Byli szefowie ZOZ-u na ławie oskarżonych

  Byli szefowie ZOZ-u na ławie oskarżonych

  ANETA GIEROŃ

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  RZESZÓW. O zaniżanie wartości sprzętu medycznego i czynszów lokali, a tym samym narażenie na straty finansowe ZOZ-u nr 1, są oskarżeni były dyrektor tej placówki Sławomir J., jego były zastępca Marcin K. oraz Tomasz U., były członek Zarządu Miasta. Kilka dni temu akt oskarżenia wpłynął do Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

  Sławomir J., Marek U. i Marcin K. dyrektorami ZOZ-u nr 1 w Rzeszowie byli w latach 1999-2001. Marek U. z ZOZ-u odszedł na początku 2001 r. i został kierownikiem Przychodni Specjalistycznej nr 7. Sławomir J. i Marcin K. przestali dyrektorować we wrześniu 2001 po tym, jak Najwyższa Izba Kontroli i Urząd Kontroli Skarbowej przygotowały raporty, z których wynikało, że w ZOZ-ie miały miejsca uchybienia w procedurze przetargowej oraz nieprawidłowości w gospodarowaniu pieniędzmi publicznymi. Dyrektorzy sami podali się do dymisji. Tomasz U. był członkiem Zarządu Miasta w latach 1999-2001.  Prokuratura Rejonowa dla Miasta Rzeszowa zarzuca Tomaszowi U., że w grudniu 2000 r.
  nakłonił dyrektora ZOZ-u nr 1, Sławomira J., i jego zastępcę ds. ekonomiczno-administracyjnych, Marcina K., do przekroczenia swoich uprawnień przy zawieraniu umów. Umowy dotyczył dzierżawy lokali i unitów stomatologicznych. Z tych ostatnich miała korzystać m.in. żona Tomasza U. Byli dyrektorzy oraz członek Zarządu Miasta narazili ZOZ nr 1 na 16 mln 541 tys. zł strat.
  - Grozi im za to od 3 miesięcy do 3 lat pozbawienia wolności - mówi Krzysztof Piękoś, prokurator rejonowy dla Miasta Rzeszowa.
  Wspólnie ze Sławomirem J., Tomaszem U. i Marcinem K., na ławie oskarżonych zasiądzie Marek U., brat Tomasza. Prokuratura oskarża go o przywłaszczenie aparatu EKG wartości 7320 zł w czasie, gdy był zastępcą dyrektora ds. lecznictwa w ZOZ-ie nr 1. Grozi mu do 5 lat więzienia.
  Wszyscy oskarżeni w trakcie prokuratorskiego dochodzenia nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień. Nigdy wcześniej nie byli karani.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo