Byli właściele żądają zwrotu pałacu w Żyznowie, w którym jest dom dziecka

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Zespół  pałacowo-parkowy jest wpisany do rejestru zabytków. Jest dobrym reprezentantem architektury rezydencjonalnej o dużej wartości w skali województwa.
Zespół pałacowo-parkowy jest wpisany do rejestru zabytków. Jest dobrym reprezentantem architektury rezydencjonalnej o dużej wartości w skali województwa. Starostwo powiatowe w Strzyżowie
Udostępnij:
Starostwo powiatowe w Strzyżowie zastanawia się nad odwołaniem od decyzji wojewody podkarpackiego o zwrocie pałacu w Żyznowie byłym właścicielom. W obiekcie należącym do powiatu mieszczą się zgodnie z ustawą dwa domy dziecka, w każdym 14 podopiecznych z całej Polski.

- Decyzja wojewody trafiła na nasze biurko tydzień temu. Zależy nam na utrzymaniu stanu prawnego pałacu – mówi Nowinom wicestarosta strzyżowski Tomasz Garncarski. Potwierdza to dyrektor domu dziecka w Żyznowie Elżbieta Urban-Janusz. – Sprawa jest w toku. Mamy dwa tygodnie na odwołanie. Spodziewaliśmy się takiej decyzji wojewody, gdyż zapadła w duchu obowiązującego orzecznictwa.

Szczegóły tej długo toczącej się sprawy wyjaśnia rzecznik prasowy wojewody:

- Wojewoda podkarpacki nie orzekł o zwrocie byłym właścicielom pałacu i parku. Decyzją z dnia 05.08.2021 r. wojewoda podkarpacki stwierdził, że nieruchomość położona we wsi Żyznów, gm. Strzyżów, nie podpadała pod działanie przepisu art. 2 ust. 1 lit. e dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej – mówi Michał Mielniczuk.

Wojewoda podkarpacki po raz drugi rozpatrywał sprawę pałacu, po tym jak starosta strzyżowski odwołał się od części pierwszej decyzji wojewody z dnia 10 grudnia 2013 r. i wniósł skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego zakończoną wyrokiem z 19 października 2018 r.

- Zrealizowano zalecenia zawarte w wyroku NSA. Sporządzona została opinia biegłego z dziedziny geodezji i kartografii w postaci dokumentacji odwzorowującej stan zagospodarowania zespołu pałacowo-parkowego w Żyznowie w chwili przejęcia majątku przez Skarb Państwa, na aktualnej mapie ewidencji gruntów i budynków, z jednoczesnym uwzględnieniem mapy katastralnej, z oznaczeniem budynków oraz synchronizacją numeracji objętych wnioskiem działek do odpowiadającej im numeracji w systemie parcelowym, obowiązującym w chwili przejęcia nieruchomości na własność Państwa. Sporządzona dokumentacja miałaby posłużyć do przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków w celu ustalenia, które z obiektów były wykorzystywane na potrzeby produkcji rolnej. Opracowaną dokumentację wykorzystano w celu przesłuchania świadka – tłumaczy rzecznik wojewody.

Sprawa własności zespołu pałacowo-parkowego w Żyznowie toczy się od 2012 r. i zajmowały się nią kolejno: wojewoda podkarpacki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oraz Naczelny Sąd Administracyjny, skąd sprawa wróciła do wojewody.

TŁO HISTORYCZNE:

  • Pałac w Żyznowie wybudowała w poł. XIX w. rodzina Łempickich. Przy budynku jest pięciohektarowy park, w którym zachowały się m.in. 150-letnie dęby oraz aleje lipowa i kasztanowa. Wśród drzew i krzewów widnieją tu i ówdzie kamienne posągi i rzeźby. Do dziś przetrwał też prostokątny staw z wyspą. Od strony parku pałac zdobi piękna kolumnada z korynckimi kapitelami. Całość zespołu otacza potok Bonarówka oraz rzeka Stobnica.
  • W 1917 roku ówczesny właściciel hrabia Witold Łoś sprzedał całość rodzinie Bylickich. O majątek upomina się wnuk ostatniego właściciela. Twierdzi on, że jego przodek nie utrzymywał się z gospodarstwa, tylko z wynalazków, nad którymi pracował w Krakowie. Pałac był jedynie miejscem wypoczynku i spotkań.
  • W czasie II wojny światowej w pałacu znajdował się szpital wojskowy dla żołnierzy rosyjskich. Byliccy byli właścicielami Żyznowa do wejścia reformy rolnej w 1944 r. Opuszczony majątek rozparcelowano, a pałac przeznaczono najpierw na szpital przeciwgruźliczy, a później na sanatorium, które działało do 1948 r.
  • Dom dziecka w pałacu w Żyznowie powstał w 1950 r. i działa do dziś. Od lat 90. prowadzi go powiat. Powiat wdrożył dwa programy unijne w Żyznowie i poczynił wiele inwestycji w celu utrzymania w dobrym stanie obiektu. W domu dziecka pracuje obecnie 20 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie