Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Edukacji Przyrodniczej powstało w Pietruszej Woli, w sercu Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Budynek Domu Ludowego z lat 70. został gruntowanie zmodernizowany, przebudowany i powiększony. Obiekt atrakcyjnie położony, otoczony lasami i wzgórzami parku krajobrazowego, zyskał też nowe funkcje. Będzie służył mieszkańcom i gościom. We wtorek (26 października) odbyło się jego uroczyste otwarcie.

- Udało się nam stworzyć miejsce dla różnych pokoleń i różnych grup - mówi Sławomir Stefański, wójt gminy Wojaszówka.

Realizacja przedsięwzięcia kosztowała ponad 3,8 mln zł. Gminie udało się pozyskać ok. 800 tys. dofinansowania. Projekt realizowano w partnerstwie samorządu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

W budynku siedzibę miały wcześniej KGW i OSP. Dzięki dobudowie nowej części powstał nowoczesny obiekt o powierzchni ponad 310 metrów kwadratowych, który będzie służył dodatkowo rożnym celom, które łączy hasło „ekologia”.

Stworzona została baza umożliwiająca korzystanie z edukacji ekologicznej wielu osób w tym samym czasie, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi multimedialnych i specjalistycznych pomocy naukowych.

Głównymi pomieszczeniami są sala konferencyjna oraz sala ekspozycyjna, gdzie można m.in. podziwiać dekoracje roślinne i zwierzęce, a także spróbować swoich sił przy rozwiązywaniu łamigłówek przyrodniczych.

Budynek jest samowystarczalny pod względem energetycznym.

- Zainstalowanych zostało kilka instalacji, bazujących na odnawialnych źródłach energii; fotowoltaikę, turbiny wiatrowe, system solarny oraz gruntowa pompa ciepła. Zastosowanie takich rozwiązań, oprócz oszczędności, ma pobudzać wyobraźnię i inspirować do podejmowania energetyczno-ekologicznych inicjatyw i przedsięwzięć - zaznacza wójt Stefański.

W Centrum Edukacji Przyrodniczej znalazło się też miejsce dla przedszkola ekologicznego. Dzieci mają zapewnione optymalne warunki do rozwoju, a przy okazji uczą się szacunku do przyrody i dostrzegania walorów środowiska naturalnego.

- Wcześniej przedszkole miało swoją siedzibę w ponad 100-letnim drewnianym budynku dawnej szkoły. Tu niegdyś uczyli się m.in. Zamieszańcy czyli Rusini oraz Łemkowie, którzy wraz z innymi mieszkańcami Pietruszej Woli i Rzepnika po zakończeniu II wojny zostali wysiedleni podczas "Akcji Wisła" – opowiada wójt.

Na poddaszu (ta część jest jeszcze wstanie surowym, będzie realizowana w II etapie) zaplanowano pokoje noclegowe z aneksem kuchennym i salę wykładowo-wystawową.

- Umożliwi to poznanie walorów przyrodniczych i kulturowych naszego regionu, także przez turystów z innych części Polski np. poprzez organizacje „zielonych szkół” - dodaje wójt Stefański.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto