Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrza Jarosławia nie ma w pracy już ponad 30 dni. Jego obowiązki przejął pierwszy zastępca

Kamil Jaworski
Kamil Jaworski
Waldemar Paluch jest bezpartyjnym burmistrzem Jarosławia, który pełni tę funkcję od 2014 roku.
Waldemar Paluch jest bezpartyjnym burmistrzem Jarosławia, który pełni tę funkcję od 2014 roku. Kamil Jaworski
Na wczorajszej sesji rady miasta w Jarosławiu, długo ciągnęła się dyskusja na temat nieobecności w pracy burmistrza Waldemara Palucha. Pojawiło się wiele pytań od radnych, m.in. o to na jakich zasadach zastępuje go jeden z wiceburmistrzów.

Sporą część wczorajszej sesji, która przeciągnęła się do wieczora, zajęły prawne dywagacje na temat tego w jakim stopniu kompetencje burmistrza przejął jeden z jego dwóch zastępców Wiesław Pirożek.

Niektórzy radni mieli także wątpliwości co do tego, że na niektórych projektach uchwał pieczątki wiceburmistrza Wiesława Pirożka były opisane jako "z upoważnienia burmistrza" a na innych "w zastępstwie burmistrza".

- Kiedy pan burmistrz przedstawił niezdolność do pracy powyżej 30 dni, funkcjonuję w zastępstwie burmistrza miasta Jarosławia

– wyjaśniał na sesji jeden z dwóch wiceburmistrzów Jarosławia Wiesław Pirożek, który przejął teraz obowiązki włodarza miasta.

Dziś zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Jarosławia o tę sytuację.

- Pierwszy zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia ds. Infrastruktury Technicznej Wiesław Pirożek pełni obowiązki Burmistrza Miasta Jarosławia na mocy artykułu 28g (Przejęcie zadań i kompetencji wójta. Przemijająca przeszkoda). Chodzi o nieobecność Burmistrza Waldemara Palucha w pracy, która przekroczyła okres określonych w ww. ustawie 30 dni

– mówi Iga Kmiecik, rzeczniczka UM w Jarosławiu.

Ustęp czwarty tego artykułu ustawy o samorządzie gminnym określa sytuację, w której wystąpi tzw. przemijająca przeszkoda w wykonywaniu zadań wójta gminy, spowodowana niezdolnością do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni.

Ustawa stanowi, że jego zadania i kompetencje przejmuje zastępca, a w gminach, w których powołano więcej niż jednego zastępcę, pierwszy zastępca. W gminach do 100 tysięcy mieszkańców, zastępców może być maksymalnie dwóch. Jeżeli zastępcy nie ma, premier na wniosek wojewody, wyznacza osobę pełniącą obowiązki wójta czy burmistrza.

W sprawie na sesji wypowiedział się też jeden z radców prawnych jarosławskiego urzędu miasta. - Przejęcie kompetencji burmistrza jest pełne – wyjaśnił Mariusz Prychocin.

Radni PiS pytali także na wczorajszej sesji przewodniczącego rady miasta Szczepana Łąkę (klub Wspólnie Zmieniajmy Jarosław, PO) czy poinformował o tej sytuacji wojewodę.

Przewodniczącego obliguje do tego ustawa i daje na to 48 godzin od "powzięcia" takiej wiadomości. Na wczorajszej sesji Szczepan Łąka powiedział, że przez niego takie pismo nie było wysyłane.

Dzisiaj zapytaliśmy przewodniczącego rady miasta o tę sprawę. Pismo zostało już wysłane.

- Pismo do wojewody zostało wysłane jak tylko otrzymałem informację o przekroczeniu zapisanego w ustawie terminu. Jeśli nawet nastąpiło w tym zakresie niewielkie opóźnienie, wynikało ono ze specyfiki okresu świątecznego, a także trudności spowodowanych przez pandemię koronawirusa, m.in. brakami kadrowymi, koniecznością wdrożenia pracy zdalnej

– mówi Szczepan Łąka, przewodniczący Rady Miasta Jarosławia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24