Celnicy z Korczowej udaremnili nielegalny przewóz przedmiotów o wojskowym charakterze

Norbert Ziętal
Przedmioty wojskowe, noszące znamiona zabytkowych, zostały wykryte na polsko - ukraińskjim przejściu granicznym w Korczowej.
Przedmioty wojskowe, noszące znamiona zabytkowych, zostały wykryte na polsko - ukraińskjim przejściu granicznym w Korczowej. Archiwum KAS
Udostępnij:
Przemyt bagnetu, manierki, kubka, kanistra, nieśmiertelników oraz guzików, noszących znamiona przedmiotów zabytkowych, wykryli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej.

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Korczowej dokonywali rutynowej kontroli kursowego autokaru Czerniowce- Wrocław, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy przez przejście granicznej w Korczowej.

- Kontrolując bagaże, funkcjonariusze wykryli w jednym z nich nietypowe przedmioty, noszące znamiona zabytków. Były to nieśmiertelniki, bagnet, manierka, kubek, kanister a także guziki. Przewożący przedmioty mężczyzna, Polak, wyjaśnił, że cześć przedmiotów została kupiona na targu we Lwowie, cześć wylicytowana na aukcji internetowej. 33-latek tłumaczył, że nie miał świadomości, że przekraczając granicę z przedmiotami mającymi wartość historyczną, należy dokonać zgłoszenia i dopełnić formalności - informje Edyta Chabowska z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Wykryte podczas kontroli przedmioty, zostały zatrzymane do dalszego postępowania, podczas którego biegli ocenią ich wartość historyczną.

To kolejna w tym roku, udaremniona przez funkcjonariuszy KAS z Podkarpacia, próba nielegalnego przewozu przez granicę przedmiotów o wartości historycznej. W styczniu br. funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Korczowej dwukrotnie zatrzymali przedmioty o charakterze historycznym m.in. lornetki, czapki, manierki, medale, bagnet i zegary. Łącznie 164 sztuki.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że na przywóz przedmiotów zabytkowych do Polski nie są wymagane dodatkowe dokumenty, należy jednak pamiętać, że jeżeli przywóz dokonywany jest z państw nienależących do Unii Europejskiej, to należy przywożony obiekt zgłosić, w celu objęcia go procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną. W przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie (w rozumieniu przepisów celnych) obowiązują następujące stawki: celna 0%, a w przypadku podatku VAT 8% od zadeklarowanej wartości celnej towaru.

Natomiast w przypadku wywozu, pozwolenie na wywóz zabytków z Polski na stałe, wydaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast na wywóz czasowy, właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych, wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje Dyrektor Biblioteki Narodowej

W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim udaremnili siedem przypadków nielegalnego przewozu przedmiotów zabytkowych. Zatrzymano łącznie 239 zabytków, w tym przedmioty archeologiczne, kolekcjonerskie, zdjęcia, legitymacje, papierośnice, grot oszczepu, narzędzia krzemienne, ikony. Najwięcej przypadków odnotowano na przejściu granicznym w Medyce.


ZOBACZ TEŻ: Luksusowe samochody z przemytu zniszczone przez buldożer na Filipinach

Associated Press/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tak to jest

nie ma to jak wypowiedz bezrobotnego. Weź sie do pracy dziadu a nie komentuj ludzi którzy dobrze wykonuja obowiązki

K
Krzysztof

no cóż, pogratulować , że mamy takich urzędników. na pewno dostanie nagrodę za taaaakieeee trafienie! Najgorsza jest nadgorliwośc urzędnicza, jeszcze jak połączona z głupotą, to otrzymamy mieszankę wybuchową groźną dla ładu społecznego.

 

pozdrawiam turystów

 

przemyślanin

 

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie