Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CBŚP uderzyło w agencje towarzyskie tzw. „mieszkaniówki" na terenie Podkarpacia i 4 innych województw

Waldemar Trawka
Waldemar Trawka
Na polecenie Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie policjanci CBŚP zatrzymali 7 osób. W działaniach wzięło udział prawie 150 policjantów

Wśród zatrzymanych we wtorek są: Andrzej N. (48 lat), Paweł W. (28 lat), Agnieszka P. (41 lat), Beata L. (37 lat), Kinga B. (37 lat), Liliana Ł. (36 lat) oraz Michalina C. (29 lat).

Prokurator zarzucił im popełnianie przestępstw polegających na czerpaniu korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Dwie osoby zatrzymane zostały na terenie Rzeszowa, dwie w Dębicy. Po jednej osobie zatrzymano w Busku Zdroju, Starachowicach i Bielsku Białej.

Dodatkowe czynności procesowe w sprawie zrealizowane zostały we Wrocławiu na Dolnym Śląsku, gdzie zabezpieczono pochodzące z przestępstwa pieniądze w kwocie 209 tysięcy złotych.

CBŚP uderzyło w agencje towarzyskie tzw. „mieszkaniówki" na ...

Co najmniej 111 kobiet

Postępowanie prowadzone przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie od września 2019 roku dotyczy działania od lutego 2019 roku na terenie 5 województw, w tym podkarpackiego (w Rzeszowie, Krośnie, Dębicy, Stalowej Woli, Jarosławiu, Łańcucie, Mielcu, Tarnobrzegu, Sanoku, Jaśle), zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

Prokurator ustalił, że grupa czerpała korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez co najmniej 111 kobiet (w tym cudzoziemki) i uczyniła sobie z tego procederu stałego źródła dochodu.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator zarzucił Andrzejowi N. i Pawłowi W. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, organizowanie, prowadzenie i nadzorowanie agencji towarzyskich tzw. „mieszkaniówek”.

Podejrzani mieli werbować dziewczyny do pracy w charakterze prostytutek, poprzez umieszczanie na portalu internetowym ogłoszeń z ofertami pracy, oferując dobowe wynajęcie mieszkań.

Ponadto mieli wyszukiwać do wynajęcia lokale mieszkalne, w których świadczone były usługi seksualne.

Jak ustalił prokurator podejrzani analizowali ogłoszenia konkurencyjnych agencji towarzyskich oraz dziewczyn świadczących indywidualnie usługi seksualnie w miastach, w których grupa posiadała swoje „mieszkaniówki”, celem ustalenia stawek za dobowe wynajęcie pokoju kobietom świadczącym usługi seksualne.

Ponadto podejrzani mieli wyznaczać osoby odpowiedzialne za zebranie pieniędzy pochodzących z prostytucji, ustalać ceny dobowego wynajęcia poszczególnych mieszkań, w których świadczone były usługi seksualne, finansować wynajmowanie lokali mieszkalnych, w których usługi te były świadczone oraz ogłoszenia towarzyskie zamieszczone na portalach internetowych.

Czyny zarzucone podejrzanym kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Mogli zarobić milion złotych

Agnieszce P., Beacie L., Kindze B., Lilianie Ł. oraz Michalinie C. prokurator zarzucił branie udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kierowanej przez Andrzeja N. i Pawła W. oraz popełnienie przestępstw sutenerstwa.

Podejrzane, w zależności od czasu korzystania z mieszkania, pobierały od prostytutek pieniądze w kwotach stanowiących wielokrotność 150 złotych tj. ustalonej ceny „dobowego” wynajęcia pokoju. Następnie pieniądze te przekazywały Andrzejowi N. i Pawłowi W.

CZYTAJ TEŻ: Agencje towarzyskie na Podkarpaciu pod ochroną służb specjalnych?

W tej cenie kobieta, która była zainteresowana taką formą współpracy miała opłacane ogłoszenia towarzyskie, uzyskiwała środki czystości oraz ochronę.

W toku postępowania prokurator ustalił, że dzienny zysk uzyskiwany przez podejrzanych z tego procederu mógł sięgać około 3 tysięcy złotych, miesięczny około 80 tysięcy złotych, a roczny mógł wynieść około miliona złotych.

Czyny zarzucane podejrzanym kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk oraz 202 par. 4 kk zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec podejrzanych Andrzeja N. oraz Pawła W. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wobec podejrzanych: Agnieszki P., Beaty L., Kingi B., Liliany Ł. oraz Michaliny C. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju, dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego w kwotach po 30 tysięcy złotych.

Prokurator zabezpieczył ponad 350 tysięcy złotych

Podczas przeprowadzonych 21 stycznia 2020 roku działań funkcjonariusze rzeszowskiego CBŚP przeprowadzili na terenie 5 województw przeszukania 19 lokali mieszkalnych tzw. „domówek”, aktualnie podnajmowanych przez członków grupy przestępczej prostytutkom.

Łącznie, w wyniku przeprowadzonych przeszukań, zabezpieczono pieniądze w kwocie około 300 tysięcy złotych, samochody o wartości 55 tysięcy złotych oraz dokumentację i odręczne zapiski, stanowiące materiał dowodowy w sprawie.

Śledztwo ma rozwojowy charakter. Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24