Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bus „Piątki Kaczyńskiego” rusza w trasę po Podkarpaciu. Pojawi się m.in. w Jarosławiu, Mielcu, Łańcucie i Strzyżowie

Anna Janik
Jarosław Kaczyński i politycy PiS na konwencji wyborczej w Jasionce.
Jarosław Kaczyński i politycy PiS na konwencji wyborczej w Jasionce. Krzysztof Łokaj
PiS mocnym uderzeniem rozpoczyna kampanię wyborczą na Podkarpaciu. W trasę wysyła bus promujący programy społecznee „Nowej piątki Kaczyńskiego”.

Głogów Młp., Trzebownisko, Jarosław, Kolbuszowa, Mielec, Strzyżów, Czudec, Kamień, Łańcut, Przeworsk - m.in. w tych miejscach pojawi się w tym tygodniu oklejony bus „Nowej piątki Kaczyńskiego”. Bus będzie woził po Podkarpaciu urzędników, którzy mają odpowiadać na pytania mieszkańców dotyczących zapowiadanych przez PiS programów społecznych.

Pierwszy z nich to 500 plus na pierwsze dziecko, niezależnie od dochodu na członka rodziny, który wchodzi w życie od 1 lipca.

- Już teraz 59 proc. rodzin uprawnionych pobiera świadczenie na pierwsze dziecko, co oznacza, że dochód na członka rodziny w naszym regionie jest tak niski, że uprawniał do pobierania świadczenia w obecnym stanie prawnym - mówiła wczoraj na konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. - Program zmniejszył ubóstwo wśród najmłodszych, o czym świadczy fakt, że o ok. 20 proc. zmniejszył się pobór świadczeń z zakresu opieki społecznej -dodała.

Od 1 października osoby młode do 26 r. życia mają być z kolei zwolnione z podatku dochodowego, co ma zachęcić ich do rezygnacji z planów emigrowania. Od 1 października dla wszystkich pracujących obniżyć ma się także stawka procentowa z 18 do 17 proc., czemu ma towarzyszyć zwiększenie kosztów uzyskania przychodu. To ma sprawić, że w kieszeniach podejmujących pracę zostanie więcej pieniędzy.

CZYTAJ TEŻ: Wielka konwencja wyborcza PiS w Jasionce k. Rzeszowa

PiS ma w planach także przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych, czyli rozwiązanie problemu, który dotyka zwłaszcza południową i wschodnią część naszego regionu. Wiele kursów, z których korzystało stosunkowo mało pasażerów było dla przewoźników nieopłacalne, w wyniku czego rezygnowali z obsługiwania tych tras. Żeby to zmienić gminy dostaną ekstra pieniądze na dopłaty dla przewoźników do tzw. wozokilometra. Do tego pojawią się też tzw. pakiety komunikacyjne, które połączą kursy z dużą frekwencją pasażerów z tymi, które cieszą się małym zainteresowaniem. Ma to być dla operatorów bardziej opłacalne. Projekt od połowy marca jest w konsultacjach społecznych.

Wdrożeniem dwóch kolejnych programów: „Mama plus” i tzw. trzynastych emerytur zajmuje się z kolei ZUS. Ustawa o pierwszym z nich weszła w życie od marca. Z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego w wysokości 1100 zł brutto może skorzystać osoba, która nie mogła podjąć lub przerwała pracę z uwagi na obowiązek wychowania co najmniej czwórki dzieci.

- Ze świadczenia może skorzystać kobieta, która ukończyła 60 rok życia lub mężczyzna od 65 r. życia, który wychowuje dzieci w sytuacji, gdy ich matka zmarła, porzuciła je lub długi okres ich nie wychowywała - Ewa Papiewska-Borkowska, dyrektor rzeszowskiego ZUS. - Do dziś złożono 2800 wniosków, a zainteresowanie jest dużo większe, bo sale obsługi klienta odwiedziło blisko 7 tys. osób - dodaje.

Z kolei „trzynastka” dla emerytów wchodzi w życie od maja i przysługuje też rencistom, osobom pobierającym nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz zasiłek i świadczenie przedemerytalne.


FLESZ: PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych, itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24