MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Celnicy grożą protestem

Dariusz Delmanowicz
Celnicy  nie godzą się na połączenie ich służby ze skarbową. Na zdjęciu:  Alicja Tokarz, szefowa Związku Zawodowego Pracowników Izby Celnej w Przemyślu.
Celnicy nie godzą się na połączenie ich służby ze skarbową. Na zdjęciu: Alicja Tokarz, szefowa Związku Zawodowego Pracowników Izby Celnej w Przemyślu. DARIUSZ DELMANOWICZ
Związki zawodowe celników nie wykluczają akcji protestacyjnej. Podróżni mogą przez wiele godzin oczekiwać na odprawę paszportowo-celną.

Powodem niezadowolenia celników jest planowana likwidacja służby celnej i skarbowej. W ich miejsce - czemu właśnie sprzeciwiają się celnicy - 1 stycznia 2007 r. ma powstać Krajowa Administracja Skarbowa.

Reforma tak, ale naszych pensji

- Polska administracja celna jest służbą w pełni zintegrowaną z Unią Europejską - zapewnia Alicja Tokarz, szefowa Związku Zawodowego Pracowników Izby Celnej w Przemyślu. - Funkcjonuje sprawnie oraz profesjonalnie i z pewnością nie wymaga reorganizacji.

Związkowcy twierdzą, że reformy są potrzebne, ale ich płac. Domagają się podwyżek, przyznania uprawnień do tzw. emerytur mundurowych, a także zapewnienia właściwej ochrony podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Odpowiedź negatywna

W ub. tygodniu związki zawodowe z Izb Celnych w Białej Podlaskiej, Białymstoku Gdyni, Olsztynie i Przemyślu zawiązały komitet protestacyjny i weszły w spór zbiorowych z dyrektorami. Jednocześnie przedstawiły im listę postulatów.

- Na ich realizację dyrektorzy mieli czas do 7 lipca - powiedziała Alicja Tokarz. - Dyrektor przemyskiej Izby Celnej w odpowiedzi na pismo związkowców stwierdził, że nie jest władny spełnić postulatów związkowców.

Dojdzie do protestu?

W związku z tym najprawdopodobniej dojdzie do protestu. Protest celników może polegać na oflagowaniu ich siedzib oraz skrupulatnej kontroli podróżnych przekraczających przejścia graniczne.

W przypadku tych na wschodzie Polski bez wątpienia spowoduje to jeszcze dłuższe kolejki. Czas oczekiwania na odprawę może się wydłużyć z kilku do nawet kilkunastu godzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24