Inwestycja zlokalizowana na przemyskim Zniesieniu ma pełnić funkcję edukacyjno-wystawienniczą wraz z salami ekspozycji, a w części także funkcję gastronomiczną.
Centrum powstało w budynku, którego od wielu lat miasto nie mogło dokończyć. W straszącym betonowym szkielecie, bez okien, pierwotnie miała powstać stacja obsługująca osoby korzystające ze stoku narciarskiego. Jednak z tych planów nic nie wyszło, głównie z powodów finansowych. Z czasem stało się jasne, że nie ma sensu budować obiektu tylko dla narciarzy, gdyż przy obecnych warunkach klimatycznych sezon narciarski w Przemyślu trwa najwyżej kilka tygodni.
Centrum Dowodzenia Twierdza Przemyśl jest elementem projektu "Razem zmieniamy Przemyśl", finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz budżetu państwa w ramach Programu Rozwój Lokalny. Inwestycja pochłonęła ponad 9 mln złotych.
Centrum Dowodzenia – Twierdza Przemyśl będzie pełniło funkcję edukacyjno-wystawienniczą wraz z salami ekspozycji, a w części także funkcję gastronomiczną. Jak sama nazwa wskazuje, pawilon będzie bazą wypadową do zwiedzania Twierdzy Przemyśl. Tutaj turyści m.in. zapoznają się z historią przemyskich umocnień, będą mogli obejrzeć filmy związane z trasą oraz zaplanować wycieczkę po fortach.
Całkowita powierzchnia użytkowa wynosi 1095 metrów kwadratowych. Zakres prac w ramach inwestycji obejmował m.in.:
- roboty murarskie,
- tynkarskie,
- montaż stolarki okiennej i drzwiowej,
- wykonanie instalacji elektrycznej, hydraulicznej i sanitarnej,
- wykonanie wentylacji i instalacji centralnego ogrzewania,
- montaż wind,
- montaż instalacji fotowoltaicznych.
Centrum to nie jedyne prace, prowadzone w obiektach Twierdzy Przemyśl, które w założeniu mają uatrakcyjnić twierdzę i ściągnąć do niej turystów. Centrum turystyki kulturowej ma się stać fort XI Duńkowiczki w gminie Orły. Trwają w nim prace adaptacyjne mające na celu przekształcenie fortu w interaktywną wystawę. Ekspozycja ma pokazywać historię Twierdzy Przemyśl od momentu jej budowy aż po współczesność, z naciskiem na okres walk w latach 1914-1915.
- Na forcie w Duńkowiczkach będziemy realizować część projektu z program Polski Ład. Chcemy stworzyć multimedialną wystawę, która będzie zachęta do odwiedzenia innych fortów Twierdzy Przemyśl. Pokazująca jej historię, od momentu budowy, rozwoju, poprzez okres walk do dzisiejszych, gdy odzyskujemy z ziemi artefakty pola bitwy - mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, radny wojewódzki.
Jedna z sal będzie poświęcona archeologii pola bitwy.
- Chcemy w sposób multimedialny, bardzo plastyczny, namacalny i bardzo ciekawy w odbiorze, na wzór wojennych muzeów zachodnich, pokazać turyście, mieszkańcom Przemyśla i powiatu przemyskiego, cała historię Twierdzy Przemyśla. Każda sala będzie poświęcona poszczególnemu okresowi - dodaje M. Majkowski.
Jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów wystawy będzie sala poświęcona lotnisku w Hurku, gdzie odwiedzający będą mogli "odbyć lot" nad twierdzą, przenosząc się w czasie do lat 1914-1915. Będzie to interaktywne i nowoczesne doświadczenie, które ma na celu ukazanie dramatycznych wydarzeń tamtego okresu.
Fort XI Duńkowiczki już teraz przyciąga turystów dzięki swojemu doskonałemu stanowi zachowania oraz dogodnemu położeniu w pobliżu drogi krajowej 77. W planach jest również zagospodarowanie prawej części koszar i organizacja różnych imprez na terenie przyległym do fortu.
Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Anna Dymna w telewizji olśniewa wyglądem. Czas stanął dla niej w miejscu [ZDJĘCIA]
- Łukasz Nowicki z młodziutką żoną na salonach. Wygląda jak jego córka!
- Weronika Rosati rozebrała się do rosołu. Chwilę później cała się ślizgała... Powabna?
- Buty, które miała na stopach Cichopek, wyprzedają się na pniu! Padliśmy na widok cen