Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CBA z Rzeszowa zatrzymało byłego prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie

luks, cba.gov.pl
26.06.2014 wroclaw sad aresztowy doprowadzenie gangsterow zatrzymanych po akcji cba policja gangster narkotyki fot. janusz wojtowicz / polskapresse gazeta wroclawska
26.06.2014 wroclaw sad aresztowy doprowadzenie gangsterow zatrzymanych po akcji cba policja gangster narkotyki fot. janusz wojtowicz / polskapresse gazeta wroclawska Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse
Funkcjonariusze CBA z Rzeszowa zatrzymali Krzysztofa S. byłego prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Mężczyzna trafi do prokuratury krajowej w Warszawie.

Agenci rzeszowskiej delegatury CBA prowadząc śledztwo w sprawie korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

Tylko pod koniec maja w ręce funkcjonariuszy wpadli: zastępca dyrektora, kierownik Oddziału Informatycznego, główny specjalista do spraw zamówień publicznych, p.o. zastępca głównego księgowego oraz informatyk. Zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie usłyszeli zarzuty o charakterze korupcyjnym m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej założonej i kierowanej przez dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Ostatnio zatrzymano Krzysztofa S. byłego prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Mężczyzna trafi do prokuratury krajowej w Warszawie.

Ustalenia śledczych z CBA i prokuratorów wskazują, że w ostatnich kilku latach wokół sądu stworzono sieć wielu firm powiązanych kapitałowo, towarzysko i rodzinnie z dyrektorem sądu oraz dyrektorem Centrum Zakupów dla Sądownictwa, realizujących fikcyjne zamówienia na świadczenie usług doradczych, analiz, opracowań. Większość tych firm powstała wyłącznie w celu otrzymywania regularnie umów z Sądu Apelacyjnego w Krakowie, a dochody uzyskiwane z sądu były ich jedynymi dochodami.

Faktycznie umowy te nie były realizowane, zapłacone analizy i opracowania powstały a miały jedynie uzasadnić wypłatę pieniędzy. Celem nadania procederowi pozorów legalności, firmy zewnętrzne zlecały pracownikom sądu wykonanie prac, których zakres był zbieżny z tymi zleconymi wcześniej przez sąd.

Ustalenia agentów z CBA i prokuratorów wskazują, że część środków uzyskanych z Sądu Apelacyjnego w Krakowie przekazywana była jako korzyści majątkowe, co miało zapewnić dalszą przychylność oraz otrzymywania kolejnych zleceń.

W sumie do sprawy zatrzymano 14 osób w tym byłego prezesa SA w Krakowie. 11 osób trafiło do aresztu. Straty sądu mogą sięgać nawet 35 mln zł.

CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań osób biorących udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczaniu pieniędzy publicznych, przyjmowaniu i wręczaniu korzyści majątkowych oraz praniu brudnych pieniędzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24