań Bukowego Berda to jeden z najpiękniejszych, jeśli nie faktycznie najpiękniejszy, szlak Bieszczad. Ciągnie się wśród trzech wzniesień (kulminacji), z których najwyższe osiąga 1311 m n.p.m. i nazywane jest samo albo Bukowym Berdem, albo Połoniną Dźwiniacką.
Właśnie bujne, pełne kwiatów połoniny, tak charakterystyczne dla Bieszczad, stanowią o pięknie tego szlaku. Wiosną, latem i jesienią można tu oglądać wielkie bogactwo kwiatów i innych roślin, jak dzwonki szerokolistne, zarazę macierzankową czy jarzębinę.
Drugą atrakcję Bukowego Berda są widoki. Z najwyższego wzniesienia tego pasma rozciąga się wspaniały widok przede wszystkim na północ i wschód, czyli tereny należące do Ukrainy. Na południu dostrzeżemy Krzemień, Szeroki Wierch i Halicz, na zachodnie Połoninę Wetlińską.
Bukowe Berdo – mapa
Skąd nazwa Bukowe Berdo?
Berdo to starosłowiańskie określenie góry, natomiast „Bukowe” to prawdopodobnie przekręcone przez austriackich kartografów nazwisko dawnego właściciela tych terenów, Puka. Bukowe (Pukowe) Berdo oznacza więc po prostu „górę i połoniny należące do rodziny Puków”.
Jak dojść na Bukowe Berdo z Pszczelin, Mucznego i Wołosatego? Ile trwa marsz?
Marsz na Bukowe Berdo jest dość długi, co sprawia, że szlak, choć piękny, najczęściej nie jest tłoczny i można się na nim cieszyć niezmąconym kontaktem z przyrodą.
Przejście grani Bukowego Berda wymaga od turystów dość dobrej kondycji. Należy zabrać ze sobą dobrą mapę turystyczną (w okolicy przecina się wiele szlaków, wiodących w różne miejsca), a wycieczkę zacząć wcześnie, aby zdążyć pokonać trasę w obie strony.