Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bunkry na południowym odcinku Linii Mołotowa. Zobacz, jak wyglądają dzisiaj

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
bunkier w Bóbrce
bunkier w Bóbrce fot. Arkadiusz Komski (21)
Bunkry, które znajdowały się w okolicy Sanoka, zostały częściowo wysadzone przez Niemców podczas przełamywania linii w 1941 roku. Resztę zniszczyły idące na Berlin wojska radzieckie w 1944 roku. Dzieła zniszczenia dokończyły po II wojnie światowej wojska polskie, by schrony nie stanowiły oparcia dla UPA.

Jednym z najmniej znanych odcinków Linii Mołotowa, ale i najciekawszych, jest jej południowy fragment, ciągnący się od Bieszczadów, od Bóbrki przez Myczkowce, Lesko, Załuż, Olchowce, Sanok, Dobrą aż po Dynów. Dalej linia ciągnęła się na Przemyśl i Lubaczów.

Sowieci zbudowali Linię Mołotowa w latach 1940-1941. Utworzyło ją 2,5 tysiąca betonowych schronów, z czego tylko część zdołano przez atakiem Hitlera na ZSRR wyposażyć. Plany były jednak dużo większe.

Na odcinku bieszczadzkim zdążyli wznieść 71, schronów, m.in. 2 w Bóbrce, 2 w Myczkowcach, 7 w Lesku, 5 w Woli Postołowej, 15 w Załużu, 13 w Olchowach, 3 w Dobrej i 2 w Uluczu. To zapewne nie jest ostateczna liczba.

Południową część Linii Mołotowa najlepiej zwiedzać na trasie Podkarpackiego Szlaku Rowerowego "Śladami nadsańskich umocnień", który liczy około 150 km.

W Lesku, Załużu i Olchowcach są kompleksy składające się z kilkunastu bunkrów, tzw. punkty oporu. Występują w nich trzy rodzaje bunkrów: kaponiery - prowadzące ogień na dwie strony, półkaponiery - strzelające w jedną stronę oraz bunkry do ognia czołowego.

Mamy również bunkry dowodzenia, które wyposażone były w dwa peryskopy. Miały one kontrolować całą dolinę.

Bunkry tak lokalizowano w terenie, aby nawzajem blokowały przedpole ogniem krzyżowym, a jeden z nich położony wyżej mógł wspierać ogniem dwa bunkry położone niżej lub obok.

W schronach były podziemne zbiorniki paliwa oraz generatory prądotwórcze. W otoczeniu schronów stawiano sztuczne przeszkody terenowe, np. „schody Tytana” utrudniające przemieszczanie się czołgów, „zęby smoka”, czyli betonowe zapory przeciwpancerne oraz zasieki z drutu kolczastego dla piechoty.

Dzisiaj niektóre bunkry trudno odnaleźć w terenie. Ruiny porosły krzakami, ale warto sięgnąć po przewodnik, którego autorami są: Krzysztof Plamowski, Robert Bańkosz, Paweł Wójcik, Arkadiusz Komski „Linia Mołotowa. Przewodnik rowerowy po „Szlaku Nadsańskich Umocnień”.

bunkier w Bóbrce

Bunkry na południowym odcinku Linii Mołotowa. Zobacz, jak wy...

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustrzykidolne.naszemiasto.pl Nasze Miasto