Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bycie Kosynierem to zaszczyt

Sylwia Filip
Oddział Kosynierów z Bieździedzy jest ewenementem na Podkarpaciu. Powstał ok. 1816 r., powołany przez chłopów - powstańców kościuszkowskich, którzy nawiązali do chlubnej tradycji oręża Wojska Polskiego.

Po powrocie do rodzinnych stron, na pamiątkę „Racławskiej Kosy” powołali Oddział Kosynierów jako namiastkę Piechoty Wojska Kościuszki, nawiązując do ideałów oręża Wojska Polskiego z czasów panowania królów polskich: Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego oraz naczelnika Tadeusza Kościuszki. Oddział zachował stopnie oraz dyscyplinę wojskową i przyjął nazwę Kosynierów im. Tadeusza Kościuszki. W 1904 roku Polonia Amerykańska ufundowała kosynierom sztandar. W czasie II wojny światowej był on przechowywany w grobowcu ks. Stanisława Boczara na cmentarzu w Bieździedzy. Dziś jest złożony w kościelnej gablocie. Drugi został ufundowany w 2002r. przez gminę Kołaczyce.

Każdy mężczyzna może do nas dołączyć

Oddział liczy dziś 24 kosynierów - są to pełni zapału mężczyźni, wierni tradycji. Na ich czele stoi komendant Bogusław Lechwar, który wraz z chorążym Wiesławem Kowalskim trzymają dyscyplinę. Radą i cennymi wskazówkami służy Major w stanie spoczynku Tadeusz Liszka. - Bycie kosynierem jest dla każdego z nas służbą Panu Bogu, a także misją podtrzymywania tradycji - mówi jeden z kosynierów. - Każdy może dołączyć do naszych szeregów, ważne, żeby chcieć i traktować to z szacunkiem - podkreślają kosynierzy.

- Tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, z ojca na syna. Do szeregu brat wciąga brata i tak to przechodzi na innych - opowiadają panowie. Gdy umiera kosynier, pozostali niosą jego trumnę, a do trumny przybijają czapkę kosynierską, oddając mu hołd w tej ostatniej drodze.

- W naszym oddziale panuje rodzinna atmosfera, ale wojskowa dyscyplina jest podstawą - mówią jednogłośnie.

Strój - mundur i stopnie wojskowe

Strój kosyniera to czarna kamizelka ze stójką, na której jest wyszyty jest stopień wojskowy, przepasana pasem skórzanym. Na sprzączce pasa znajduje się podobizna Tadeusza Kościuszki, wykonana laserem. Sukmana biała, mocno krochmalona, tzw. płótnianka, czapka rogatywka krakowska z pawim piórem, zapinana skórzanym paskiem na brodzie, spodnie z pionowymi, czerwonymi paskami, wpuszczone do cholewy butów. Nieodłączny element stanowi kosa umocowana na sztorc.

Strój komendanta i chorążego - sztandarowego różni się nieco od pozostałych strojów. Komendant na otoku czapki ma dwa biało-złociste paski, a przy pasie szablę ułańską . Ponadto obaj mają czerwone kamizelki. Chorąży przepasany jest szarfą, która jest dwustronna, z jednej strony czerwona z drugiej czarna.

Zadaniem chorążego jest trzymanie sztandaru, a także rozprowadzanie kosynierów podczas zmiany warty przy Grobie Pańskim. Warta trwa 30 minut .

Sierżanci dzielą się na młodszych i starszych, na stójce mają wyszyty stopień. - Sierżanci stoją obok sztandaru - mówi chorąży Wiesław Kowalski. W Wielką Sobotę rozbrzmiewają rozkazy wydawane przez komendanta kosynierów Bogusława: - Baczność! Na ramię broń! Prezentuj broń! Na lewo patrz! W tym czasie trębacz gra kosynierski hejnał, a oddział, salutując, oddaje honor przechodzącym parafianom.

- Awanse przyznawane są według zasług w Poniedziałek Wielkanocny - mówią mężczyźni. Każdego roku cały Oddział Kosynierów bierze udział w Paradzie Ogólnopolskiej Straży Grobowej, gdzie zjeżdżają się wszyscy, którzy pełnią wartę przy Grobie Pańskim. Parada odbywa się w drugą niedzielę po Świętach Wielkanocnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24