Centrum Chasydyzmu w Leżajsku jednak powstanie

  Centrum Chasydyzmu w Leżajsku jednak powstanie

  Małgorzata Motor

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Chasydzi przybywają do Leżajska na grób Elimelecha z różnych stron świata, m.in. z Europy, Izraela, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

  Chasydzi przybywają do Leżajska na grób Elimelecha z różnych stron świata, m.in. z Europy, Izraela, Stanów Zjednoczonych i Kanady. ©Krzysztof Łokaj

  Fundacja chasydów złożyła w magistracie dokumenty. Niewykluczone, że budowa Centrum Chasydyzmu w Leżajsku ruszy już na wiosnę.
  Chasydzi przybywają do Leżajska na grób Elimelecha z różnych stron świata, m.in. z Europy, Izraela, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

  Chasydzi przybywają do Leżajska na grób Elimelecha z różnych stron świata, m.in. z Europy, Izraela, Stanów Zjednoczonych i Kanady. ©Krzysztof Łokaj

  Fundacja chasydów chce utworzyć w Leżajsku Centrum Chasydyzmu. Ma się w nim znaleźć Muzeum Tradycji Chasydzkiej Na Ziemiach Polskich, kiosk z pamiątkami i literaturą, sala na projekcje filmów dokumentalnych oraz mykwa. Parter i dwa piętra miałyby być częścią hotelowo-restauracyjną. Przy centrum powstałby też parking na ok. 50 samochodów.

  Fundacja złożyła wniosek

  Fundacja chasydów kilka lat temu przedstawiła ówczesnym władzom Leżajska koncepcję centrum. Sprawa utknęła jednak w martwym punkcie. Ostatnio zaczęły pojawiać się nieoficjalne informacje, że inwestycja w końcu ruszy. I to już na wiosnę.

  - Na ten temat wiem tylko tyle, że fundacja chasydów złożyła u nas wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. W tej chwili jest on rozpatrywany - wyjaśnia Piotr Urban, burmistrz Leżajska.

  A to pierwszy krok do tego, żeby starać się o pozwolenie na budowę. Fundacja ma już zarezerwowane pieniądze na tę inwestycję, ale może po nie sięgnąć pod warunkiem, że skompletuje niezbędną dokumentację.

  - Inwestycja miałaby powstać na terenie, którego właścicielem jest fundacja. I nie byłaby to budowa centrum. Miałaby powstać na bazie już istniejących ich budynków, które zostałyby przebudowane - mówi burmistrz.

  Chodzi o dwa budynki przy ul. Studziennej. Fundacja chasydów zapewnia, że z inwestycji skorzystają mieszkańcy i lokalne firmy. W związku z obsługą centrum, powstałyby nowe miejsca pracy. Fundacja zapowiada, że będzie korzystać z różnych usług okolicznych przedsiębiorców i dostaw towarów.

  Centrum dla wszystkich

  Nie ma wątpliwości, że Centrum Chasydyzmu byłoby dodatkową atrakcją turystyczną Leżajska. Ma być ogólnodostępne. Leżajsk przede wszystkim znalazłby się w gronie raptem kilku miast w Polsce, gdzie jest czynna synagoga i ośrodek życia żydowskiego.
  Kiedy do tego dojdzie?

  - W opinii fundacji jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o szczegółach negocjacji z urzędem miasta. Jesteśmy jednak optymistami i wierzymy, że w najbliższej przyszłości projekt budowy centrum będzie mógł być zrealizowany - tłumaczy Monika Krawczyk, pełnomocnik Fundacji Chasydów Leżajsk - Polska.

  Przypomnijmy, że Leżajsk odwiedza każdego roku tysiące chasydów. Przyjeżdżają w rocznicę śmierci cadyka Elimelecha, pochowanego na miejscowym cmentarzu żydowskim. Cadyk Elimelech Weisblum był rabinem, najwybitniejszym przedstawicielem trzeciej generacji nauczycieli mistyczno-religijnego ruchu żydowskiego, zwanego chasydyzmem. Był też wielkim autorytetem oraz psychologiem i filozofem. Rocznica jego śmierci jest obchodzona jako wielki dzień. Żydzi wierzą, że w rocznicę śmierci schodzi z nieba i w tym dniu ich prośby oraz modlitwy będą wysłuchane za jego pośrednictwem.

  Ponieważ ten rok w kalendarzu żydowskim jest rokiem przestępnym, uroczystości odbędą się: 21 lutego i 23 marca.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (102)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (102) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo