Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Ustrzyk Dolnych przekonuje mieszkańców, by nie głosowali na PiS

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
fot. arch. Bartosz Romowicz
Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych opłacił billboardy, które nawołują mieszkańców do niegłosowania na PiS w odwecie za podział pieniędzy w ramach Polskiego Ładu.

W ten sposób protestuje przeciwko skąpemu dofinansowaniu w drugim naborze, do którego gmina Ustrzyki Dolne złożyła dwa wnioski. Pierwszy na budowę hali sportowej na potrzeby Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Ustrzykach Dolnych. Wnioskowała o dofinansowanie w kwocie 9,4 mln zł. Drugi wniosek, na kwotę 400 tys. zł, dotyczył budowy i modernizacji infrastruktury drogowej w Łobozewie Górnym.

– W kuluarach samorządowych i środowisku poselskim, szczególnie Prawa i Sprawiedliwości, wprost mówiło się o tym, że dla każdej gminy średnio przypadnie około 10 milionów złotych – zaznacza Bartosz Romowicz.

Jak podkreśla burmistrz dofinansowanie w województwie podkarpackim dostały wszystkie gminy, i to wielomilionowe, ale najniższe otrzymała tylko jedna gmina. Dofinansowanie dla gminy Ustrzyki Dolne wyniosło 400 tys. zł.

Bartosz Romowicz w Internecie i mediach dał wyraz swojej dezaprobaty dla tego faktu, ale na tym nie poprzestał. Za własne pieniądze zamówił billboardy, które stanęły w gminie. Na jednym z nich widnieje napis:

"Tu mogła być hala sportowa, w której trenowałoby Twoje dziecko. Na razie nie będzie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie dba o rozwój dzieci i młodzieży. Po raz kolejny niesprawiedliwie potraktował Ciebie i Twoją gminę. Wybory już niedługo. Pamiętaj wtedy o swoim dziecku. Potraktuj PiS tak samo, jak on Ciebie".

Burmistrz Ustrzyk Dolnych przekonuje mieszkańców, by nie głosowali na PiS
fot. arch. Bartosz Romowicz

Na drugim można przeczytać napis:

"Drodzy Członkowie i Sympatycy Prawa i Sprawiedliwości z gminy Ustrzyki Dolne. Nie jest Wam przykro? Wasza partia źle potraktowała Naszą gminę w programie Polski Ład".

Bartosz Romowicz jest burmistrzem gminy Ustrzyki Dolne drugą kadencję. Nigdy nie ukrywał, że nie jest mu po drodze z PiS i ten właśnie fakt jest powodem zaniedbywania jej przez obecny rząd, bo podział pieniędzy, jak uważa, jest polityczny.

– Samorządy województwa podkarpackiego otrzymują wsparcie od rządu i gmina Ustrzyki Dolne nie jest tu wyjątkiem. Co ważne, nie należy spoglądać na programy wsparcia przez pryzmat jednego instrumentu. Na przestrzeni kilku ostatnich lat Ustrzyki Dolne otrzymały wsparcie w wielu obszarach – podkreśla Karolina Bogusz, dyrektor biura wojewody. – To pieniądze na drogi, przejścia dla pieszych, rozwój przewozów autobusowych, infrastruktury turystycznej, zadania z obszaru polityki społecznej i wiele innych inicjatyw, o które wnioskowały władze gminy. Tylko ostatnio samorząd pozyskał ponad 20 mln zł na zakup nowoczesnej floty autobusów. Zadanie będzie realizowane dzięki funduszom z NFOŚIGW.

Jak wylicza pani dyrektor, gmina korzysta także ze środków w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Ustrzyki Dolne są również jednym z samorządów współpracujących w ramach Bieszczadzkiego Związku Komunikacyjnego, który otrzymał ponad 6 mln zł na przywracanie połączeń w Bieszczadach.

W ubiegłym roku Ustrzyki Dolne znalazły się w gronie największych beneficjentów naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich, które mogły się starać o finansowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi. Do Ustrzyk Dolnych trafiło wtedy ponad 6 mln zł. Dla jednostek, które mają znaczenie turystyczne i w następstwie pandemii odnotowały straty budżetowe, rządowe wsparcie było niezwykle istotne nie tylko z punktu widzenia zaspokojenia potrzeb mieszkańców, ale przede wszystkim dla rozwoju turystyki.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24