NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Największe tragedie podkarpackich sportowców. Na torach ginęli żużlowcy, na drogach siatkarze i piłkarze
  • Podkarpacka wieś na starych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego
  • Za nami Plebiscyt „Piłkarskie Laury Podokręgu Rzeszów”

  Bukowsko odznaczone medalem "Pro Memoria"

  Bukowsko odznaczone medalem "Pro Memoria"

  Dorota Mękarska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Wacław Krawczyk (z prawej) i wójt Piotr Błażejowski.

  Wacław Krawczyk (z prawej) i wójt Piotr Błażejowski. ©Fot. Dorota Mękarska

  Piotr Błażejowski, wójt gminy Bukowsko odebrał dzisiaj w imieniu wszystkich mieszkańców gminy medal "Pro Memoria".
  Wacław Krawczyk (z prawej) i wójt Piotr Błażejowski.

  Wacław Krawczyk (z prawej) i wójt Piotr Błażejowski. ©Fot. Dorota Mękarska

  Medal "Pro Memoria" został ustanowiony przez Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w 2005 - w 60 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Przyznawany jest za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.

  Honorowani tym medalem są uczestnicy walk na wszystkich frontach oraz osoby, instytucje i stowarzyszenia szczególnie zasłużone w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość naszego kraju.
  Wśród odznaczonych są m.in. Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent na uchodźstwie, Gustaw Holoubek, Jan Machulski, ZHP, Muzeum Powstania Warszawskiego i Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP.

  Starosta poparł wniosek "akowców"

  Z inicjatywą nadania gminie Bukowsko tego medalu wystąpił do starosty sanockiego oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Sanoku. Starosta Wacław Krawczyk wsparł te działania, popierając wniosek do Ud.s.KiOR szczegółowym uzasadnieniem.

  Historia doświadczyła ich mocno

  Historia walk o niepodległą Polskę jest szczególnie bliska mieszkańcom Bukowska, gdyż na tej podkarpackiej miejscowości niejednokrotnie odciskała ona swoje tragiczne piętno. O jej ofiarach bukowianie nigdy nie zapomnieli. Tu w 1996 roku została wmurowana tablica poświęcona ofiarom wojen i band UPA.

  W 2006 roku dzięki wsparciu gminy Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej odsłonił licząca ponad 100 postaci rzeźbę "Exodus" obrazującą wojenne cierpienia ludności. Rok później w ramach realizacji projektu "Śladami trzech narodów" została otwarta ścieżka edukacyjna upamiętniająca wielokulturowość tej ziemi. Przy tej okazji zostały uporządkowane cmentarze: żydowski i ukraiński, zaś na cmentarzu rzymskokatolickim został wybudowany pomnik poświęcony żołnierzom poległym podczas I i II wojny światowej.

  Razem z ministerstwem obrony

  Gmina Bukowsko, choć mamy czas pokoju, nie zaprzestaje wychowywać dzieci i młodzież w poczuciu szacunku dla polskiego munduru. Od 1998 roku na jej terenie organizowane są cyklicznie ćwiczenia sportowo - obronne, realizowane we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Są to: "Regionalny Turniej Sprawności Obronnej", "Bukowski Turniej Żołnierzy Rezerw", "Ziemia Naszych Ojców, "Młodzież - wychowanie dla obronności i integracji europejskiej" i "Zima w Bukowisku".

  - To odznaczenie ma również drugie znaczenie. Od dziś będzie ono przypomnieniem dla wszystkich mieszkańców gminy, by pamiętali o swoich przodkach: obrońcach Ojczyzny z 1920 i 1939 roku, gospodarzach, którzy pomagali w przerzucie ludzi na Węgry i Słowację, uczestnikach tajnego nauczania, partyzantów BCH i AK i członkach wiejskiej samoobrony - podkreśla Wacław Krawczyk, starosta sanocki, który przed pomnikiem poświęconym Józefowi Piłsudskiemu wręczył medal wójtowi gminy Bukowsko.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo