Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Celnicy z Medyki udaremnili przemyt dwóch papug czerwonoskrzydłych [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Przemyt dwóch papug czerwonoskrzydłych udaremnili celnicy z przejścia granicznego w Medyce.
Przemyt dwóch papug czerwonoskrzydłych udaremnili celnicy z przejścia granicznego w Medyce. KAS
Podczas kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt 2 papug czerwonoskrzydłych. To chroniony gatunek, który jest zagrożony wyginięciem.

Ptaki zostały wykryte podczas kontroli busa, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy.

- Klatka z papugami, którą umieszczono w kartonie, znajdowała się w przestrzeni bagażowej pojazdu. Do ich nielegalnego przewozu przyznała się jedna z pasażerek, 55-letnia obywatelka Ukrainy - informuje st. asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Zatrzymane ptaki to okazy krasnopiórki czerwonoskrzydłej (Aprosmictus erythropterus), objętej ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). To młode, niespełna roczne osobniki, które w okresie dojrzewania zmieniają swe ubarwienie.

Papugi zostały przekazane pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, gdzie pozostaną do czasu decyzji sądu. Dalsze postępowanie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.

Przemyt dwóch papug czerwonoskrzydłych udaremnili celnicy z przejścia granicznego w Medyce.
Przemyt dwóch papug czerwonoskrzydłych udaremnili celnicy z przejścia granicznego w Medyce. KAS

KAS przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.

- Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat - przypomina E. Chabowska.

W 2022 r. funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim wykryli przemyt ponad 12 tys. szt. okazów objętych ochroną. Wśród żywych zwierząt były m.in. sokoły wędrowne, papuga żako, papuga mnicha, żółw stepowy oraz pijawki lekarskie. Udaremniono także wprowadzenie do nielegalnego obrotu muszli skrzydelnika olbrzymiego, spreparowanej głowy aligatora missisipskiego, fragmentów rafy koralowej oraz suplementów tradycyjnej medycyny azjatyckiej, zawierających w swym składzie wyciąg z chronionych zwierząt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24