Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz i radni z Jarosławia apelują o przesunięcie wyborów prezydenckich. Napisali pisma do PKW i premiera

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
Wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu WZJ Wiesław Strzępek (nz. z prawej) zaznacza, że obojętnie czy wybory będą w formie normalnej czy korespondencyjnej, to przeprowadzanie ich w maju, budzi bardzo dużo wątpliwości
Wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu WZJ Wiesław Strzępek (nz. z prawej) zaznacza, że obojętnie czy wybory będą w formie normalnej czy korespondencyjnej, to przeprowadzanie ich w maju, budzi bardzo dużo wątpliwości Kamil Jaworski
Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch i radni większościowego klubu w radzie miasta – Wspólnie Zmieniajmy Jarosław, zaapelowali do PKW i premiera o przesunięcie terminu wyborów prezydenckich.

Waldemar Paluch w piśmie do Sylwestra Marciniaka, przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej zaznacza, że nie można przeprowadzić wyborów w sposób skuteczny i całkowicie bezpieczny.

- Lista uczestników jest długa, dlatego wspomnę tutaj jedynie o mieszkańcach, członkach OKW i urzędnikach ratusza. To łącznie ok. 300-400 osób, których bliska współpraca i w związku z tym częste kontakty w okresie 3, 4 tygodni poprzedzających datę wyborów są niezbędne dla ich sprawnego przeprowadzenia

– pisze burmistrz Jarosławia.

Dalej zaznacza, że wymuszanie nieuniknionej styczności wielu osób, stoi w rażącej sprzeczności z zaleceniami ministra zdrowia i premiera.

Na razie jarosławski ratusz przygotowuje się do wyborów zgodnie z obowiązującym harmonogramem. Do piątku mają zostać podane m.in.: granice obwodów i siedziby komisji.

- Jeśli chodzi o środki ochrony osobistej zarówno dla członków komisji wyborczych, jak i osób uprawnionych do głosowania, zakładamy, że na tego rodzaju zakup otrzymamy dodatkowe środki finansowe. Oczekujemy również na wskazówki co do zakresu ochrony, jaką gmina miałaby zapewnić w lokalach wyborczych w przypadku przeprowadzenia wyborów "stacjonarnych" - mówi Iga Kmiecik, rzeczniczka UM w Jarosławiu.

Jarosławscy radni apelują do premiera

Podobnie jak burmistrz, przeprowadzanie wyborów w trakcie epidemii, krytykują miejscy radni klubu Wspólnie Zmieniajmy Jarosław, który ma większość w radzie miasta. Radni piszą w tej sprawie do premiera.

- Wyrzeczenia całego społeczeństwa mogą zostać zniweczone przez stworzenie warunków do eksplozji zarazy po wyborach – piszą.

Wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu WZJ Wiesław Strzępek zaznacza, że obojętnie czy wybory odbędą się w normalnej czy korespondencyjnej formie, to będzie to niepotrzebne narażanie ludzi.

- Nawet gdyby wybory były korespondencyjne, to miasto i tak musiałoby zaangażować zgodnie z kodeksem wyborczym co najmniej 100 osób do obwodowych komisji wyborczych oraz dodatkowo gminną komisję wyborczą. Bez względu na ostateczny kształt tej ustawy, będzie chaos i zagrożenie bezpieczeństwa obywateli, za które odpowiedzialny będzie rząd

– podkreśla Wiesław Strzępek.

Radni podkreślają, że nie można wybierać prezydenta w momencie, kiedy nikt z nas nie jest pewien, czy będzie jutro zdrowy i czy będzie mógł normalnie funkcjonować.

- Chcemy, aby w czasie kiedy będzie bezpiecznie, każdy mógł swobodnie głosować. Jeśli wybory miałyby być korespondencyjne, to także jest dużo wątpliwości. Są to kwestie dostarczania i odbierania kart pocztą, narażanie listonoszy i mieszkańców. Co w przypadku gdy kogoś nie zastanie się w domu? Jest zbyt duże ryzyko, żeby czarować społeczeństwo, że można to przeprowadzić bezpiecznie, tym bardziej w kontekście osób objętych kwarantanną bądź zarażonych a przebywających w domu – zaznacza szef klubu WZJ.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24